Ел Паис: ЕС се приготвя за газова война с Русия

Избрано 29.05.2014 15:20

Европейският съюз е заплашен да пострада от конфронтацията между Русия и Украйна. Ако Москва изпълни заплахата си да отреже газа за украинската си съседка, това неминуемо ще се отрази на Европа, която получава половината си газ през Украйна, пише в свой коментар испанският вестник "Ел Паис".

За да облекчи проблема, ЕК представи пакет от мерки, насочени към намаляване на външната зависимост, предимно от Русия. ЕС купува отвън 53% от енергията, която консумира, процент, който се разраства през последните години. Тази липса на автономия е изострена от напрежението около украинския конфликт. "Искаме силни и стабилни споразумения с основните доставчици, но трябва да избегнем превръщането в жертва на политическо и търговско изнудване", заяви еврокомисарят по енергетиката Гюнтер Йотингер. Той предложи първо да се направят тестове, които да оценят какво ще се случи със страните от ЕС, ако останат без руски доставки.

Това "упражнение" трябва да е готово преди зимата. Източници от ЕК обясняват, че това може да стане по два начина – като се оценят рисковете за целия ЕС или само в най-зависимите от руския газ страни. Това са шест държави - Естония, Латвия, Литва, Финландия, Словакия и България, чиито внос на руски газ е равен на 100%. В зависимост от резултатите Брюксел трябва да създаде механизми за евентуално спиране на потоците на газ от Москва. Едно от решенията за смекчаване на проблема е да се увеличат газовите резерви. Парадоксално е, че това отново ще запази положението на "Газпром" на пазара, тъй като компанията е основен продавач за натрупване на газови резерви.

Друго предложение е да се намали потреблението на газ в определени райони. От Комисията дадоха за пример отоплението, което може да функционира с петрол, вместо с газ, както сега. В по-дългосрочен план се разглежда предложението на Полша за създаване на "енергиен съюз", в който Брюксел централизирано да договаря газовите доставки за страните-членки. По този начин Русия можело да загуби позицията си на монополист.

"В страните с по-ниска зависимост газът от Русия е по-евтин. Идеята да се постигне единен пазар ще изравни цените", смята комисар Йотингер. Един от най-надеждните варианти за ЕС е Норвегия, която вече доставя 34% от газа. Но възможността Норвегия да увеличи производствения си капацитет е ограничена. В пакета с предложения на Брюксел е и подобряване на връзките между страните и по-голяма енергийна ефективност в континента.

Първите проблеми с руския газ могат да започнат следващата седмица, коментира още изданието. Брюксел ще преговаря с Русия и Украйна, за да предотврати спиране на кранчето от Киев през юни, което застрашава Европа, ако Украйна не плати на Газпром дължимото за газа. Йотингер предложи компромис, който засега остава без отговор. /БГНЕС
CHF CHF 1 2.01549
GBP GBP 1 2.2841
RON RON 10 3.93068
TRY TRY 100 5.63583
USD USD 1 1.83147