Свлачища след дъждовете, прогнозата е още да вали

България 22.04.2014 22:02

Свлачища тръгнаха след безкрайните дъждове по Великден. Скални маси затрупват пътища, застрашават и къщи. Синоптиците прогнозират още валежи за следващите празници. Най-сериозни ще са те на 5 май и на Гергьовден, каза Симеон Матев от TV-MET.

Още днес се очаква дъжд в Западна и Северна България. По-съществени количества ще има над северозападните райони в нощта срещу четвъртък. През деня ще вали в цялата страна.

В петък ще захладнее и отново ще вали, но слабо. Максималните температури ще са 14-20 градуса.

Свлачище заплашва от срутване молитвен дом и къща под него в маданското село Касаб. Скатът под джамията се свлякъл и затворил прекия път към община Баните.
Разчистихме пътя, но хората са уплашени, че при още един дъжд ще се срути целият молитвен дом, а след това ще затисне и къщата под него, казва кметският наместник Рамиз Касабов. Друго свлачище на 10-ина метра е срутило част от градината под триетажната къща на Димитър и Ахмед Касабови.

Свлачища от дъждовете са тръгнали и на други три места в Маданско, съобщиха от общината. На пътя преди село Букова поляна се изсипала земна маса заедно с боровете и затворила пътя, който обслужва близо 2000 души.

“Опашка от 40 автомобила чакаше повече от час, за да почистим едното платно. Това е огромно свлачище по целия скат. Така е, откакто горските отсякоха повечето дървета по баира преди 2 години”, каза кметът на Букова поляна Ахмед Ахмедов.
Свлачище се изсипало и на пътя за Конски дол в град Мадан.
“13 са активизиралите се свлачища от дъждовете в общината”, каза кметът на Неделино Стоян Беширов. С дни са били прекъснати пътищата за Кочани и между Горен и Долен Върли дол.

Достъпът на около 350 души е силно затруднен, едва от вчера могат да минават автомобили.
Кметът на Касаб Рамиз Касабов показва свлачището, как е подкопало селския молитвен дом. СНИМКА: Ваня Ставрева

Свлачища още разчистват и в община Златоград Около 200 кубика пръст, камъни и дървета се изсипаха на пътя за златоградското с Ерма река. Засипали бяха цялото пътно платно на входа на селото.

Заради ранния час срутището се разминало без пострадали, каза кметът на селото Зарко Хаджиев. Ерма река е с над 1500 души население, на негова територия са и рудниците на “Горубсо”- Златоград.

Нощната смяна от миньори не могла да си тръгне заради свлачището.

В района на Златоград последното денонощие били измерени от 80 до 100 литра дъжд на кв. м. Обилните валежи запълниха язовир “Златоград” и хвостохранилището.
Със сериозни щети от наводнението са десетки къщи в 7 общини във Видинска област - Чупрене, Белоградчик, Макреш, Димово, Видин, Брегово и Ружинци. Прекъснати са два водопровода към селата Вещица и Стакевци, в Белоградчик са тръгнали две свлачища.

Най-тежко са пострадали републиканските пътища Белоградчик - Орешец и Белоградчик - Ружинци и общинският път Макреш - Тополовец, част от които са отнесени от водата. Засегнати са три моста в селата Раяновци, Горни Чифлик и Стакевци.

Заради опасност от преливане на язовира край с. Гюргич се е наложило
аварийно изпускане на водни маси.

В понеделник е била спешно възстановена част от дигата на р.Тимок край Брегово, което е извършено от спасители, доброволци и общински служители.
В община Чупрене продължава бедственото положение и има опасност от нови наводнения по течението на р. Лом.

По данни от полицията през почивните дни спасителни отряди са участвали в отводняването на 30 жилищни сгради.



Язовирите пълни, добре е за реколтата

Ако допреди седмица имаше опасения от водни режими през лятото заради липсата на сняг, през последните дни валежите напълниха язовирите.
Въпреки че по данни на Министерството на околната среда и водите (МОСВ) дори и преди последните поройни дъждове обемите не са ниски. Освен това очакванията на експертите са до края на април и през май - пълноводните месеци, да се осигурят достатъчно количества за питейни нужди.

През миналата седмица е бил нисък обемът в яз. “Бели Искър”, който обаче обикновено се пълни през май и юни. (Какви водни обеми има в язовирите общо - виж графиката.)

Общият обем на язовирите за питейна вода е 1166,2 млн. куб. м, или над 78%. Това е същото количество, както е било и в края на март, и е с около 5% по-малко в сравнение със същия период на миналата година.

Какво е количеството в отделните язовири: “Искър” – 74,7%, “Бели Искър” – 17,9%, “Среченска бара” – 83,5%, “Христо Смирненски” – 69,1 %, “Йовковци” – 86,0%, “Тича” – 72,9%, “Камчия” – 100,2%, “Ясна поляна” – 82,3%, “Асеновец” – 77,7%, “Боровица” – 100,0%, “Студена” – 38,2%, и “Дяково” – 40,7%.

Макар че се очакват обилни валежи, значително по-малката снежна покривка тази зима предполага да се подхожда икономично при използването на наличните водни ресурси в момента, предупреждават експертите. В същото време язовирите и руслата на реките трябва да бъдат следени и подготвени за екстремни валежи.

Обилните дъждове в последните дни са добре дошли за реколтата, коментира пък агрометеорологът проф. Валентин Казанджиев. Очакванията са те да компенсират сухата и топла зима. Възстановяването на водния запас на почвата сега било много важно за пшеницата, рапицата и ечемика. Дъждовете са добри и за трайните насаждения - овошки и лозя.

Повишено внимание обаче трябва да има за възникване на някои гъбични заболявания по културите заради високата влажност, предупреди проф. Казанджиев. Това можело да се контролира с препарати за растителна защита. /24chasa.bg

CHF CHF 1 2.01134
GBP GBP 1 2.2729
RON RON 10 3.93045
TRY TRY 100 5.62332
USD USD 1 1.83233