Плевнелиев: Персонално съпричастен съм към "София Тех Парк"

България 24.07.2014 12:50

Проектът "София Тех Парк" има много силен потенциал да се превърне в център на технологичния напредък в България. Проектът ще подкрепи конкурентоспособността на българската икономика и ще бъде среда за иновации, технологичен обмен и сътрудничество между бизнеса, науката и университетите.

С тези думи президентът Росен Плевнелиев направи първа копка на изграждането на първите обекти от научно-технологичния парк "София Тех Парк", който трябва да бъде изграден в столицата, предаде репортер на БГНЕС.

"Бъдейки част и демонстрирайки своята персонална съпричастност към този проект, пожелавам попътен вятър на добрите идеи, на таланта и на предприемаческата култура в България. Сигурен съм, че "София Тех Парк" ще се превърне в пресечна точка за бизнеса, науката и превръщането на България в технологично напредничава и конкурентоспособна европейска страна – това очакват от нас гражданите", заяви държавният глава.

Заедно с председателя на Българската академия на науките академик Стефан Воденичаров, кмета на София Йорданка Фандъкова, ректора на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. Иван Илчев и директора на дружеството "София Тех Парк" АД Елица Панайотова, президентът направи първа копка на първата сграда, в която ще се намират лабораториите. След това официалното стартиране на проекта продължи с първа копка на сградата на бизнес инкубатор и на експериментариум.

"Безрезервно подкрепям този амбициозен проект и съм радостен, че всички сме съпричастни към неговото развитие", обяви Росен Плевнелиев. По думите му, динамичното време в което живеем предопределя необходимостта от стратегически решения, които подпомагат развитието на бизнеса, науката и сътрудничеството между тях в България, а "София Тех Парк" е именно такова далновидно, стратегическо за България решение. "Осъществяването на този проект ще позволи на страната ни да намери своето достойно във високотехнологичните европейски държави и ще подкрепи иновациите, добавената стойност и индустрията на бъдещето да намерят своето място и в България", добави президентът.

"Искаме да развиваме българската икономика, но трябва да познаваме и нейните слабости. Необходимо е да засилим иновационните дейности в предприятията, да разработим нови иновативни продукти и бизнес модели, които ги подкрепят, важно е да се научим как да си партнираме – бизнес и наука. Трябва да засилим комерсиализацията на интелектуална собственост и иновационни продукти, да направим така, че талантът да остане в България и да види перспектива да се развива тук, а не да изтича навън", подчерта държавният глава.

"Вярвам в потенциала на проекта в подкрепа на адресиране и решаване на посочените слабости в българската икономика. Проектът има много силен потенциал да се превърне в център на технологичния напредък в страната. Той със сигурност ще подкрепи конкурентоспособността на българската икономика. "София Тех Парк" не е просто комплекс от сгради с инфраструктура между тях. Той е среда за иновации, технологичен обмен и сътрудничество", подчерта Плевнелиев.

Според Росен Плевнелиев "София Тех Парк" е "сърцето на първата иновационна екосистема в България" и сърцето на стартъп културата в страната. "Техно паркът със сигурност ще осигури така желаната и отдавна мечтана и чакана обединяваща платформа и идея за сътрудничество между наука, университети и бизнес. "София Тех Парк" е със сигурност център за развиване на иновативни идеи и компании в България и региона", завърши президентът.

Предвижда се да бъдат създадени около 20 000 кв. метра нови и реновирани сградни площи. Научно-технологичният парк ще разполага с приложно-изследователски лаборатории, общ инкубатор, иновативни лекционни, образователни, дискусионни форуми, места за демонстрация на нови технологии, паркинг за автомобили и зелени пешеходни пространства. Проектът за изграждането на научно-технологичния парк се осъществява по Оперативна програма "Конкурентоспособност" с 42.5 млн. евро безвъзмездно европейско финансиране и 7.5 млн. евро национално съфинансиране. Сред партньорите на "София Тех Парк" са Българската академия на науките, Софийският университет "Свети Климент Охридски", Техническият университет-София, Университетът за национално и световно стопанство, Медицинският университет в столицата. /БГНЕС
CHF CHF 1 2.02049
GBP GBP 1 2.28431
RON RON 10 3.93021
TRY TRY 100 5.63146
USD USD 1 1.83594