40 години от изобретяването на Куба на Рубик

България 19.05.2014 09:59

Днес Google промениха логото на официалната си страница, за да отбележат навършването на 40 години от създаването на една от любимите ни логически играчки, а именно Кубът на Рубик.

Уникалното кубче ни представялява триизмерна главоблъсканица, която е изобретена още през 1974г. от унгарския професор по архитектура и скулптор: Ерно Рубик. Мнозина и до ден днешен определят тази джаджа като най-продаваната играчка на планетата с над 350 млн. доставки по цял свят.

Кой всъщност е Ерно Рубик? Рубик е роден в Будапеща, майака му е била поетеса а баща му авио-инженер. Завършва Техническия университет със специалността инженер-строител. Продължава обучението си в сферата на скулптура и дизайн. Дълги години работи като архитект, а след това се завръща в академията и получава званието професор.

Малцина знаят, но в началото на 80-те става редактор на списание за игри и главоблъсканици а през 1983 г. основава свое собствено студио което се занимава с дизайн на мебели и разработки на главоблъсканици. Днес Ерньо Рубик участва в разработки на видеоигри, пише статии по архитектура и оглавява студио Рубик. Първоначално глъвоблъсканицата била позната като „Магическия куб”, но в последствие наследила името на създателя си.

Самото кубче може да бъде купено в няколко вариации с големина от 2х2х2, 3х3 х3, 4х4х4 и 5х5х5 сантиметра. Първоначално изобретението е кръстено от него „Магически куб“, но след това получава по-популярното си наименование „Куб на Рубик“. Въздействието върху концентрацията и стимулирането на мозъчната дейност са причината веднага тази играчка да придобие невероятна популярност по цял свят.


Трябва да отбележим, че при класическата версия от 3х3х3 сантиметра. Digital.bg беше от първите, които ви информира, че Google разкри минималния брой ходове за нареждане на Кубът на Рубик. Възможните комбинации са 43 252 003 274 489 856 000, което е доста впечатляващо, като само една от тях е вярната. Ако се опитате да минете през всяка една от тях и отделяте по около секунда ще са ви необходими 1370 милиарда години, за да успеете да решите пъзела. Самият куб е изграден от 98 компонента във външната страна, сред които 8 ъгъла, 36 ръба и 56 елемента във вътрешната страна, като 48 от тях са подвижни.

Най-любопитните факти за Кубчето на Рубик :

1. През 1982г. се провежда първата световна надпревара по Рубик.

2. Сегашният рекорд за решаване се държи от холандеца, Матс Валк, който успява да го направи за едва 5,55 секунди.

Видео: Как се нарежда Кубът на Рубик за 5,55 секунди



3. Българският рекорд е 11.71 секунди и принадлежи на Николай Петров

4. Феноменалното при Куба на Рубик е неговото въздействие върху човешкото мислене.

5. След усвояване на алгоритмите, и занимания с подреждането на кубчето, се постига така нареченото пространствено мислене - термин заимстван от психолозите, подсказващ способността да се "гледа отстрани" на дадено събитие и да се предвиждат следващи такива.

6. От 20 минути - до около 2 часа еднократно занимание с кубчето, представлява едно средство за концентрация и медитация, което има благоприятен ефект върху релаксирането на организма.

7. Всеки такъв пъзел е съставен от 26 индивидуални кубчета, свързани помежду си, но едновременно с това свободни да се движат. Две пресичащи се оси държат шесте централни кубчета на място, но в същото време им позволяват да се движат.

8. Eрно Рубик твърди, че идеята му за вътрешния механизъм на куба била вдъхновена от загладените ръбове на речните камъни.
9. От 2003 година насам по цял свят се провеждат състезания по най-бързо нареждане на кубове на Рубик. /digital.bg

CHF CHF 1 2.01549
GBP GBP 1 2.2841
RON RON 10 3.93068
TRY TRY 100 5.63583
USD USD 1 1.83147