Българи работят за посолства без договори

България 13.04.2014 21:35

Десетки и дори стотици български граждани работят за посолства или консулства на други държави у нас без трудови договори и каквато и да е социална защита. Въпреки че проблемът се поставя от години от синдикалисти, едва през миналата седмица се тръгна към неговото разрешаване - в Министерството на външните работи (МВнР) се срещнаха представители на всички ведомства, имащи отношение по казуса.

Една от причините за срещата бе проверка на Главната инспекция по труда (ГИТ). Практиката на инспекторите показва, че нарушенията, извършвани от чужди дипломатически мисии, могат да доведат до сериозни последици за потърпевшите - загуба на трудови и осигурителни права.
В един от случаите, по които ГИТ е сезирана, трудов договор на български служител в чуждо посолство е прекратен на основание на норма от чужд закон. Посланикът, който се явява работодател, е отказал да подпише документ, в който не е посочено законодателството на неговата държава. Така прекратяването на договора не може да бъде регистрирано в НАП и в трудовата книжка на вече бившия служител. В резултат потърпевшият може да загуби право на обезщетение за безработица, след като се регистрира в бюрото по труда.

Проблемът е сложен за решаване, защото дипломатическите представителства на държавите са неприкосновени. В тях българските институции - например прокуратурата и ГИТ, могат да извършат проверка само след уговорка с ръководителя на чуждата мисия и само на местата, до които той разреши достъп. В същото време длъжностните лица, притежаващи дипломатически имунитет, не могат да бъдат принудени да направят каквото и да било от нашите власти. На практика те не могат да бъдат санкционирани дори ако откажат съдействие на инспекторите по труда.
Същите проблеми стоят и при проверки на частните домове на дипломатите и техните семейства, където също работят български служители, обясниха от ГИТ. Инспектори все пак са допускани да извършват проверки, най-често по документи. При открити нарушения те правят препоръки до представители на съответната дипломатическа мисия, които обаче нямат принудителен характер.

Потърпевшите не желаят да разказват историите си, за да не засегнат интересите на високопоставените си работодатели или за да не загубят работата си.
Проблемът не е само български, има го и в другите европейски страни като Германия и дори в Белгия и европейската столица Брюксел.

На срещата в сряда в МВнР е решено да се създаде комисия, която да заседава на всеки три или шест месеца. Тя ще се председателства от служител на МТСП, а заместник-председател ще е представител на МВнР.
Комисията ще предлага съвети с “цел постигане на споразумение при несъгласие между работник и работодател” и ще може да “да взема решения относно предприемането на официални действия”.

Според синдикатите, тъй като дипломатическите представителства са с имунитет, МВнР е единствената институция, която може помогне на българския персонал в посолствата, тъй като може да постави въпроса с дипломатическа нота. От Външно през годините досега смятаха, че нямат отношение към договорите на българските служители и посолствата. След намесата на омбудсмана на България Константин Пенчев, премиера Пламен Орешарски и десетки писма, разменени между институции и синдикати, проблемът може и да намери разрешение. /trud.bg

CHF CHF 1 2.01778
GBP GBP 1 2.2902
RON RON 10 3.93068
TRY TRY 100 5.65181
USD USD 1 1.83853