Лекари на съд за смърт на родилка и бебето й

България 22.07.2014 10:24

Двама акушер-гинеколози от болницата в Габрово ще бъдат изправени пред съда за смъртта на 30-годишната Десислава Манолова и новороденото момченце миналия октомври.

Окръжната прокуратура внесe в петък обвинителен акт срещу бившия завеждащ на родилното отделение д-р Димитър Ангелов и лекарката, водила раждането, д-р Севдалина Колева. Медиците са обвинени за причинена смърт на повече от едно лице поради немарливо изпълнение на служебните си задължения. Грози ги от 3 до 8 години затвор, ако бъдат признати за виновни.

Обвинението е базирано на заключенията на две комплексни петорни медицински експертизи на родилката и бебето. Столични светила по акушерство и гинекология, съдебна медицина, хирургия, неонатология, с водещ експерт доц. Мария Грозева, правила експертизата по делото “Белнейски”, са открили серия от лекарски грешки, бездействие и нарушения на медицинските стандарти.

Основното според прокуратурата е заключението на вещите лица, че ако акушер-гинеколозите са предприели оперативно изваждане на детето, вместо да чакат нормалното раждане, и Деси, и бебето са щели да бъдат спасени.

Бременната в 9-ия месец жена е приета в областната болница “Д-р Тота Венкова” на 12 септември 2013 г. след преносване. Следилият бременността гинеколог казва, че се наблюдават симптоми за остаряване на плацентата, и насочва пациентката си към родилното. Това е второ раждане за младата висшистка и нищо през 9-те месеца на износване на плода не предвещава фаталния изход.

Тя не е боледувала и не е имала никакви проблеми. Абсурдите започват още при приемането на пациенката в родилното. Не е определен лекуващ лекар. Дежурен в отделението пише манипулациите в историята на заболяването и толкова.

Две седмици няма прогноза за раждане и план за акушерско поведение. Една част от лекарите в отделението казват, че вероятно става дума за сгрешен термин, други са на мнение, че наистина има преносване, но така е и с първото раждане на пациентката. По-късно експертизата показва, че терминът на жената е определен съвсем точно.

“Разпитаните родилки, които са били в стая с Десислава, са останали с впечатление, че не се обръща внимание и няма единно мнение между лекарите какво ще се прави”, твърди прокуратурата.

От 16 септември на Десислава започват да правят функционални окситоцинови тестове - така се следят състоянието на плода и сърдечните му тонове. За престоя в отделението са направени 5 такива. Според показанията на акушерките жената е с добри показатели. За изследването са нужни вливания и на пациентката е поставен абокат. От венозния катетър обаче ръката на Деси се възпалява.

“От абоката се поду цялата ръка. Махнаха го и започнахме да слагаме компреси с риванол. Консултираха я с хирург и той каза, че се е получил тромбофлебит. На следващата седмица включиха система на другата ръка, но раждане не бе предизвикано, а отново отоци и синини”, разказва пред разследващите мъжът на Деси, Станислав.


По това време шефът на акушеро-гинекологичното отделение д-р Ангелов е в отпуск, връща се на работа на 18 септември. Отново според обясненията на Станислав жена му е ходила при него, за да иска да “я срежат”, ако е нужно, но
отговорът бил: “Ще чакаш, няма ти да решавашкога да родиш”.


Така до 25 септември вечерта, когато бременната вдига 39,5 градуса температура, втриса я. Дежурен е именно шефът на отделението д-р Ангелов. “Според показанията на сестрата и акушерката, които са на смяна обаче, лекарят въобще не е бил в отделението. Обаждат му се по телефона, а той нарежда да ударят ампула аналгин”, казва прокурор Александър Александров, внесъл обвинителния акт.

Без преглед лекарят решава, че температурата е вследствие на възпалението от абоката. Всъщност Деси развива тежка бронхопневмония, причинена от смъртоносен стафилокок, с който е заразена в отделението, категорични са вещите лица. На сутринта Десислава вече трудно диша.

Началникът Ангелов прави консултация с интернист и кардиолог. Споменава и пред шефа на болницата за проблемната пациентка в отделението му. После пише разпореждане в историята на бременността и раждането “за евентуално оперативно родоразрешение” и си тръгва от болницата, без да проследи какво се случва.

Поелата дежуството д-р Колева обаче не предприема цезарово сечение, въпреки че на акушерския монитор вече се вижда настъпило страдание за плода. В обясненията си при досъдебното производство тя казва, че раждането е започнало, а и пациентката има висока температура.

Вещите лица обаче са категорични, че е трябвало незабавно да се пристъпи към секцио и по този начин са щели да бъдат спасени и майката, и бебето.

Раждането започва в 10,30 ч. Момченцето излиза на бял свят в 13 ч.

“Когато лекарката спуква околоплодния мехур, излизат много оскъдни околоплодни води със зеленикав цвят”, пише в обвинителния акт. Най-вероятно в процеса на раждане бебето се е нагълтало с околоплодната течност. То умира в 21,45 ч същия ден. “Масивна дълбока аспирация на околоплодни води” е записано в аутопсионния протокол. Според експертизата причината е преносването.

“За жалост, при живо раждане плацентата се унищожава, а само по нея може да се определи степента на преносване”, обясни прокурор Александров.


В същото време състоянието на майката прогресира. Тя започва да диша все по-трудно. Завеждат я на скенер и се оказва, че има сепсис. Изолиран е метицилин резистентен стафилокок.

“Инфекцията се разви изключително скоротечно като при менингококов менингит. Първата температура е регистрирана в 19,20 ч на 25 септември, а на другия ден вече имаме доказан септичен бял дроб на скенер”, обясни тогава д-р Савчева.

На следващия ден в Габрово е повикан и националният консултант от Плевен. Началникът на Клиниката по анестезиология, интензивно лечение и реанимация в Университетската болница “Д-р Георги Странски” - проф. Радко Радев, казва в показанията си, че инфекцията е била в много напреднала фаза и не се е повлиявала от никакви антибиотици.

Вземат я в Плевен, но въпреки усилията на лекарите Деси издъхва в 7 часа на 4 октомври от сепсис - двустранна абсцедираща пневмония, причинена от стафилококус ауреус, пише в заключението. Експертите не са категорични как смъртоносният стафилокок е попаднал в организма - възможно е да е влязъл по въздушнокапков път, а и огнището да е било в матката на родилката. Отхвърлена е обаче първоначалната версия, че тя е заразена през абоката на ръката й.

След случая в болницата в Габрово влязоха инспектори на РЗИ. Те установиха, че няма вътреболнична инфекция. Петима от персонала на родилното се оказаха носители на стафилококи, но нито един не бе от същия щам.

“Смъртоносният стафилокок е внесен отвън и за това вина има началникът на
отделението освен с бездействието си по отношение на родилката, също и със занижен контрол”, твърди се в обвинителния акт.

“Не мога да причиня смъртта на родилката, когато бронхопневмонията е от организъм, който го няма в отделението. Не се притеснявам от нищо. Има си заключение на вещите лица. Прокурорът да е чел внимателно и да е искал консултация със специалисти, но ще загубя 1-2 години да доказвам невинността си. Ще използвам случая да разбия прокуратурата, защото са некомпетентни и само тормозят хората”, каза пред “24 часа” д-р Димитър Ангелов.

Според него той е наредил секцио, а защо дежурната не е изпълнила разпореждането на шефа си, това вече е нейна преценка.

Адвокатът ми е казал да не правя никакви коментари преди делото, съжалявам, бе единственият коментар на д-р Колева пред “24 часа”.


След скандалния случай д-р Ангелов бе свален от началническия пост, а шефката на болницата д-р Нели Савчева му наложи дисциплинарно наказание “предупреждение за уволнение”.

Санкцията обаче бе отменена наскоро от районния съд, тъй като се базирала на акт на Медицински одит, а заключенията на проверяващите били спорни. Те нямали специални познания по акушерство и гинекология, мотивират се магистратите. Ръководството на болницата бе категорично, че ще обжалва.


Междувременно от семейството на Десислава заявиха, че ще се включат в наказателното дело като частни обвинители. Станислав се е съветвал с адвокат за предявяване и на граждански иск. Размерът все още не е уточнен.

“Искаме да обвиним хората, виновни за случая. Всичко е можело да се предотврати, ако е спазван вътрешният ред на болницата, а те просто са стояли и са чакали. Жена ми е била като на пансион, а не в лечебно заведение”, коментира Станислав Иванов вчера. /24chasa.bg

CHF CHF 1 2.00105
GBP GBP 1 2.27568
RON RON 10 3.93076
TRY TRY 100 5.62834
USD USD 1 1.83027