Обама се срещна с Путин, Русия подобрява отношенията със Запада

ЕС и Свят 07.06.2014 11:40

На Русия й бяха нужни по-малко от три месеца след нахлуването в Украйна, за да се върне на масата на преговорите със САЩ и европейските лидери.

Американският президент Барак Обама проведе първата си среща със своя руски колега Владимир Путин от момента, в който руско-американските отношения се влошиха заради украинската криза. Техният кратък разговор за необходимостта да се спрат кръвопролитията в Източна Украйна се оказа най-очевидния до този момент знак, че отношенията между страните се подобряват и че приетото от Путин през март решение за присъединяване на Крим към Русия няма да доведе до изолирането на страната от клуба на западните лидери.

Това е забележителен обрат на събитията за лидер, чийто близки приятели и колеги се оказаха под ударите на западните санкции през последните три месеца. По време на подготовката на визитата на Обама в Европа тази седмица Белият дом избягваше въпроси затова, дали президентът ще говори с Путин и дали ще се здрависа с него във Франция, където двамата се срещнаха на 6 юни заедно с десетки други лидери от ЕС. Това стана по време на честванията на 70-та годишнина от десанта на съюзническите войски в Нормандия.

Но страната домакин – френският президент Франсоа Оланд – направи всичко възможно, за да използва церемонията в Бенувил, Нормандия, в качеството на площадка за мирни преговори. Първоначално той организира разговор между Путин и новия украински президент Петро Порошенко, чиято победа на изборите през май руснаците още не са признали. Двамата държавни глави се срещнаха на обед, на който присъстваха също така Оланд и германският канцлер Ангела Меркел. Както заяви Оланд по френската телевизия, разговорът е бил съдържателен. По думите му на Русия е било "дадено да разбере", че тя трябва да признае легитимността на Порошенко.

А след като Порошенко се съгласи да разговаря с Путин – макар и с кисело изражение на лицето – Обама последва тази тенденция. "Путин и Обама се обявиха за незабавното прекратяване на насилието и военните действия" в Източна Украйна, заяви говорителят на Кремъл Дмитрий Песков.

Путин и Обама говориха около 15 минути след обяда, както съобщава Белият дом. Обама му е казал, че неотдавнашното избиране на Петро Порошенко за президент може да отбележи потенциален обрат в руско-американските отношения, ако Путин признае Порошенко за легитимен лидер на Украйна. Обама също така е призовал Путин да прекрати подкрепата си за сепаратистите в Източна Украйна.

Информацията за преговорите беше водеща в повечето държавни медии в Русия. Това свидетелства колко силно кремълските пиари искат да представят Путин като желан гост на срещата на неговите западни колеги.

"Множество скрити сигнали се съобщават на неговата аудитория у дома. В кримския въпрос Путин е войн, а днес в Нормандия той е миротворец", написа анализаторът на лондонската Standard Bank Тимъти Аш в коментар за инвеститорите, които отново започнаха да наливат пари в руския фондов пазар, след като опасността от налагането на санкции изчезна. "Пазарът явно харесва това", добавя той.

Но не е ясно дали на американците ще им се хареса помирението на Обама с Путин. В речта си пред випускниците на Уест Пойнт миналата седмица американският президент определи изолацията на Русия като знак за влияние в света. "Нашите възможности да формираме общественото мнение в света ни помогнаха веднага да изолираме Русия. Благодарение на американското лидерство светът веднага осъди действията на Москва", заяви Обама.

Същото това обществено мнение сега вече не настоява за връщането на Крим на Украйна и вместо това призовава Путин към "деескалация" на настоящия конфликт. Сега Западът очаква от Путин да признае легитимността на украинския си колега и Москва даде сигнал за своята готовност да направи това, след като Порошенко положи днес клетва. В такъв случай началото на преговорите, посветени на преодоляването на разногласията между Киев и Москва, е само въпрос на време. Подобно разположение на силите ще даде на Путин шанс да подобри отношенията си със Запада само няколко месеца след нахлуването в съседната страна. Отчитайки цената на дипломатическата изолация, която той би могъл да плати за своите действия, завземането на полуострова с два милиона жители започва да изглежда в действителност като доста успешно начинание. /БГНЕС

------------

Саймън Шустър, "Тайм".
CHF CHF 1 2.01549
GBP GBP 1 2.2841
RON RON 10 3.93068
TRY TRY 100 5.63583
USD USD 1 1.83147