Икономически растеж 2%? Само при ниска инфлация

Избрано 07.04.2014 14:38

КРАСЕН ЙОТОВ
Новите разчети на Министерството на финансите са за растеж на икономиката през 2014 г. от 2,1%. 

Това означава, че се очаква двойно ускорение спрямо 2013 г., когато растежът бе 0,9%. Като абсолютна стойност брутния вътрешен продукт трябва да се увеличи тази година с 2,5 млрд. лв. Ако обаче направим сравнение с досегашните прогнози за 2014 г., всъщност се очаква да има по-нисък като абсолютна стойност БВП с 900 млн. лв. Поради ниската инфлация обаче реалният растеж се увеличава спрямо планирания. Всъщност допускането за дефлация от 0,2% е много важно условие за сбъдване прогнозата за растежа. Ако се окаже, че инфлацията през годината е по-висока, растежът в реално изражение ще е по-нисък от предвидения. Аз очаквам, че ще е около 1,5%, а 2% е горната граница.

Прогнозата за дефлация от 0,2% се дължи основно на първите два месеца на годината, но твърде вероятно е през останалите месеци инфлацията да е около нулата или малко над нея. За разлика от други европейски страни, където дефлацията идва от понижението на цени на потребителските стоки, у нас тя се дължи почти изцяло на понижението на цената на тока. Това предполага, че дефлационният процес няма да продължи много дълго.

Нищо хубаво отвън
Оповестените прогнози донякъде се базират на по-оптимистичните очаквания на МВФ и Еврокомисията за растежа през 2014 г. Тези прогнози се случват обаче на фона на повишен в глобален мащаб политически риск. Няма много поводи за оптимизъм от външната среда. Украинската криза не е отшумяла, не е ясно как ще се развият отношенията между ЕС и Русия.
Ясно се вижда, че през 2014 г. има повече рискове в глобален мащаб, отколкото възможности за ускоряване на растежа.
А и от Китай новините са по-скоро негативни, което не е повод за оптимизъм, при положение че китайската икономика е 1/6 от световната.
Всяко забавяне на световната икономика ще се отрази зле у нас. Да не забравяме, че през 2013 г. се оказа, че вътрешни двигатели за растежа у нас няма. Той идва изцяло от износа, който нарасна с 9%.

Потребление и инвестиции
Сега според Министерството на финансите се очаква растеж и при потреблението, и при инвестициите. Но откъде ще дойде растеж на потреблението с 1,5% при положение че през 2013 г. имаше спад с 1,4%? Според прогнозите няма да има подобрение на пазара на труда, безработицата ще е 12,8%, заплатите ще нарастват по-бавно и ще има минимален растеж на заетостта. На този фон не е много ясно откъде ще дойде растеж на потреблението.

Явно отново се разчита на това, че домакинствата, които имат работа и доходи, ще започнат да харчат повече, но тези прогнози вече трета година не се сбъдват.
Колкото до растежа на инвестициите, очаква се те да дойдат основно от увеличението на държавните разходи.
Споменава се и програмата за развитието на регионите. Но според мен основен принос за инвестициите имат фирмите в частния сектор и ако при тях няма развижване, малко вероятно е да има сериозен ръст на инвестициите.

Това, което е успокояващо в актуализираната тригодишна бюджетна прогноза на МФ, е, че няма значителни разлики спрямо курса на политиката, водена до момента. Най-голямата промяна е планираното увеличение на минималната заплата. Иначе очакванията са в унисон с прогнозите на МВФ и Европейската комисия, които винаги очакват, че следващата година ще е малко по-добра и след 3 години трябва да достигнем растеж от 3%.

Кога ще излезем от кризата
Строго икономически погледнато, още през 2013 г. имахме положителен растеж, а много европейски икономики бяха в рецесия. Успяхме да избегнем вторична рецесия.
Лошото е, че растежът е прекалено нисък и ако се запази тази тенденция, най-вероятно безработицата и в следващите години ще продължи да е над 10%.
Това е, което се усеща от хората като криза. Може би чак след 5-6 г. ще има по-съществен ръст на заетостта, което ще създаде усещане за повишаване на благосъстоянието. /24chasa.bg

CHF CHF 1 1.99738
GBP GBP 1 2.28285
RON RON 10 3.93045
TRY TRY 100 5.61254
USD USD 1 1.82447