Заради пороите: Черешите станаха на ракия

България 29.06.2014 09:17

Шишенца с черешова ракия се оказаха хитът на тазгодишния Празник на черешата. Той започна в петък за 108-и пореден път в Кюстендил. На него хора от целия регион показват какво "червено злато" са произвели ръцете им.

Заради пороите и градушките тази година обаче черешовата реколта пострада. Плодовете се напукаха рано и една немалка част от тях отиде за джибри. Затова земеделците масово донесоха по щандовете си и шишенца с домашна черешова ракия. Въпреки че е от предни реколти, сега запасите ще се увеличат драстично, категорични са кюстендилци. Данчо Китанов от Гърляно прави ракията по класическия способ, но задължително я препича. Така огненото питие добива вкус на "черешов компот с градуси за затопляне на душата", обясни той. Други майстори пък довериха, че махали костилките, преди да пекат ракията, за да има по-добър вкус.

Кюстендил е регионът, където се произвеждат повече от 1/3 от ароматния плод у нас. През миналата година по площи черешови насаждения България се е подредила на 10-о място в света, а по продукция от декар - на 19-о, казва директорът на Института по земеделие проф. Димитър Домозетов. Сред такова изобилие на червените плодове определено е трудно да намериш и най-големия, за да му дадеш наградата. За да открие първенеца на черешите тази година, проф. Домозетов донесе специален "черешобер". След редица измервания той откри и първенеца - черешка с диаметър 36 мм от сорта "Самбърс". Тя е отгледана в масивите около село Граница. Най-голямата гордост на кюстендилци обаче е сортът "Стефания". Той е създаден през 1997 година в Института по земеделие и носи големи печалби на световния пазар. Въпреки това най-предпочитаните череши от гостите вчера бяха "Стела" и "Ван". Заради ниските цени гостите на града си тръгнаха с пълни торби с вкусните плодове без проблеми. Въпреки загубите от пороите плодовете вървяха между 2,50 и 3 лева килото на празника. На пазара 200 метра по-надолу от мястото на празника цената на черешите беше още по-ниска - само 1,50 за кило.

Освен на вкусните плодове гостите не пропуснаха да се насладят и на сладкишите, които изкусни майсторки бяха приготвили за празника. Погледите на публиката събира голяма бакърена тава, в която 80-годишната баба Лора Керемидарова правеше сладко от бели череши. Специално за черешовото изложение пък Цветанка Миланова направила сладка козуначена пита, богато украсена с череши. Рецептата е подходяща за свекърви, които посрещат снаха в дома си, доверява майсторката. Даниела Георгиева си играла два часа да завива в тестени ленти черешки в невиждан сладкиш. Двете жени бяха подредили и бухти с черешово сладко и щрудел с пресни череши.

Гостите на празника бяха впечатлени и от красивите пана, които кюстендилци бяха направили от череши. На площада имаше слънца, сърца, пеперуди и даже храм и портрет на цар Иван Шишман от череши. На всеки щанд бяха окачени украшения и закачки, изработени от плодовете. На тях се възхитиха дори родните политици, които бяха посетили празника. Сред тях бяха червеният депутат Мая Манолова и столичният кмет Йорданка Фандъкова.
/standartnews.com

CHF CHF 1 2.00269
GBP GBP 1 2.28725
RON RON 10 3.9325
TRY TRY 100 5.59629
USD USD 1 1.80911