Изненада с тока? Ударът тепърва предстои

Избрано 02.07.2014 10:46

Няма предпоставки за поскъпване на тока до края на годината", прогнозира през февруари т.г. министърът на икономиката Драгомир Стойнев. Боян Боев, шеф на енергийния регулатор, който определя цените, беше още по-категоричен: "В системата има резерви за намаляване на тока".

Само че сметките се оказаха криви. След три поевтинявания на електроенергията за една година - от април 2013 г. до януари 2014 г., сега се стовари "неочаквано" поскъпване от юли 2014 г. с перспектива за нови ръстове на всеки три месеца. Най-лошото в случая обаче не е толкова в очакваните увеличения, а че дори и те вече не са способни да оправят батака в енергетиката.

Поскъпването на тока всъщност не е скандал, нито изненада за запознатите с българската енергетика. За останалите е сбъднато лошо предчувствие и едно голямо разочарование, защото едва ли заплатите ще растат в унисон с очакваните поскъпвания на тока.

От средата на миналата седмица
основният
виновник
за ситуацията най-накрая е ясен. Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) направи пълни самопризнания, като обяви, че причината за огромната дупка в държавната НЕК - заради която сега поскъпва и ще поскъпва токът, са не само и не толкова големите инвестиционни проекти "Белене" и "Цанков камък", колкото погрешните решения на самия регулатор.

Първо, подчинявайки се на политически поръчки, институцията е задържала цените, изцяло пренебрегвайки какво се случва на пазара на ток. 

Второ, регулаторът продължава да води тази политика и сега, за да спести рязко увеличение на цените според собствените му обяснения.

Всеки разумно мислещ човек ще види грешката в тази схема и ще си зададе въпроса как е възможно експерти, които вече са наясно с лошите резултати от досегашната им политика, да продължават да я водят?

Отговорът може да бъде само един - те се надяват на "енергийно чудо", например повсевместно забогатяване на населението и рязък скок на потреблението или бум на търсенето на електроенергия в региона и съответно бум на цените за износ. Дотогава обяснението на Боян Боев е, че "никой не знае какво може да се случи в енергетиката в бъдеще" - странно изречение за човека, който отговаря именно за това бъдеще.
И докато България очевидно не може сама нито да планира, нито да регулира енергийния пазар, Европейската комисия се надява да го освободим. Това означава, че всеки българин трябва да има право сам да избира своя доставчик на енергия. Да, ама не. Според ДКЕВР сме далеч от тази опция, тъй като "регулираните цени не са пазарни и са много по-ниски от тях, защото населението не може да си позволи по-високи".

Ако сме прави, защо Брюксел не ни разбира и е завел срещу нас дело? Защо свободният пазар работи във всички останали държави на Стария континент, дори и в Сърбия, която не е членка на ЕС?

Защо ДКЕВР не е чувал за понятието "свободна конкуренция", която по всички правила на икономическата теория води до смъкване на цените? Защо вместо социални помощи за бедните, за да си плащат тока, подпомагаме и богатите в страната със социални цени на електроенергията за бита?

Риторични въпроси, последствията от които обаче могат да бъдат трагични за страната. Първо, ЕК ще ни глоби, защото нямаме свободен пазар. Второ, държавната енергетика ще фалира или ще разчита на непрекъснати инжекции от бюджета. Трето, всичко ще плати потребителят - и като сметка за ток, и като данъци за спасяване на затънали дружества.

Има и още нещо - истинското увеличение на тока от 1 юли далеч не се изчерпва с обявените проценти, които всяко домакинство ще открие в сметката си след месец. Основният удар е върху дребния бизнес - дневните тарифи на тока за него се вдигат с 11-14,5%, а поскъпването на нощните стига до 29%. Този бизнес, който по природа не е експортно ориентиран, а предлага стоките и услугите си в страната. Тяхната себестойност се вдига и цените им неминуемо ще се вдигнат.

На този фон трагична изглежда и новината за осъвременяването на пенсиите от вчера с 2,7 на сто. Само токът поскъпва с повече, а ако възрастните имат нещастието да живеят в голям град, ще набъбнат и сметките им за парно с до 9,8 на сто.
Дотук видяхме колко е погрешна водената политика, а сега може да се убедим и в нейната безрезултатност. С новите цени регулаторът ще запълни около 600 млн. лв. от дупката за над 3 млрд. лв., отворила се в Националната електрическа компания.

 Затова пък за следващата 1 година се отваря нов кратер за още 1 млрд. лв., ако няма ново увеличение на тока от октомври. И
порочният кръг
се завърта
отново - жиците остават стари, сметките високи спрямо доходите, а енергетиката във фалит.

Очевидно целият сектор има нужда от една изцяло нова реформа, както и начин на управление. За това вече не е нужна политическа воля, а направо желание за политическо самоубийство, защото мерките със сигурност ще бъдат непопулярни.
Така че, вместо в оставащия му един месец това Народно събрание да се чуди как да облекчи некоректните абонати на тока, както предвиждат последните промени в Закона за енергетиката, да види какво се случва пред очите му с Държавната комисия за енергийно и водно регулиране.

Регулаторът може да е независим орган, но това не значи, че е безотчетен. Когато в държавата се отварят дупки от 3 млрд. лева, е логично да се търсят не само отговорните за тях, но и начините за запълването им. В противен случай още дълго време ще продължим само да си говорим за качествен ток или за социално поносими цени.

Цветелина Катанска /trud.bg

CHF CHF 1 2.00105
GBP GBP 1 2.27568
RON RON 10 3.93076
TRY TRY 100 5.62834
USD USD 1 1.83027