Реал (Мадрид) спря баварската машина (видео и снимки)

Спорт 24.04.2014 00:01

Реал (Мадрид) победи Байерн с 1:0 в първи полуфинален мач от Шампионската лига. По този начин домакините взеха крехък аванс преди реванша в Мюнхен, който ще се играе през следващата седмица. В герой на вечерта се превърна Карим Бензема, който вкара единственото попадение в 19-ата минута.

Баварците започнаха по-добре мача и на два пъти десетките хиляди по трибуните на “Сантяго Бернабеу” изтръпнаха след шутове на Робен и Манджукич. На пръв поглед тимът на Пеп Гуардиола владееше топката и имаше инициативата, но по-опасните положения бяха пред неговата врата. В 19-ата минута мълниеносна контраатака изведе Фабио Коентрао по лявото крило. Защитникът получи гениален пас от Роналдо и центрира перфектно в наказателното поле, където Карим Бензема беше оставен непокрит и от 3 метра засече топката в мрежата – 1:0 за Реал!

Нова бърза контраатака на “белия балет” малко по-късно завърши с лек шут на Анхел ди Мария, отразен без проблеми от Мануел Нойер. В 26-ата минута Бензема изсипа топката в пеналта и от точката на дузпата Кристиано Роналдо изпревари защитниците в червено и стреля силно, но покрай вратата в аут. Сценарият се повтори още веднъж до почивката. Байерн владаеше топката, но Реал пропускаше. В 41-ата минута Ди Мария си спря на гърди отлично центриране отляво, но вместо да потърси свободен съотборник, реши да бие, но изпълнението му беше разочароващо и топката прелетя над напречната града.

Сценарият се повтори и през второто полувреме, което докара буквално до бяс Пеп Гуардиола. В 55-ата минута Франк Рибери се откъсна отдясно вътре в наказателното поле, но Икер Касияс пресече навреме прострелното му центриране.

В 62-ата минута Ариен Робен пробяга с топка в краката около 50 метра от центъра на терена, но накрая беше застигнат от трима в бяло и би слабо в ръцете на Сан Икер.

Карло Анчелоти беше открил правилното решение как да спре стила “тики-така” на гостите. Както е известно, любимата на Гуардиола тактика означава множество къси пасове, голямо движение по терена, използването на много коридори, като основната цел е максимално запазване на владеенето на топката. Подобен подход буквално смазмаше психиката на съперниците в Бундеслигата, но на “Бернабеу” “червената машина” започна мощно да скърца.

В 68-ата минута Кристиано Роналдо проби в свой стил отляво и от границата на наказателното поле с левачката затрудни максимално Нойер, а стражът със сетни сили успя да избие в корнер. Португалецът явно не е напълно възстановен от контузията си, и беше заменен в 73-ата минута от Гарет Бейл. Именно уелското крило надбяга Лам и центрира пред Нойер. Данте успя с плонж да изчисти. В ответната атака резервата на баварците Марио Гьотце беше изведен сам срещу Касияс, но вратарят с фантастичен рефлекс отрази шута.

Във 2-ата минута на добавеното време Томас Мюлер падна в наказателното поле на Реал и целият щаб на гостите поиска бурно дузпа, но съдията Хауърд Уеб остана безмълвен. Хосеп Гуардиола записа първата си загуба на този стадион в треньорската си кариера. /БЛИЦ