Казийски, Учиков и Стойчев с Купата на Италия! Тренто удари Мачерата с 3:1

Спорт 30.12.2012 21:28

Българските волейболисти Матей Казийски и Николай Учиков спечелиха Купата на Италия за 2012 година, след като воденият от българския наставник Радостин Стойчев тим на Итас Диатек (Тренто) победи на финала в Милано шампионите от Кучине Лубе Банка Марке (Мачерата) с 3:1 (25:17, 25:16, 21:25, 25:23).

Финалът за Купата на Италия Тренто – Мачерата започна равностойно. Мачерата поведе с 3:2 след ас на Иван Зайцев, който бе доказан пред съдиите след преглеждане на системата „Ясктребово око”. Тренто излезе напред с 4:3 след атака на Матей Казийски. Тренто поведе с 2 точки при 6:4. Атака на Митар Джурич през центъра изведе Тренто напред с 8:6 при първото техническо прекъсване. Мачерата изравни при 9:9 след три поредни точки на шампионите - последната, от които дойде след ас на Драган Станкович. Мачерата поведе с 12:11 след ас на Иван Зайцев. Последваха 2 поредни точки за Тренто – 13:12. Марко Подрасчанин изравни при 13:13. Матей Казийски заби мощно по диагонала за 14:13. Нова атака по блока на Мачерата на Казийски и 15:13. Единичен блок на Митар Джурич срещу атака на Саша Старович и Тренто поведе с 16:13 при второто техническо прекъсване.

Последва ас на Емануеле Бирарели – 17:13. Нов ас на Бирарели – 18:13. Алберо Джулиани взе прекъсване за Мачерата. Мощна атака на Матей Казийски от зона 4 – 19:14. Ас на Матей Казийски и 20:14. Нов ас на Матей Казийски и 23:15. Ян Щокър донесе успеха на Тренто в първия гейм с 25:17 с мощна атака по блока.

Мачерата поведе в началото на втората част с 3:2 след ас на Иван Зайцев. Османи Хуанторена изравни при 3:3. Тренто поведе с 4:3 след двойна блокада. Емануеле Бирарели заби остра топка в центъра за 6:3. Мощна атака на Матей Казийски по късия диагонал донесе преднина на Тренто от 8:4 при първото техническо прекъсване. Османи Хуанторена заби ас за 9:4. Нов силен сервис на Хуанторена доведе до грешка в играта на Мачерата – 10:4. Нов ас на Хуанторена срещу разколебаното посрещане на Иван Зайцев – 11:4. Алберто Джулиани взе прекъсване за Лубе Банка. Мощна атака на Матей Казийски по пръстите на блокада на Мачерата донесе 12:5. Страхотна атака на Османи Хуанторена даде аванс на Тренто от 16:8 при второто техническо прекъсване.

Ян Щокър направи 17:9 с мощна атака по правата. При 17:10 двата отбора започнаха лют спор през мрежата. Последваха два жълти картона за Драган Станкович от Мачерата и Матей Казийски от Тернто – 18:11. Последваха 2 поредни точки за Тернто – втората, от които след ас на Емануеле Бирарели – 20:11. Матар Джурич изведе Тренто до геймбол при 24:15. Иван Зайцев би сервис в аут и Тренто спечели втората част с 25:16.

Мачерата поведе с 4:1 в началото на 3-ия гейм след атака на Иван Зайцев. Радостин Стойчев взе прекъсване за Тренто. Блок на Зайцев и 5:2 за Лубе Батка. Османи Хуанторена намали до 3:5. Дик Кой направи 6:3 за Мачерата с блокаут. Шампионите поведоха с 8:5 при първото техническо прекъсване.

Матей Казийски намали до 6:8 с остра атака. Тренто намали до 7:8 след грешно подреждане на Мачерата. Матей Казийски направи 8:9 с мощна атака по правата. Драган Станкович заби ас за 12:9 за Мачерата. Атака в аут на Дик Кой и 12:11. Атака по блока на Иван Зайцев и 13:11. Мачерата дръпна с 15:11 след единичен блок на Марко Подрасчанин срещу атака на Хуанторена. Последва ас на Иван Зайцев и 16:11 за Мачерата при второто техническо прекъсване. Ас на Рафаел и 13:16. Иван Зайцев отново даде преднина на Лубе Банка при 17:13. Марко Подрасчанин блокира атака на Ян Щокър и 18:13.

Влезлият като резерва Николай Учиков заби точка още при първото си докосване на топката 14:18. Последваха 3 поредни точки за Матей Казийски и 17:19. Алберто Джулиани взе прекъсване за Мачерата. Тренто намали още до 19:20 и 20:21. Драган Станкович заби ас за 23:20. Радостин Стойчев взе прекъсване за Тренто. Мачерата стигна до геймбол след атака на Иван Зайцев – 24:21. Нова мощна атака на Иван Зайцев донесе успеха на Лубе Банка в третата част с 25:21.

Четвъртата част започна отново напълно равностойно. Матей Казийски направи 4:4 с атака по пръстите на блокадата. Тренто поведе с 5:4 след атака в аут на Иван Зайцев. Блок на Рафаел срещу атака на Дик Кой и 6:4. Кой заби ас за 6:6. При това разиграване чехът Ян Щокър стъпи накриво при опит да догони топката. Матей Казийски заби за 7:7. Казийски би сервис в мрежата, а Мачерата поведе с 8:7 при първото техническо прекъсване. Тренто изравни при 8:8 след страхотно спасяване на Николай Учиков в защита. Българският диагонал замени контузения Ян Щокър. Мачерата поведе с 12:9 след атака на Дик Кой. Радостин Стойчев взе прекъсване за Тренто. Тренто изравни при 14:14 след единичен блок на Митар Джурич. Иван Зайцев заби ас за 16:14.

Матей Казийски заби много силен сервис, след който Хуанторена изравни с блок 17:17. Ново равенство – 18:18 след атака на Митар Джурич. Перфектна атака на Николай Учиков по диагонала и 19:19. Последва ас на Рафаел и 20:19 за Тренто. Алберто Джулиани взе прекъсване. Николай Учиков изведе Тренто напред с 21:20. Алберто Джулиани взе ново прекъсване. Бирарели направи 22:21 с атака през центъра. Иван Зайцев изравни с остра атака в 3-ия метър – 22:22. Радостин Стойчев взе прекъсване. Зайцев би сревс в мрежата – 23:22.

Иван Зайцев изравни при 23:23. Митар Джурич заби остро и изведе Тренто до мачбол при 24:23. На сревис застана Матей Казийски. Българският капитан би началния удар в мрежата, топката се завъртя и тупна в полето на Мачерата. Ас, точка за 25:23 и мач – 3:1 гейма за Тренто.

Така Тренто спечели Купата на Италия за 2012 година.

За Най-полезен играч (MVP) на финала бе определен разпределителят на Тренто Рафаел Де Оливейра.

Матей Казийски заби 17 точки за победата на Тренто. Османи Хуанторена добави още 12 точки, а Емануеле Бирарели и Митар Джурич се отчетоха с по 11 точки. Влезлият като резерва Николай Учиков записа 4 точки.

Иван Зайцев бе най-резултатен за Мачерата с 25 точки, а Драган Станкович добави още 10 точки.

ИТАС ДИАТЕК (ТРЕНТО) – КУЧИНЕ ЛУБЕ БАНКА МАРКЕ (МАЧЕРАТА) 3:1 (25:17, 25:16, 21:25, 25:23)

ТРЕНТО: Рафаел Де Оливейра 4, Ян Щокър 11, МАТЕЙ КАЗИЙСКИ 17, Османи Хуанторена 12, Емануеле Бирарели 11, Митар Джурич 11 – Андреа Бари-либеро (НИКОЛАЙ УЧИКОВ 4, Матео Бургщалер, Филипо Ланца)

Старши-треньор: РАДОСТИН СТОЙЧЕВ
МАЧЕРАТА: Иван Зацев 25, Симоне Пароди 4, Драган Травица 1, Драган Станкович 10, Саша Старович 4, Марко Подрасчанин 4 – Юбер Ено-либеро (Дейвидсън Лампариело, Дик Кой 9, Ален Пайенк 2, Натале Монополи)
Старши-треньор: Алберто Джулиани /sportal.bg