Гълъби или ястреби след Сокола?

Избрано 04.04.2013 15:00

Ахмед Доган-Сокола за първи път не присъства в листите за кандидат-депутати от началото на демокрацията в България. Вярно, още не затворен трансферният прозорец, а номинациите на почетния председател на партията за водач на избирателните региони са много. Самият факт, че никой не споменава неговото име като бъдещ депутат обаче вече е достатъчен. Факт, който ражда въпроси сам по себе си.

Първият въпрос е наистина ли Амхед Доган се оттегли от

активната политика

Следващият е - достоен заместник ли ще му бъде Лютви Местан, и възможно ли е партията му да отстъпи от позициите си? После идват обстоятелствата и променената обстановка в тази предизборна кампания, където ДПС за първи път ще има ясни опоненти в доминираните от тях региони.

Мнозина ще кажат: какво като Сокола го няма в листите. И да стане депутат, и да не стане, той пак няма да ходи в Народното събрание, както го е правил и докато беше народен представител. Други ще добавят: какво като се е оттеглил, като той ще пак дърпа конците задкулисно.

В конспиративните теории всичко звучи логично. В страна като нашата задкулисното управление е трудна задача. Много хора са претендирали за подобна роля. В България има много опити за такава игра, но тя рядко е успешна, да не кажа никога. Партийни лидери, олигарси, монополисти, политически инженери, сиви кардинали - всеки се е опитвал да дърпа конци, но накрая те винаги се късат.

Така е тук, така е и по света. Нито БСП можеха да дърпат конците на младия Жан Виденов, нито Иван Костов, след като си подаде оставката, успя да овладее собствената си партия, нито Бойко Борисов успя да сложи юзди на Росен Плевнелиев.

За да контролираш нещо, трябва да си на власт. Като си главен прокурор, може и да си сатрап, като паднеш от поста, си само пенсионер. Като си шеф на МВР, всички се страхуват от теб, след това ставаш добър събеседник в телевизията.
Ще кажете, че в ДПС важат законите на диктатурата. Ако е така, защо нито един диктатор не ще да подава оставка? Путин едва изтрая един мандат на Медведев, а другите, дето паднаха от власт - мир на праха им.

Безспорно Ахмед Доган играе и ще продължава да играе съществена роля в живота на ДПС. Неговата дума ще тежи още много дълго. Днес преди изборите обаче се питаме дали и какво влияние ще има той върху кампанията. Това зависи единствено от него самия. Темата е деликатна. ДПС не е в опасност, в каквато НДСВ попадна след оттеглянето Симеон Сакскобургготски. Царят също се отдаде на съзерцания и известно време остана почетен председател като Доган. След това обаче движението полетя към дъното на рейтингите.

ДПС се явява на подобен изпит по еманципация. НДСВ се провали в опита си да се еманципира от патрона си, а електоратът на ДПС се страхува от неизвестното, ако се отдели съвсем от бащицата. Партията е изправена пред най-голямото си предизвикателство - да пусне ръката на създателя си и да продължи сама. Някои се страхуват от промените и затова местните организации издигат кандидатурата на Доган.

Това обаче е рисковано. От една страна, ако Сокола се включи активно в агитацията, рискува да обезличи новия председател Лютви Местан и да го дискредитира. От друга, партията и привържениците ще чакат и неговата дума, защото за първи път от години ще се сблъскат с мотивиран противник.

Новата партия на Касим Дал, бившия сив кардинал на ДПС, мотора, движил толкова години партията, е обявил джихад (кръстоносен поход, в християнски превод) към бастионите на Доган. Корман Исмаилов, който беше председател на младежкото ДПС, излиза на директен двубой в Кърджали срещу председателя Лютви Местан.

Този директен сблъсък пък отваря златен шанс за партии като ГЕРБ и БСП, които също са мотивирани да откъснат електорални територии от Соколията (ако мога така да нарека териториите на Сокола). Ако и трите опонента сполучат, това би било удар срещу реномето на ДПС и ще бъде и първо отстъпление на движението след 1998-а, когато ОДС на Иван Костов сложи в партер Ахмед Доган на местния вот.

Днес въпросът е дали новият лидер на ДПС Лютви Местан ще бъде гълъб, или ястреб? Шекер гиби (благ човек) или Савашан Шахин (боен ястреб) -

етикетът ще
дойде с
резултатите

Шахин от турски се превежда ястреб, но и сокол. Символично казано, едва ли има значение дали начело на ДПС днес е Доган или Местан. Резултатите на движението май няма да са никаква изненада. Дори и такива идиотски провокации като издигането за народен представител на атентатора на Ахмед Доган - Октай Енимехмедов, стремящи се към етнизиране на вота, няма да променят хода на събитията.

Големият проблем на ДПС сега е един и трудно решим: как да се компенсира липсата на хиляди гласоподаватели, които емигрираха в търсене на препитание. Това вече е кинжален удар и ГЕРБ с икономическата си политика може да си го припише като заслуга. /trud.bg

CHF CHF 1 2.00105
GBP GBP 1 2.27568
RON RON 10 3.93076
TRY TRY 100 5.62834
USD USD 1 1.83027