Откриха мозъка на най-древния хищник на Земята

Наука 18.07.2014 10:03

Учени оповестиха, че фосилизирани останки, извадени от земните недра в Китай, свидетелстват за мозъчни структури от странна група морски животни, които живели преди повече от 500 милиона години и били хищници, съобщи Ройтерс.

Фосилите са от животно, кръстено Lyrararpax unguispuinus.
То се срещало през камбрия, когато редица едри животни са се появили на планетата.

Принадлежало е към група животни, известни като anomalocaris - примитивни роднини на членестоногите, които включват ракообразни, насекоми и паяци. Ловувало е с помощта двойка подобни на нокти израстъци пред очите си.

Макар anomalocaris да нямат наследници, които се срещат днес, мозъчните структури на L. unguispuinus са много сходни с тези на подобни на червеи безгръбначни животни с названието онихофора.

Те пълзели по земята в тропическите гори в южното полукълбо, достигали дължина няколко сантиметра, имали две пипала на главата си и няколко чифта крачета, всяко от които завършвало с нокти. L. unguispuinus се е срещал преди 520 милиона години.

Особеностите на нервната му система са сходни с тези на онихофора.

Меките тъкани от тялото на което и да било животно се разлагат след смъртта.

Затова обикновено се откриват фосилизирани кости, зъби и черупки.

При изключителни обстоятелства обаче е възможно да се съхранят фосилизирани меки тъкани и анатомични органи.
L. unguispuinus е имал по-малки размери от онихофора - достигал е дължина 15 сантиметра.

Палеонтологът Пеюн Цун от университета на провинция Юнан в Китай заяви, че откритите фосили вероятно са от три млади екземпляра на L. unguispuinus, а това означава, че животното може да е достигало по-голяма дължина.

"Рядко се попада на фосилизирано цяло тяло на anomalocaris - поясни ученият. - Доколкото ми е известно, нито една от предишните находки не е включвала мозък на anomalocaris. /vesti.bg

CHF CHF 1 2.01134
GBP GBP 1 2.2729
RON RON 10 3.93045
TRY TRY 100 5.62332
USD USD 1 1.83233