Турският посланик: Може да печелите дори от това, че сте до Истанбул

Избрано 12.06.2014 12:53

Сюлейман Гьокче е посланик на Турция у нас

- Г-н посланик, наскоро присъствахте на откриването на въздушната линия Варна - Истанбул и по време на церемонията личеше, че сте много доволен.

- Да, наистина съм доволен за това, което се случи, по ред причини. Турските авиолинии летят до България вече 30 г. Това е важна годишнина, която няма как да не бъде спомената, още повече че полетите до Варна съвпадат с нея. От скромното начало през 1984 г. днес вече турските авиолинии имат два полета дневно, тоест 14 полета седмично, а сега Варна добавя още четири допълнителни полета, което прави
общо 18 полета
седмично от
Турция до
България
С откриването на линията до Варна дестинациите на турските авиолинии станаха 254. От тях само 41 са вътрешни, останалите 213 са международни, което веднага поставя компанията на челно място в света. От една страна, това означава, първо, че турските авиолинии могат да доведат света във Варна чрез своя хъб в Истанбул. И обратното, могат да заведат Варна до останалата част на света. Това са възможности за търговия, инвестиции, туризъм и ред други положителни неща за местната икономика. Досега туристите пристигаха с чартърни полети. Турските авиолинии са единствената голяма чуждестранна компания, която вече има редовни полети. Ето я голямата разлика. А с възможностите за връзка с целия свят, които предлага летището в Истанбул, това вече е наистина голям принос. И
това е добре
не само за
икономиката
на Варна, но и за
целия регион - Русе, Шумен, Разград, Добрич, Търговище и Силистра. Представители на местните власти в тези области дойдоха също на откриването на линията и бяха радостни, колкото и ние сме, защото това дава възможност на този регион за лесна и удобна връзка със света. Полетът от Варна до Истанбул е само 40 минути. Време, колкото да хапнеш един сандвич и вече си в Истанбул. Не просто в Турция, а на място, откъдето можеш да отидеш навсякъде по света.

- Има ли реална икономическа обосновка отварянето на тази линия, или просто правите възможно по-лесно придвижването на турското малцинство, живеещо в Североизточна България, до Турция?

- Всичко е въпрос на търговска и икономическа обосновка. Турските авиолинии имат предложения за отваряне на полети в много страни по света и те непрекъснато се разширяват. Преди година имаха 200 самолета, сега вече имат 251, като бройката на полетите и на самолетите се увеличава непрекъснато. Но за да се върна на въпроса ви, ние разглеждаме Варна и региона като важни и близки до Турция. В Шумен и Търговище например има големи турски инвестиции и ние окуражаваме и правим всичко възможно да увеличим размера на турските инвестиции в България. В този смисъл турските авиолинии са в помощ на нашите усилия, а да не забравяме, че най-голямата чуждестранна инвестиция в България е турска и е в Търговище.

- Казват, че в мандата на един посланик да бъде отворена самолетна линия, е дори по-важно от организирането на двустранна визита на най-високо ниво. Не сте ли съгласен?

- Това е интересен въпрос и донякъде може би има резон, но все пак мисля, че в мандата на един посланик организацията на визита на президент или премиер си остава едно от най-важните неща. Според мен двете работи не бива да бъдат сравнявани. Но е добре да вървят ръка за ръка. Отношенията между България и Турция са такива, че сме имали множество срещи и визити на най-високо равнище и контакти на всички възможни нива. Последните години имаме увеличение на двустранния обмен по всички направления - политика, икономика, търговия, култура, туризъм... Миналата година 1,5 милиона български граждани са посетили Турция, а 800 000 турски граждани са били в България. Една част от тези хора са туристи в класическия смисъл на думата.
Ръстът на нашите
туристи в зимните
скикурорти на
България е
скочил със 160%
миналата зима.

- Някакво обяснение за този феномен?

- Обяснението е, че се предлагат добри условия на приемливи цени. В Банско, Пампорово и на други места има нелоша инфраструктура. Но една от причините е също, че България започна да рекламира курортите си в Турция.

- Мисля, че много дълго време никой у нас не е гледал на турците като на скиори.

- А е трябвало. Защото в Турция има доста хора, които обичат този спорт. А по принцип зимният туризъм е по-скъп от летния. Заради пакетните цени, защото не отиваш за 3 дни, а резервираш поне седмица или дори две, плюс екипировката и ред други неща. И както за нас е добре да имаме български туристи, така и за вас е добре да имате турски туристи. Въпросът е какво една държава предлага различно и по-добре, особено по отношение на цените. Да се инвестира в България, според нас не е по-различно от това да се инвестира в Турция. У вас имаме инвестиции за около 2 милиарда, но в Румъния например са два пъти повече.

- Нормално, румънският пазар е по-голям.

- Не е въпрос на пазар или на брой население. Обяснението се крие другаде. Инфраструктура, улеснения, данъци, такси, преференции... Ние виждаме целия регион като споделен и интегриран общ пазар по отношение на производство, консумация, възможности за бизнес, туризъм и т.н.

- България и Турция са имали доста сложни проблеми в миналото, сега като че ли всичко е наред, като изключим възникващите от време на време транспортни спорове. Или това не е проблем?

- Ако говорим за транспорт и инфраструктура, това са въпроси от особено важно значение. Ако вземем българо-турската граница и основните транспортни артерии, всъщност двата основни пътя, по които турските превозвачи минават към Западна и Северна Европа, то има доста въпроси. Пътувал съм из България само за да видя състоянието на пътищата и има какво да се коментира.

- Очаквам коментара ви.

- Страхувам се, че ако положението се запази такова, каквото е в момента, процентът на турските превозвачи, които преминават през България, ще спадне драматично. Пропътувайте пътя от сръбската граница до турската граница и след това от турската граница до румънската и ще видите какво имам предвид. Турция е в период на икономически бум, включително и по отношение на износа и транспортът на стоки за нас е важен. Много неща се въртят около това, да не говорим, че и местната икономика печели. Имаш повече хора, които плащат разни такси, спят в крайпътните хотели, ядат в ресторанти и т.н. Но уви, при вас нещата отиват в обратната посока и още тази година ще сме свидетели на намаляване на броя на превозвачите, които избират да минат през България.

- Ако не през България, откъде другаде ще минат?

- Опцията за морски транспорт значително нараства и става все по-предпочитана. Миналата година морските пътища за транспорт на стоки от Турция към Западна Европа са били три пъти по-използвани, отколкото пътищата през България. Статистиката за първото тримесечие на тази година сочи, че вече четири пъти по-предпочитани са били морските пътища. И ще стане и пет пъти повече догодина, ако ситуацията на пътищата в България се запази такава. Нека да ви попитам кога за последен път сте били на Капитан Андреево?

- Преди 2 години.

- Миналата година започна разширяване и работата продължава. Все още. От наша страна на Капъкуле имаме най-дългия в света пропускателен пункт - 333 000 кв. м. Това е повече от известния Ел Пасо в Тексас между САЩ и Мексико. Миналата година броят на тежките камиони, преминали през българо-турската граница при Капитан Андреево - Капъкуле е 800 000. Плюс 2,4 милиона други превозни средства. Огромен поток от хора в двете посоки. Не забравяйте, че и българските камиони преминават от там на път за Близкия изток.

- Не знаех, че Капъкуле е най-големият пропусквателен пункт в света.

- Знаете ли защо е най-големият? Ще ви кажа. Заради задръстванията от българска страна. Километрични опашки под жаркото слънце през лятото или на студа през зимата. От наша страна са построени ресторанти, места за почивка и какви ли не възможности, които
да компенсират
недостатъците
от българска
страна
Това са 800 000 камиона! Идете и вижте за какво става дума. И тъй като трафикът от наша страна се увеличава, затова хората избират морския транспорт. Трябва да се помисли за това. За всички тези нескончаеми ремонти, за състоянието на пътищата и инфраструктурата... И още нещо, което може да е важно за вас. В Истанбул започва строителството на третото по големина летище в света, което трябва да заработи след 5 години. Капацитетът му ще е 150 милиона пасажери на година и мисля, че това е важно и за България. Защото, ако имаш толкова сериозен хъб на прага си, това значи, че ти си свързан. Това ще даде огромни перспективи и възможности на България.

- Тоест можем да печелим само като си стоим наблизо.

- Да, наистина можете да спечелите. Мисля, че това ще е много важен проект и за вас. Летище с паркинг за 500 самолета! Представете си. Само след 5 години.

- Надявам се за това време у нас поне да разширим пътя до Капитан Андреево.

- Позволете ми да оставя без коментар тази ваша бележка. /24chasa.bg

CHF CHF 1 2.00105
GBP GBP 1 2.27568
RON RON 10 3.93076
TRY TRY 100 5.62834
USD USD 1 1.83027