Варненското здравеопазване наказано, само 7% дава НЗОК

България 28.02.2013 19:28

Само 7% от бюджета на НЗОК са определени за здравеопазването във Варна и областта, научи ДНЕС+. За сравнение с процент по-малко са парите за град, доста по-малък, като Пазарджик, Плевен разполага с 15%, Пловдив с близо 15%, а София – с 25%. Въпреки че Варна обслужва пациенти от цяла Североизточна България, това са фактите. Информацията бе извадена на днешния единен лекарски протест в града, в който се включиха медици от всички варненски болници и общинските ДКЦ-та.

Освен проблема с монополизма на НЗОК, на дневен ред е и безобразието, въведено с министерско постановление на Симеон Данков, по силата на което ДКЦ-тата трябва да връщат 50% от приходите от наеми на общините. 80% от същите пари държавата си иска от печалбата на болниците, в които има участие.

Специално са наказани частните здравни заведения във Варна, които страдат от липсата на пациенти. Според д-р Галя Павлова, която е медицински управител на ДКЦ „Св. Екатерина“, личните лекари са изчерпали направленията си. Докторите от ДКЦ-тата стоят в празните си кабинети и нямат възможност дори да пуснат рентгенова снимка на пострадал със счупен крак. Частните болници може да отчитат само реално лекувани хора и единствените им приходи са от здравните осигуровки на болните. Затова са заплашени от фалит. Към това се добавят новите разпоредби за внасянето на осигуровките на персонала на здравните заведения до 25-о число. Касата обаче превежда парите на ДКЦ-тата за отчетените направления след 30-о число на месеца.

Според д-р Галя Павлова, която е член на УС на БЛС, този начин на работа на НЗОК може да доведе единствено до развъждане на корупционни практики. И докато големите болници в страната, като МБАЛ „Св. Марина“ или Института „Пирогов“ може да се преборят да им бъде увеличен бюджетът, то за здравните заведение от извънболничната помощ това е крах.

Днес на протеста пред сградата на РЗОК във Варна урологът д-р Десисляав Тасков от онкоболницата заяви, че: „Днес съм тук в знак протест, спрямо политиката, която се провежда в момента от абсолютния монополист в здравеопазването – НЗОК. Бих казал политика на геноцид върху българския народ, която рефлектира и върху нас, лекарите. Той нарече цинизъм да намалиш лимита за болните от рак, да кажеш колко ще се разболеят и могат да бъдат лекувани. Цинизъм е да няма пари за профилактика и в същото време да твърдиш, че държавата прави нещо за онкологичната помощ в България. Той заяви, че при орязания лимит на болниците в страната на две той е увеличен – в Лом и в Дулово.“

Д-р Десислав Тасков призова след изборите да се търси отговорност от всички членове на НЗОК, които са си позволили да се вземат близо 2 млрд.лв. от здравните осигуровки на българите и парите да влязат във фискалния резерв, за да се симулира финансова стабилност в държавата. „Колеги, нашите пациенти от две седмици са по уличите на България, ние не можем да стоим и да се правим, че нищо не се случва“, заяви той.

Д-р Светлин Митев, шеф на Регионалната колегия на БЛС – Варна, подчерта, че новата методика на НЗОК с лимитирането на броя на болните подлага на стрес здравните заведения. Редуцира се финансирането, защото изрично е записано, че заплащането ще бъде по определени от НЗОК прогнозни обеми и стойности. При повече болни, не се плащат заплати на лекарите, връщат се пациенти, създава се листа на чакащи“, каза д-р Митев. Според него касата, а и политиците трябва да чуят лекарите. Аргументите са, че с отделяните сега средства здравеопазването не може да съществува, особено когато здравните осигуровки се вземат за други цели. Така не може да се постигнат евростандарти и се изкривяват отношенията между пациенти и лекари, смята д-р Митев, който също обвини в монополизъм НЗОК. „В Израел има четири каси, няма лимит, няма наказания за лекарите, няма глоби“, обясни тамошния зравноосигурителен модел в страната той. Частичните промени, които се опитват да направят в момента, няма да дадат резултат, сигурни са медиците.

Доц. Игнатов, зам.-председател на регионалната колегия на Българския лекарски съюз, началник клиника по хирургия към МБАЛ „Св. Марина“, заяви, че:“ Лицето Пламен Цеков, което даже не е лекар, заедно с още 2-3 колеги от НЗОК и министър Симеон Данков, измислиха една безумна методика, която противоречи на закона. Тази методика, гласувана от Надзорния съвет,противоречи на чл.55 от Закона за здравното осигуряване, където ал.3, т.5 и 6, е казано, че никой под никаква форма няма право да определя обеми и цени. Под никаква форма не може да се разпределят пациенти между болници, да се правят обеми на дейности. Това трябва да атакуваме. Оставка на лицето Цеков!“

Според д-р Атанас Константинов въведената методика ощетява преди всичко пациентите. „От 6 месеца ние обясняваме, че така ще се стигне до абсолютен хаос в здравеопазването. Днес преди всичко ние искаме неговата оставка“, присъедини се медикът.

„През последните 2 г. близо 2 млрд. лв. бяха взети от НЗОК, все едно да вземат влоговете на гражданите от банките“, каза детският хирург д-р Румен Христов от отделението в МБАЛ „СВ. Анна“. Той обясни, че през януари им бил определен лимит от средства за 9 перитонита за цялата болница. Той поясни, че само в неговото отделение ще постъпят за месец поне 4 пациенти с тази диагноза, които имат нужда от спешна операция и лечение. В края на годината положението ще бъде още по-тежко. По повод отказа на някои лекари в страната да протестират, той заяви, че схемата е „Разделяй и владей“.
На протеста се заговори, че би трябвало да се върне поне методиката от миналата година, не само да си замине д-р Пламен Цеков, шеф на НЗОК. Да има диалог с БЛС.

Според медицинския управител на АГ-болницата д-р Радослав Минков, след лимитирането, варненки трябва да раждат с 20% по-малко, независимо от демографската криза. За секцио по медицински показания касата пък плащала почти 20 пъти по-малко, отколкото в други страни от ЕС – едва 500 лв. В нашата болница се правят по около 80 Цезареви сечения месечно, поясни той, и това било чиста загуба за болницата.

Във Военноморската болница пък така били орязани парите от НЗОК, че в Клиниката по изгаряния касата е отпуснала пари за лекуване на двама пациенти, но какво да се прави с останалите. Клиничните пътеки, изчислени за годината, са с 1 млн.лв. по-малко от предходната.

Лекарят пулмолог д-р Станка Алексиева заяви и показа документ, че за да си получат колегите й парите, които им се полагат по клинична пътека, били написали в епикризата й невероятни симптоми, като било посочено, че е за операция.

Недоволството си изразиха и варненските психиатри, които се бунтуват срещу въвеждането на регистър за психично болните. Към тях се присъединиха и от Асоциацията на пациентите с редки болести, които заради липса на клинични пътеки са погребали за година 5 деца с муковисцидоза.

Лекарите са готови, ако не бъдат чути, да излязат на още протести. Беше вдигнат лозунг дори за стачка.

CHF CHF 1 1.99574
GBP GBP 1 2.27846
RON RON 10 3.93068
TRY TRY 100 5.59184
USD USD 1 1.8056