Даниел Панов, кмет на Велико Търново: Мобилизирахме всички за 40 минути

Избрано 24.06.2014 07:44

- Г-н Панов, сваляте ли гумените ботуши от четвъртък вечер насам?

- Не. Ботушите са част не само от моя екип, а на целия щаб за бедствия и аварии.

- Къде ви завари бедствието?

- Във Велико Търново. След подадения сигнал за очаквана висока вълна вече бяхме сформирали екипи. Имахме пълна координация и с областния управител, с Гражданска защита, пожарната и областната дирекция на МВР. Още тогава се свързах и с военния министър Ангел Найденов, който разреши да се използва техника и екипи от Националния военен университет. Те ни помогнаха много при спасяването на хората.

- Предупреждението бе за критично ниво само по р. Янтра. Какво се случи и откъде дойде приливната вълна, която заля Килифарево и Дебелец?

- В рамките на 2-3 часа се е излял пороен дъжд в селата до Килифарево Габровци, Шодековци и най-вече Царева ливада, към Дряново. Цялото това количество вода се придвижва със страшна сила към Килифарево, първо запушва единия мост на Хаинбоаз, водата прелива, отнася част от асфалтовата настилка и с огромна сила тръгва по р. Белица.

Оттам залива първите къщи в Килифарево, след това запушва и моста, наводняват се къщите в ниската централна част на града и всичко става много бързо. Всякакви спекулации, че е източен язовирът в Габрово, както е било при наводнението през 2005 г., са несъстоятелни. Това се проверяваше и от Гражданска защита, и от сформирания щаб за бедствия и аварии. Наводненията са основно от реките и Дряновската река, които се вливат в Янтра. Към 23 ч вълната достигна Велико Търново.

Благодарен съм на екипите на областната дирекция на МВР, че с патрулки и мегафони успяха да уведомят жителите. След срещите ми с хората разбрах, че положението не само в Килифарево е било критично, а и в Дебелец. Първите етажи са били с по 1,80 м вода. Цялата бяла техника, легла, чаршафи, одеяла, всичко е било под вода. Хората са бягали, за да си спасят живота.

- Вие говорите ли си с премиера Орешарски, вдига ли ви телефона в кризисната ситуация?

- Не е въпросът в момента да правим политика. В такива ситуации местна власт, държава и изпълнителна власт трябва да бъдат обединени, за да могат да спасят първо живота и здравето на пострадалите.

За всичко, от което съм имал нужда, съм държал връзка с министър Найденов и с премиера Орешарски. Получавам пълно съдействие. Още в събота шефът на АПИ инж. Чайков бе изпратен от премиера да огледа щетите по пътната инфраструктура. Спешно бяха отпуснати 1 млн. лв. за възстановяване на Хаинбоаз, който е важна артерия между Северна и Южна България.

В рамките на месец, а вчера стана ясно, че и по-рано, този ремонт ще приключи. Специална комисия направи оглед на моста в местността Дълга лъка, който също е опасен за тежкотоварна техника. Мостът в кв. “Света гора” има отделяне около 10 см и беше обследван. Трябва да започне спешно проектиране и отпускане на средства, за да се укрепят. След това да се прехвърлим на моста в кв. “Чолаковци”.

Стихията отнесе мост при Килифаревския манастир и военният министър изпрати инженерни войски да изградят понтонен мост. Специалистите започват укрепване на каменния зид на манастира, който е паметник на културата - зее 2-метрова пробойна от забити в стената дънери.

Не е важно кой какви политически възгледи има и в коя партия е, важно е заедно да се изправим срещу бедствието. Пари трябват действително навсякъде и за изчистване на речните корита, и за построяване на диги, за укрепване на мостове, но винаги парите не стигат. Приоритетно трябва да се гледа къде са застрашените населени места и за там първо да се отпускат средства.

- Как Търново успя да се справи и да не даде човешки жертви?

- Съчувствам на колегите кметове, но това не значи, че ако сега трагедията е във Варна или в Добрич, следващия път няма да е в Търново. Имаше и тук опасност за човешки животи, но не мога да правя оценка на работата. Тази оценка се дава, след като всичко приключи.

Във Велико Търново за 40 минути бяха мобилизирани всички институции с техника, включително и частни строителни фирми се обаждаха с каквото могат да помогнат. И в момента има самосвали, фадроми и багери, които работят по изчистването на улиците и къщите.

Имаше много доброволци, дори затворниците дойдоха да помагат. Не трябва да се делим на наши и ваши, а заедно да помагаме на хората в тази кризисна ситуация.

- Какви бяха най-големите ви страхове?

- Първо за хората. Информацията, която ми се подаваше постоянно, беше точна от центъра на кризисния щаб в община Велико Търново, но от Дебелец не получавах ясна картина.

Реагирахме за минути на всеки сигнал, подаден на тел.112. Когато се разбра, че жена стои час и половина на моста на Дебелец, хваната за стълб в най-голямата приливна вълна, насочихме голям ресурс натам. Няма жертви и пострадали физически, но трябва да се направи всичко възможно тези хора да се върнат към нормален живот. За това ще е нужно дълго време. Следващия месец това ще е основната работа на общината - да помагаме.

- Ясно ли е вече какви са щетите?

- Изчисляват се в милиони. Над 220 домакинства са засегнати от водната стихия. Комисии описаха щетите на място. Най-важното е екипите, които са направили тези огледи по най-бързия начин да комплектуват документацията и да се отпуснат средства.

Имаме земеделски производители и животновъди, които много пострадаха, особено около 15 млади семейства, които в Дебелец са гледали над 60 дка оранжерии със зеленчуци. Там всичко е унищожено. Общинската комисия по земеделие прави оглед, защото има възможност да получат обезщетения от министерството на земеделието.

- Хората нямат застраховки, на какви средства могат да разчитат, за да възстановят имотите си?

- След като вкараме документите в Междуведомствената комисия по бедствия и аварии, тогава можем да кажем какви средства ще бъдат отпуснати. Разбрах, че те ще получат от социалното министерство по 325 лв., но те са крайно недостатъчни. С другите средства, които се събират в разкритата банкова сметка и помощите, които осигуряваме в момента, мисля, че може в рамките на две седмици хората да имат поне най-необходимото.

- Сега от какво най-много имат нужда?

- Матраци, постелъчни материали, одеяла, легла, печки, хладилници, бойлери и строителни материали, за да започнат укрепване. Трябва да си обезопасят къщите, тъй като оградите са отнесени от водата.

- Според хората причината за бедствието е поголовната сеч в Балкана и непочистените дерета.

- След като си свършим административната работа и благотворителната, която трябва да тече паралелно, тогава да анализираме причините. Срещу стихиите и бедствията е трудно човек да се пребори. /24chasa.bg

CHF CHF 1 1.99738
GBP GBP 1 2.28285
RON RON 10 3.93045
TRY TRY 100 5.61254
USD USD 1 1.82447