Отменим ли постановление на Тато, спираме да местим стрелките

Избрано 11.04.2014 10:13

Правителството да отмени постановлението на Министерския съвет от 1979 г., с което се въвежда лятно и зимно часово време. Проекторешение, с което парламентът да задължи кабинета да го направи, внесоха депутатите от "Атака".
Иска се отмяна и на постановлението на МС от 1997 г. - когато се уточнява, че смяната на времето става в последната неделя на март и октомври всяка година.
Човешкият организъм е сложна система и когато се наруши обичайният ритъм, произтичат здравословни последици, посочват в мотивите си националистите.
По времето на социализма смяната на времето е въведена по чисто икономически подбуди - за да може
да се работи
повече и по-дълго
в светлата част на
денонощието
и съответно да се пести електроенергия. Според "Атака" след изминалите десетилетия практиката и икономическата логика показали несъстоятелността на този аргумент.

Което между другото наскоро призна и Брюксел. Само че Западът вече не превърта стрелките, за да пести ток, както е било при въвеждането преди век.
Самата Европейска комисия преди време постави под въпрос икономиите на енергия, тъй като те се оказаха ограничени.

Посочи обаче, че минаването на лятно часово време може да бъде оправдано преди всичко с това, че дава възможност на хората да прекарват повече свободно време на светло.

Смяната на часовото време води до обърквания и недоразумения и затова трябва да се отмени, настояват обаче
българските
националисти и
сочат за пример
Русия,
която още преди 3 г. остана на лятното часово време и отказа да се връща към зимното. Впрочем това е "грешното" време - оригиналното е зимното, а не това, с което превъртаме стрелките с час напред, за да не се мръква още следобед.
Вероятността Народното събрание да гласува проекта на Волен Сидеров не е голяма, но въпреки това и у нас има категорични противници на смяната на времето. Своя отказ да въведат лятно часово време обявиха преди дни монасите от манастира "Благовещение" край кюстендилското село Копиловци.

Сутрин те започват молитвите в 5 ч, а целият им ден минава в усилен труд по овощната градина, пчелина, рибарника за пъстърва край границата със Сърбия, помощното стопанство и краварника.
"Слънцето не е
променило
изгрева с нито
минута -
не виждаме
причина
да местим
часовниците
и да въвеждаме лятно часово време", казва игуменът архимандрит Касиян.

ВСИЧКИ В ЕС ГО ПРАВЯТ, КИТАЙЦИТЕ И РУСНАЦИТЕ- НЕ

За Европа смяната на стрелките става през нощта в последната неделя на март и приключва през последната неделя на октомври. В САЩ и Канада от 2007 г. се минава на лятно часово време през втората неделя на март, а връщането към зимно става през първата неделя на ноември.

Според историята на 16 април 1784 г. Бенджамин Франклин, по онова време посланик във Франция, пръв споменава във френския всекидневник "Льо Журнал дьо Пари" възможността за смяна на час с цел да се спести енергия. Идеята обаче увисва във въздуха и е подета отново едва през 1907 г. от британеца Уилям Уилет, който започва кампания срещу "прахосването на светлина". Германия първа въвежда нововъведението през април 1916 г., а месец по-късно това правят и британците, последвани и от французите.
През 80-те години на ХХ век лятното часово време е въведено от всички страни - членки на ЕС, за да има синхрон в транспорта, комуникациите и търговията в рамките на съюза. Директива на Европарламента определя и датите, на които става смяната.

По-голямата част от човечеството обаче не си мени навиците, след като Китай отказа да прави това през 1992 г., а същото през 2011 г. направи и Русия. Според данни от 2012 г. лятното часово време се използва в 78 страни по света, като в 10 от тях - не във всички области и региони. Огромната част от тези държави са в Европа и Северна Америка.

В Русия лятното часово време няколко пъти е въвеждано и отменяно с декрети. На 8 февруари 2011 г. тогавашният президент Дмитрий Медведев дава поръчение на правителството да бъде отменено местенето на стрелките. След като на 27 март 2011 г. се минава на лятно часово време, стрелките повече не се местят.
Другите държави на Стария континент, които не бутат времето напред-назад, са Беларус, Исландия и Армения. Турция следва европейската практика, въпреки че още не е в ЕС.

В северното полукълбо лятното време се използва частично в САЩ (без щата Аризона например), Канада (без провинция Саскачеван) и Мексико (без някои щати и провинции). В южното полукълбо го използват Австралия (в редица щати), Нова Зеландия, Парагвай, Уругвай, Бразилия (в част от щатите), Чили.
От смяна на времето отдавна са се отказали големи държави като Китай, Индия, Япония. В Япония обаче в определени случаи като например изпити в училища и университети се прилага правилото, че те може да започват 2 ч след изгрева на слъцето. (24 часа)

Доц. Евгени Семков от Института по астрономия на БАН: СЕГА СМЕ 3 Ч. НАПРЕД СПРЯМО ГРИНУИЧ

Земята е разделена на 24 часови пояса. Всяка държава сама решава какво официално време да въведе. Франция би трябвало да попада в Гринуичко време, в часовия пояс на Великобритания, но там са решили да бъдат в централноевропейско време, което ги отмества с 1 час напред. Ние сме в източно-европейско време, което е с 2 часа от гринуичкото. Когато се въвежда лятното часово време, разликата става 3 часа от универсалното време по Гринуич.

За нас, астрономите, смяната не е необходима, защото всички наблюдения, които извършват в която и да е страна, се записват в универсално време. Така може да сравняваме наблюденията от нашите телескопи с това, което са направили колегите в Америка или Австралия. Ние сме си решили проблема и не се влияем от смяната на времето.

Китай са преценили на цялата територия да има едно и също време, въпреки че попада в 3 или 4 часови зони. САЩ са 4 часови зони - източна, централна, западна часова зона и Аляска. Като гледам, по картата в 1/3 от територията на земята местят стрелките.

Много професии работят през нощта, на които им е все едно. Други много се оплакват 1-2 седмици. Ако живеете в София и отидете в Пирот, също има час разлика и може да кажете, че се чувствате по-зле.

Има държави, които са приели лятното часово време, но после са се отказали, както е в Русия. Там е объркано. Някои часови пояси изобщо се пропускат на територията . (24 часа)

CHF CHF 1 2.00105
GBP GBP 1 2.27568
RON RON 10 3.93076
TRY TRY 100 5.62834
USD USD 1 1.83027