Активността на институциите след инциденти - запазена марка на властите в България

Избрано 19.03.2014 09:12

Провалената акция на МВР в Лясковец е поредният епизод на сериала "След дъжд качулка"

Промените на закони, регламенти и активността на институциите след инциденти, които широко се отразяват в медиите, са запазена марка на властите в България. Идеята на Пламен Орешарски да се направи регистър на психоболните след провалената акция на МВР в Лясковец е поредният епизод на един сериал, който гледаме от години - "След дъжд качулка".

Нека си припомним подобни примери от годините назад.

28 май 2009 г. - смъртта на 16 души край Ямбол, прегазени от неизправен автобус, минал фиктивен преглед. Това доведе до промени в регламента за прегладите на моторни превозни средства. След трагедията беше въведен задължителен контрол с видео камери в пунктовете за прегледи и беше обявен по-строг контрол над автосервизите. Година по-късно bTV показа как фиктивните прегледи продължават.

4 април 2004 г. - 12 деца загубиха живота си автобусна катастрофа в река Лим в Черна гора. След катастрофата депутатите забраниха нощните курсове с ученици - катастрофата тогава се случи след като шофьорът заспал зад волана. По този повод депутатите забраниха карането на автобус с деца след 20 ч. Години наред от бранша призовават за падане на ограничението. Миналия месец народни представители от ДПС и БСП внесоха предложение за промяна на регламента и разрешение деца да се возят до 22 ч.

1 март 2010 г. - въжетата на асансьор в софийския Майчин дом, натоварен с 12 души, 9 от които бременни жени, се късат и бременните падат от 7-мия етаж. След пропадането следват спешни промени в наредбите за експлоатация на асансьорите и шумни проверки, отразявани подробно от медиите. Четири години по-късно асансьорите в цялата страна са си все така стари, а активността в проверките на асансьори от държавни институции свърши веднага, щом медиите загубиха интерес по темата.

Законът за Черноморието беше приет шумно след протести срещу варварското застрояване край морето. Строежите на първа линия обаче продължават години след това и до ден днешен за тези, които са се уредили се с разрешение преди влизането в сила на закона. Поредните опити за застрояване на дюните край Несебър са поредното доказателство, че битката на държавата за българското Черноморие не е спечелена въпреки обещанията на властите в момент на криза.

След като купуват гласове по време на избори, партиите активно предлагат промяна в законодателството за купуване на гласове в месеците след избори. Случва се винаги през последните 15 години. Обещават се драконовски наказания, приеха се няколко поправки в закона, но до ден днешен в затвора за купуване на гласове не е влязъл никой. Няколкото присъди за купуване на гласове са символични и условни.
След серия от пребити лекари от Спешна помощ депутатите утежниха наказанията за нападение над медицински лица. Законът действа отскоро и вече има няколко повдигнати обвинения.

Случаят с кучето Мима от Дряново - жестоко и садистки осакатено от човек, предизвика мащабна полемика в обществото. Това накара депутатите да променят закона за жестокост срещу животните. Резултатът от тази законодателна промяна е, че вече има няколко българи, осъдени на пробация за насилие над кучета.

Някои депутати предлагат промени в законите и по лични преживявания - като червената депутатка Татяна Буруджиева, преживяла инцидент с велосипедист, който се блъснал в колата й. Без дори да е ясно кой е виновен за инцидента, Буруджиева предложи безпрецедентна в световната практика забрана за каране на колело по пътищата на страната.

Каквито и кризи и инциденти да се случат в България, реакцията на властите винаги е една - нова промяна на правилата. Въпреки че във всички изброени случаи до трагедиите се е стигнало не защото не е имало правила, а защото те не са се спазвали. /btvnews.bg


CHF CHF 1 2.01549
GBP GBP 1 2.2841
RON RON 10 3.93068
TRY TRY 100 5.63583
USD USD 1 1.83147