Проф. Константинов: Ако депутатите продължават така, отиваме на избори

България 04.10.2013 11:43

Ако народните представители продължават да се държат по този начин и сами да спират работата на парламента, то очевидно отиваме на нови парламентарни избори. Това заяви в интервю за Фокус математикът проф. Михаил Константинов по повод несъстоялото се и днес заседание на Народното събрание заради липса на кворум.

Проф. Константинов подчерта, че когато преди дни е сравнил случващото се в българския парламент с цирк, е обидил цирка като институция, неоправдано.

„Това, което се случва в момента в Народното събрание, определено е по-лошо от цирк", коментира математикът. Той определи поведението на народните представители като израз на неуважение към избирателите и на неразбиране на това, което се случва в страната.

"В момента сме свидетели на едно срутване на българския парламентаризъм и се появяват въпросите дали изобщо управлението може да си събере депутатите, които според Конституцията трябва да са 121 в началото на всяко едно заседание", посочи той.

„За цялата ситуация в Народното събрание в момента вина имат всички. Вината е ясно поделена, между управляващи и опозиция, тъй като те заедно се подиграват с българския народ", отбеляза проф. Константинов.

Той определи като положително поне самият начин на регистрация за присъствие в пленарна зала , който става само чрез пръстов отпечатък.

„Всички си спомняме как дълги години депутатите тичаха с по пет карти за регистрация в ръка между столовете, за да се регистрират, а отгоре стояха журналистите и си скубеха косите. Сега обаче, откакто се въведе този метод на регистриране в пленарна зала, няма как да излъжеш, защото не можеш да вземеш пръст на депутат и да тичаш с него по редиците", посочи математикът и отбеляза, че в този метод има дисциплина.

„За съжаление, обаче, тази дисциплина не попречи на конкретни политици да не се явят на работното си място", подчерта проф. Михаил Константинов. /24chasa.bg

CHF CHF 1 2.00003
GBP GBP 1 2.2837
RON RON 10 3.93021
TRY TRY 100 5.61962
USD USD 1 1.82549