Легендарен Байерн отсече главата на Меси и Барса

Спорт 24.04.2013 12:40

Байерн за пореден пък доказа, че в момента е отборът в най-добра форма в Европа и буквално развинти Барселона в първия полуфинален сблъсък между двата тима в Шампионската лига. Баварците спечелиха на своя "Алианц Арена" с разгромното 4:0 и само чудо в реванша може да спре пътя им към финала. В същото време каталунците бяха изключително невзрачни в този мач и почти не застрашиха вратата на Мануел Нойер, а Лионел Меси почти не се забеляза на терена и вероятно не бе в оптимално състояние след контузията, която лекуваше до скоро. Точни за домакините бяха Томас Мюлер в 25-ата и 81-ата минута, Марио Гомес в 49-ата и Ариен Робен в 73-ата минута.

И в този мач обаче съдийството не бе на висота, като реферът Виктор Касай остави доста противоречиви впечатления с отсъжданията си. На няколко пъти той не даде дузпа за игра с ръка на играчи на Барса в собственото им наказателно поле. След това пък вторият гол на германския тим бе от засада, която също не бе забелязана от унгарския арбитър и неговите помощници, а при третото попадение имаше нарушение срещу Жорди Алба, което също не бе отсъдено.

Първото полувреме започна с натиск на Байерн. Още във 2-ата минута Хави Мартинес нахлу в наказателнопо роле и върна с пета за Ариен Робен, който стреля от движение, но право в тялото на Виктор Валдес. Барса отговори с изстрел с глава на Жерард Пике преминал покрай вратата. В 15-ата минута обаче силен удар на Филип Лаам се спря в ръката на Пике, но съдията прецени, че няма основание да отсъди дузпа. Само минута по-късно домакините имаха нов шанс като Томас Мюлер реши да обстрелва вратата от труден ъгъл, но Валдес бе на мястото си. Превъзходството на баварците все пак даде резултат. В 25-ата минута центриране на Робен бе свалено от Данте с глава към Мюлер, който отново с глава от близо простреля вратата на Барса - 1:0.

Каталунците повече владееха топката, но атаките им се спираха някъде около границата на наказателното поле на съперника. Те не отправиха нито един точен удар през първата част на мача. Една от най-добрите им атаки бе в 29-ата минута, когато Педро Родригес отправи чудесно центриране към Лионел Меси в наказателното поле, но Данте със самоотвежрена намеса изчисти топката точно пред крака на аржентинския нападател. Три минути по-късно пък се стигна до нова спорна ситуация в наказателното поле на гостите като при борба за висока топка Алексис Санчес докосна кълбото с ръка, но отново претенциите за дузпа на Байерн бяха подминати от рефера Виктор Касай.

Втората част отново стартира вихрено за Байрен. Още в 49-ата минута тимът удвои преднината си в мача. Тогава при едно центриране от корнер Мюлер свали с глава за Гомес, който от въздуха засече топката в опразнената врата за 2:0. В ситуацията обаче имаше засада, която не бе забелязана от арбитрите.

Баварците продължиха да доминират и само малшансът им попречи да стигнат и до трети гол в следващите десетина минути. Първо в 52-ата минута Мюлер се освободи пред пеналта и стреля покрай вратата. Три минути по-късно пък Франк Рибери направи нов страхотен пропуск. Той нахлу в наказателното поле и отправи удар, който профуча до гредата. В 58-ата минута пък при едно центриране в пред вратата Робен се извиси и стреля с глава, но неточно в аут.

Едва в 68-ата минута Барса успя да стигне до нещо по-интересно пред вратата на съперника. Тогава при разбъркване в пеналта топката се озова в Алексис Санчес на добра позиция, но той не се ориентира добре и стреля слабо в ръцете на вратаря. В 73-ата минута обаче Байерн организира прекрасна контраатака и Робен нахлу в наказателното, финтира Жорди Алба и от малък ъгъл успя да промуши топката във вратата за 3:0. Тук обаче гостите отново имаха сериозни претенции към съдиите за нарушение срещу защитника, който бе изблъскан от Томас Мюлер и това помогна на Робен да се освободи от опеката му.

Барселона имаше прекрасна възможност да се върне в мача в 76-ата минута. Тогава каталунците изиграха чудесно заучено положение от фаул и Марк Бартра бе изведен зад защитата, но останал очи в очи с вратаря прати топката далеч над вратата. Байерн пък отговори с ново положение пред вратата на Валдес като в 80-ата имнута Мюлер изскочи сам срещу него, но стражът на гостите успя да отрази удара му. Само минута по-късно обаче вратарят бе безпомощен като при поредната прекрасна контра на домакините Мюлер получи отлично центриране от Алаба и от близо засече топката за четвърти път във вратата на Барса.

Така Байерн постигна удивителна победа, с която до голяма степен може да се чувства като финалист в турнира. Барса пък ще се нуждае от нещо повече от чудо, за да обърне нещата в своя полза в реванша на "Камп Ноу". /sportal.bg