„Титан” влиза в „Софийска вода”, французите може да се оттеглят

България 15.04.2014 16:56

Прочулата се с провала си във футболния ЦСКА фирма "Титан", която събира боклука на София, ще поеме и водоснабдяването на столичани. Скандалният холдинг, собственост на пернишките бизнесмени Димитър Борисов, с прякор Гърнето, и Иво Иванов влизат в "Софийска вода". Дружеството от 2000 година е част от френската корпорация "Веолия вода", пише frognews.bg.
"Веолия" притежава 77.1 % от дружеството "Софийска вода" АД, а другите 22.9 % са на Столична община. Сделката, която се задава и за която информираха източници от общината, била замислена по следната схема: "Титан" придобива 10 на сто от "Софийска вода" срещу 50 на сто от "Титан холдинг", които стават притежание на "Веолия".

Говори се, че сделката щяла да се осъществи чрез фирма - "ЗМБГ" АД, правоприемник на "Заубермахер България“ ЕООД. Собственик е Генко Генов. Дружеството има залог на предприятието, а кредитор по него е Инвест банк.

Французите се готвят да напуснат България и бързат да се отърват от проблемите с водоснабдяването. Въпреки големите очаквания на столичани, загубите по водопреносната мрежа продължават да са над 40 на сто, а цената за кубик, която скачаше непрекъснато през последните години, сега е застопорена от ДКЕВР.

Влизането на "Титан" и перничаните Борисов и Иванов в бизнеса с водата и водопреносната мрежа може да доведе до тежки последици, защото те нямат никакъв опит в тази дейност, коментират общинари.
Неотдавна за шеф на "Веолия" в България бе изпратен Бруно Рош, който досега е управлявал фирма в Букурещ, Румъния. Клиентите в Софийска община на фирмата са близо 570 000, а обслужваното население като брой е близо 1,3 млн души.

Във ВиК системата са инвестирани милиони, но все още няма видим резултат. 1100 служители работят във фирмата. От 2010 г. насам Рош е четвъртият шеф, който заема поста и обещава грандиозни промени. Истината обаче е, че смените в ръководството само объркват нещата, вместо да ги подобрят. В момента сред служителите цари голямо напрежение, тъй като все по-често се чува, че французите се изтеглят и "влизат титаните от "Титан".

„Софийска вода” не е собственик, а концесионер на ВиК активите – те са публична общинска собственост. Всички новоизградени съоръжения с инвестициите на дружеството също принадлежат на града.

През 2013 година имаше сериозни нападки срещу „Софийска вода“ и искания за разваляне на концесията. Общинският съветник от ВМРО Ангел Джамбазки дори поиска да се проведе референдум за отнемане на концесията.

Местният референдум обаче бе оценен като риск за стабилността на ВиК системата в София, за нейната надеждност и способността й да се развива в етап, в който на Столичната община й предстои да завърши Водния цикъл на София.
В крайна сметка до референдум не се стигна, а бе избрана общинска комисия, която да преразглежда условията по концесионния договор на „Софийска вода“.

"Софийска вода“ АД демонстрира готовност да се включи в състава на Работната група за ревизия на Концесионния договор, създадена с Решение 471 на Столичен общински съвет от 19.07.2013 г.Дебати в Работната група обаче не се водят, защото просто групата не е заработила. /БЛИЦ
CHF CHF 1 2.00105
GBP GBP 1 2.27568
RON RON 10 3.93076
TRY TRY 100 5.62834
USD USD 1 1.83027