Стратфор: Йордания може да е следващата цел на ИДИЛ

Избрано 19.06.2014 14:01

Ислямската държава в Ирак и Леванта (ИДИЛ), насъбрала сили от последните успехи в Ирак, иска да разшири регионалното си влияние. Информацията, че Ирак изтегля силите си от западните градове близо до 180-километровата си граница с Йордания накара Аман да се почувства уязвим. Хашемитското кралство, което е обект на интерес за джихадисткото движение, разположи сили за сигурност по границата си.

Превземането на Йордания може да се окаже трудно за ИДИЛ. Групировката може да извършва терористични атентати в страната, но има важни препятствия, които ще й попречат да действа със замах, както в Ирак и Сирия.

Вестник "Джордан Таймс" от 15 юни съобщава, че Аман засилва мерките за сигурност по границата си с Ирак поради притеснения, че ИДИЛ се насочва към кралството. Цитирайки анонимни ислямистки източници, вестникът добавя, че джихадистката групировка е създала клон на територията на кралството като част от плановете й за създаване на регионален емират.

Намерението на екстремистката групировка да разшири влиянието си в Йордания следва регионалната геополитическа логика. След удара в Ирак и установения контрол в значителни части от Сирия, джихадистката групировка може да опита да удари хашимитското кралство от две посоки. Йордания е единственият вариант за ИДИЛ- групировката не може да се движи на север към Турция, нито на югозапад към Ливан. Дори в Йордания организацията се сблъсква със значителни предизвикателства.

Режимът в Йордания е доста по-стабилен отколкото в Сирия или Ирак. Нейните сили за сигурност са се доказали като много ефективни. Йордания има силната подкрепа на САЩ и Саудитска Арабия, особено след като кралството стана основна база за подкрепа на сирийските бунтовници. Вашингтон и Рияд могат да увеличат финансовата, разузнавателната и военната си помощ за Аман. Йордания обаче е убежище за бунтовниците, а това помага за каузата на ИДИЛ.

В Йордания има значително салафистко и джихадистко присъствие. След началото на гражданската война в Сирия джихадистите често преминават йорданско-сирийската граница. Аман опита да прекрати трафика през границата, но няма особен успех.

Йордания е родина на Абу Мусаб Ал-Заркауи, убитият основател на организацията, която по-късно се превръща в ИДИЛ. На джихадисткия релеф в кралството в момента доминират сили, които се противопоставят на групировката. Тези сили са свързани с Ал-Кайда и нейния сирийски клон Джабхат Ал- Нусра. Макар че ИДИЛ има собствени поддръжници в Йордания, най-известните представители на джихадистките идеологии като Абу Мохамед Ал-Макдиси и Абу Катада отправиха критики към групировката, особено към бунта й срещу върховенството на Ал-Кайда. Според тях по този начин групировката е създала разногласия сред редиците на джихадистите в Сирия.

Джихадистките опоненти на ИДИЛ са разтревожени от силно рискованите маневри на групировката. Пример за това са масовите убийства на шиити и настояването за налагане на строгите ислямски закони в областите под неин контрол. С тези действия движението рискува да отдалечи от целите си местните жители в дадена държава. През септември лидерът на Ал-Кайда Айман ал-Зауахири даде насоки най-вече по този въпрос. Той призова джихадистките бойци да се въздържат от битките срещу секти като шиитската, исмаилистката, кадаинската и суфистката, освен ако членове от тази секта не започнат първи битката. Той призова и за ненамеса в обществата на християните, сикхите и индуистите, които живеят в мюсюлманските земи. Нареди на джихадистите и да не нападат с експлозии, убийства, отвличания или унищожение на имущество цивилни жени и деца или други мюсюлмани.

ИДИЛ открито отхвърли тези призиви. Предшественикът на групировката - Ал-Кайда в Ирак, въпреки разногласията с йорданските джихадисти, бе способен да извършва атаки в страната. Такива атентати са самоубийствените нападения през 2005 г. в три западни хотела в Аман и убийството на американския дипломат Лорънс Фоли през 2002 г. Сега способностите на групировката са много по-големи. Тя може да извършва атаки в кралството, ако поиска. ИДИЛ трябва да направи оценка на сегашната си позиция в светлината на действията си в Ирак, и да реши дали има интерес да започва операции в Йордания и дали не трябва да изчака докато затвърди присъствието си в Ирак и да удържи на контраофанзивата на шиитите и кюрдите там.

ИДИЛ със сигурност не иска да отдалечи голяма част от своите сунитски иракски партньори, които имат убежище в Йордания. Сунитските племенни сили в Ирак ще предпочетат групировката да се съсредоточи върху тази държава и да се въздържа от всякакви действия в Йордания, които могат да предизвикат силна реакция от Аман. Не е ясно как ще действа ИДИЛ. Важното е да има едно на ум: въпреки че извършва терористични атентати в Йордания, има твърде много препятствия групировката да действа в кралството така, както в Сирия и Ирак./БГНЕС
CHF CHF 1 1.99738
GBP GBP 1 2.28285
RON RON 10 3.93045
TRY TRY 100 5.61254
USD USD 1 1.82447