Още 400 млн. лв. за училищата иска синдикат "Образование"
България 10.10.2012 09:31
Синдикат „Образование" към КТ „Подкрепа" изрази разочарованието си от афишираните средства за образование в проектобюджета за 2013 г.
От там настояват за 4% от брутния вътрешен продукт или още 400 милиона за образование. МОМН и МФ заделиха само малко над 100 милиона, с което се оказа че строителството на училища и детски градини, както и модернизиране на българското образование не е приоритет на този бюджет, изтъкват от синдиката.
Структурата към КТ „Подкрепа" е категорична, че милионите в повече, колкото и да се окажат последно, трябва да се насочат към увеличение на учителските заплати, които отново са най-бедните в Европа. Припомняме, според доклад на Европейската комисия заплатите на учителите в България са вторите най-ниски в Евросъюза.
Синдикатът ще отстоява с всички средства за увеличение между 10 и 20% на педагогическите специалисти, подчертават от там. В позицията се отбелязва още, че единните разходни стандарти при сегашните разчети могат да се увеличат с не по малко от 5%, като увеличението трябва да бъде съобразно броя на учениците. Така например училищата с до 200 ученика трябва да получат 10% увеличение на единните разходни стандарти за ученик, а тези с над 400 - 5% ръст.
Синдикат „Образование" ще предложи с решение на МС единният разходен стандарт да се формира освен на база категории общини и на база брой ученици в учебните звена за съответната община. /news.bg
От там настояват за 4% от брутния вътрешен продукт или още 400 милиона за образование. МОМН и МФ заделиха само малко над 100 милиона, с което се оказа че строителството на училища и детски градини, както и модернизиране на българското образование не е приоритет на този бюджет, изтъкват от синдиката.
Структурата към КТ „Подкрепа" е категорична, че милионите в повече, колкото и да се окажат последно, трябва да се насочат към увеличение на учителските заплати, които отново са най-бедните в Европа. Припомняме, според доклад на Европейската комисия заплатите на учителите в България са вторите най-ниски в Евросъюза.
Синдикатът ще отстоява с всички средства за увеличение между 10 и 20% на педагогическите специалисти, подчертават от там. В позицията се отбелязва още, че единните разходни стандарти при сегашните разчети могат да се увеличат с не по малко от 5%, като увеличението трябва да бъде съобразно броя на учениците. Така например училищата с до 200 ученика трябва да получат 10% увеличение на единните разходни стандарти за ученик, а тези с над 400 - 5% ръст.
Синдикат „Образование" ще предложи с решение на МС единният разходен стандарт да се формира освен на база категории общини и на база брой ученици в учебните звена за съответната община. /news.bg
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 19:24 Около 7 млн. души са засегнати от земетресението във Венецуела
- 19:14 Катастрофа на Макс Верстапен прати Джордж Ръсел на първа позиция в Австрия
- 19:03 Румен Радев: Предстои ми среща с Александър Вучич
- 18:52 Част от американските военни самолети отлетяха от столичното летище, останалите – до дни
- 18:41 Василев: Как пък веднъж не направиха "техническа грешка" да дадат повече пари за майчински и детски
- 18:30 Опустошителна буря остави хиляди на тъмно в Нова Зеландия (ВИДЕО)
- 18:20 Лудия проговори за скандалите и отсече: Оставям на уругвайския футбол...нищо
- 18:08 Жената, която превърна актьорството в изкуство на превъплъщението