Жесток малшанс повали България, но надеждата е жива

Спорт 23.07.2014 00:01

Националите на България до 19 години загубиха и втория си мач на финалите на европейското първенство в Унгария. След поражението с 0:3 от фаворита Германия, днес "трикольорите" отстъпиха драматично с 0:1 на Украйна в мач, който спокойно можеха да спечелят. Резервата Вячеслав Танковский донесе успеха на украинците в 89-ата минута с добавка отблизо, след като Игор Харатин уцели гредата от дузпа. През първото полувреме пропуск от бялата точка направи и Антонио Вутов. Изстрелът на юношата на Левски беше спасен от вратаря на Украйна Богдан Сарнавский.

Селекционерът на "лъвчетата" Александър Димитров е направил две промени в стартовия състав в сравнение с двубоя срещу Германия. Като ляв бек започва Мики Орачев, а Станислав Дрянов е предпочетен пред Стефан Велков. Дрянов ще играе в средата на терена, а в центъра на защитата ще си партнират Христофор Хубчев и Пламен Гълъбов.

По-рано през деня германците направиха драматично 2:2 със Сърбия в другия мач от групата ни. Към момента българските "лъвчета" заемат последната позиция в подреждането на карето, но при победа могат да излязат на втора позиция. Бундестимът води с актив от 4 точки пред сърбите с 2 и украинците, които имат 1 точка.

Първата по-любопитна ситуация беше в 6-ата минута, когато нашите получиха шанс да обстрелват Сарнавский от пряк свободен удар. Зад топката застана Радослав Цонев, но ударът му рикошира в противников футболист и излезе в корнер. Българите продължиха да са по-дейният отбор на терена и Антонио Вутов отправи опасен изстрел след четвърт час игра, но топката не попадна в целта. В 20-ата минута Дрянов шутира коварно, но стражът на Украйна спаси.

Малко след това се стигна до напрежение пред българската врата, но Ради Цонев се намеси решително. В 27-ата минута реферът Ищван Ковач отсъди дузпа в полза на България за нарушение на Маркович срещу Никола Колев, но за съжаление Антонио Вутов не успя да отбележи от бялата точка. Футболистът на Удинезе стреля технично в долния ляв ъгъл на вратата, но вратарят Богдан Сарнавский уцели посоката и изби. След дузпата украинците показаха зъби и също бяха близо до откриване на резултата. Артьом Бисиден се озова на стрелкова позиция, но Александър Любенов парира удара му.

Последва нова добра атака на българите и изстрел с глава на Никола Колев, който мина на сантиметри от гредата. В края на полувремето Петър Витанов получи жълт картон, който е втори за него в турнира и ще му попречи да играе в последния мач от групата срещу Сърбия. Втората част започна с лек натиск на Украйна и неточен удар на Коваленко. Малко по-късно украинците поискаха дузпа, но претенциите им бяха подминати от румънския рефер. В 58-ата минута Беседин стреля опасно, но Любенов спаси.

После действията се пренесоха пред украинската врата. Мощен шут на Радослав Цонев затрудни Сарнавский, но той успя да боксира. В 63-ата минута удар на Никола Колев от фаул профуча високо над вратата. Постепенно украинците взеха иницитиативата и започнаха да организират повече атаки към българската врата. При една от тях отново Коваленко беше близо до гола, но и този път Любенов запази хладнокръвие и спаси. В края на мача момчетата на Александър Димитров отново се активизираха, но Сарнавский спаси поредния опасен удар на Цонев.

БЪЛГАРИЯ - УКРАЙНА 0:1 (0:1)

0:1 Танковский (89)

БЪЛГАРИЯ: Любенов, Гълъбов, Хубчев, Колев (85 - Даскалов), Вутов, Орачев, Витанов, Цонев, Десподов, Дрянов, Василев

УКРАЙНА: Сарнавский, Качараба, Бурда, Маркович, Собол, Ткачук (75 - Танковский), Радченко (59 - Билоног), Банасевич, Коваленко (83 - Чумак), Каратин, Биесиедин

ЖЪЛТИ КАРТОНИ: Витанов, Даскалов (Б); Коваленко, Собол (У) СЪДИЯ: Ищван Ковач (Румъния) СТАДИОН: "Перуц", Папа /sportal.bg