Непримирим Григор обърна Мъри в трисетов трилър и е на финал в Акапулко!

Спорт 01.03.2014 10:40

Григор Димитров е на финал в Акапулко! Това стана факт, след като Гришо постигна нова престижна победа, този път срещу тенисист от класата на Анди Мъри (Head YOUTEK Graphene Radical Pro), надиравайки го с 4-6 7-6(5) 7-6(3) в запомнящ се трисетов трилър, завършил в 2:35 ч. след полунощ местно време и записвайки първи спечелен мач в срещите си с шотландеца, след като до този момент не бе стигал дори до сет.

За 22-годишния българин това бе пета победа над тенисист от Топ 10 на света - срещу Типсаревич, Ферер, Джокович и Бердих, а освен това за трети път в кариерата си се класира за финал на АТР ниво. Първият бе преди година в Бризбън и загуби именно от Мъри, в края на миналия сезон в Стокхолм вдигна шампионския трофей след победа на финала над Ферер, а в първия си финал на състезание от престижната категория АТР 500 Григор ще срещне Кевин Андерсън, победил днес Долгополов с 6-1 5-7 6-4.

Гришо и намиращият се под №21 в ранглистата южноафриканец са се срещали цели пет пъти, а хасковлията води с 3-2 в преките двубои. Победите на Димитров са в мачове на трева - 6-3 6-2 в Ийстбърн, 4-6 6-4 6-3 в Куинс и 7-5 7-6(3) 6-7(4) 6-3 на Уимбълдън, докато 203-сантиметровият Андерсън има победи на клей и твърди кортове след 6-3 6-4 на чалънджър в Италия и 2-6 7-6(5) 7-6(3) на АТР турнира в Сан Хосе.

Финалът ще се играе в неделя от 05:00 ч. българско време и ще може да се проследи на живо както по Филм+, така и в интернет от линковете ни в секцията "Гледай тенис на живо". Залогът е повече от сериозен - престижна титла на турнир от категорията АТР 500, чек за $316,000 и 500 точки за ранглистата, които ако бъдат спечелени от Григор, това ще означава изкачване до рекордното в кариерата му №16 в света. Дори и да загуби финала, Димитров си е подсигурил рекорд по отношение на ранглистата и ще започне следващата седмица като №17 (или №18).

Гришо достигна до полуфиналите, взимайки реванш за загубата от Гулбис в единствения им мач до този момент, а днес срещна противник, от когото бе загубил във всеки един от досегашните им три двубоя, но сценарият бе същият и победата отново бе в сметката на първата ни ракета.

Полуфиналът започна с ранен пробив в сметката на Мъри, дошъл в гейм, в който Гришо почти не вкара първи сервис, а всички разигравания на втори бяха спечелени от шотландеца, а малко по-късно, при резултат 3-1, Анди за кой ли път показа впечатляваща защита и предизвика няколко неточности на българина, довели до втори пробив.

Гришо моментално го върна, показвайки значително по-стабилна игра и на свой ред възползвайки се от грешките на противника си, но за съжаление до края на сета не успя да спечели за втори път подаването на сервиращия отлично в този двубой шотландец. Статистиката от сета е показателна - 16 уинъра за Гришо срещу едва 4 на Анди, но пък що се отнася до непредизвиканите грешки, Мъри допусна само 7 срещу 17 на противника си.

Григор Димитров определено бе решен да се бори до последно, а това си пролича още в третия гейм на втория сет, когато последва разиграването на турнира - феноменална защита, мощни атаки, излизания на мрежата и купища технични удари от страна и на двамата тенисисти, но по-стабилен бе Гришо, който след спечеленото разиграване изрева мощно "C'mon" с два стиснати юмрука.

Резултатът продължи да се движи гейм за гейм, играта бе повече от равностойна, а сервиращите печелеха своите подавания без дори да бъдат изправени пред брейкбол, за да се стигне до 6-5 в полза на Григор. До този момент Мъри бе просто впечатляващ, печелейки 19 от общо 20 разигравания в своите геймове в този втори сет, a в последвалото му подаване Димитров стигна до успеха в две от разиграванията, но отново геймът бе спечелен от шотландеца.

Дойде ред на тайбрек, в който Гришо видимо бе решен да даде всичко от себе си, преследвайки спечелването му и усилията му бяха възнаградени с преднина от 5-1 точки. Мъри върна единия пробив, а при 3-6 спаси два сетбола, но при третия атака на Димитров предизвика грешка на шотландеца, довела до равенство в сетовете.

Григор продължи на това изключително високо ниво и на старта на третата част, пробивайки Мъри още в първия гейм на сета, а при 3-1 поведе с 0-30, но този път до пробив така и не последва. Щеше ли Гришо да задържи нивото и да покаже здрави нерви до края на двубоя? За съжаление хасковлията трепна, и то в последния момент, сервирайки за победата при 5-4. Точно тогава Димитров се разколеба и бе прекалено пасивен, давайки шансове на Мъри, а шотландецът само това и чакаше и пробивът бе върнат.

Гришо не се срина сред негативното развитие на този толкова важен гейм, ами дори напротив - излезе пределно мобилизиран да си върне пробива преднина и сърцатата му игра бе възнаградена с два брейкбола. Първият бе спасен след невероятен късмет на Мъри, след като ударът му попадна на линията и промени траекторията си, а вторият вече бе неутрализиран с майсторска атака на мрежата. Шотландецът намери сили да измъкне и този важен гейм, а малко по-късно се стигна до втори тайбрек, който щеше да реши изхода на днешната битка.

В него Григор показа по-здрави нерви, игра значително по-стабилно в тези критични моменти и рано поведе с минипробив, а при 6-3 точки реализира още първия си мачбол и след три часа здрава битка записа първата си победа над Мъри и общо пета над тенисист от Топ 10 след тези над Бердих, Ферер, Типсаревич и Джокович. /TennisKafe.com