КНСБ с план за индустриално възраждане на селата

България 22.07.2014 13:45

Страната ни има потенциал за производство на природни бои, консерванти от природен произход, качествени торове и използване на водорасли като суровини за природна фармация. Това е един от изводите в секторен анализ за индустриално възраждане на селските райони на България, представен на форум в КНСБ.

България се нарежда на второ-трето място в ЕС по биоразнообрзие и огромният потенциал на страната ни трябва да се ползва, коментира Йордан Великов, експерт в Националния съюз на градинарите. По думите му развитието на балнеололожкия туризъм също трябва да бъде част от политиката за възраждане на селските райони.

Според Великов е необходимо балнеоложките курорти да бъдат обвързани с предлагане на качествени храни, напитки и хранителни добавки, съпътстващи лечението. В секторния анализ е посочено, че броят на балнеолечебните курорти в България от национално значение е 19, предимно в Южна България, въпреки че възможност за развитие на такава дейност има и в Северна България, включително в област Видин.

Според лидера на КНСБ Пламен Димитров основният въпрос по време на предизборния дебат трябва да е какви мерки трябва да бъдат взети, за да се възроди индустрията. Той съобщи, че КНСБ и КТ "Подкрепа" са изпратили съвместна позиция до министъра на земеделието, в която се настоява намалението на субсидията по Схемата за единно плащане на площ, която може да получи един земеделски стопанин, да бъде обвързано с компенсиране на реално платените заплати, осигуровки и данъци за предходната година.

Синдикатите настояват земеделските производители задължително да бъдат регистрирани и по наредба 3, за да нямат задължения към държавата и да спазват трудовото и осигурителното законодателство.

Според председателя на Съюза на градинарите в България Мариана Милтенова неглижираните животновъдство, производство на плодове и зеленчуци трябва да възстановят традиционните за България позиции. По думите й между 5 и 25 пъти в повече е подкрепата за зърнопроизводителите в сравнение със субсидирането на плодове и зеленчуци.

В България около 80 на сто от директната субсидия за страната отива в 6 на сто от заявителите за директни плащания, а 94 на сто от земеделските производители получават 20 на сто от субсидията за годината, коментира Милтенова.

Самонаетите в селското стопанство са 86-87 на сто от работещите в сектора, което е две трети от всички самонаети в страната. Наетите са 12-13 на сто, което е 3 процента от общонаетите за икономиката на страната, посочи експертът. /btvnews.bg

CHF CHF 1 2.00105
GBP GBP 1 2.27568
RON RON 10 3.93076
TRY TRY 100 5.62834
USD USD 1 1.83027