Нови девет български съдилища бяха обявени за съд-модел

България 29.06.2012 23:23

Девет съдилища бяха обявени за "съд-модел" по втория План за подобряването на работата на съда (План 2) на специална церемония в започналата днес в Трявна среща председателите на съдилища-модели и съдилища-партньори, съобщиха от фондация "Америка за България".

Срещата се провежда по проекта "Усъвършенстване на работните процеси в съда", изпълняван от Сдружение "Програма за развитие на съдебната система" (ПРСС) и финансиран от фондация "Америка за България".

План 2 е в основата на проекта и се състои от 24 стандарта за качество. През април Висшият съдебен съвет (ВСС) прие като препоръчителни за всички съдилища в страната стандартите на Плана.

Деветте нови съдилища, изпълнили повечето от стандартите му, са: Административен съд- Разград за резултатите му - 99% от административните дела и 100% от касационните са разгледани и приключени в 3 месечен срок, както и за постоянните контакти и взаимодействие със структурите на местната власт, на гражданските организации и медиите.

Административен съд - Русе за изключително успешните вътрешни комуникационни канали и категоричната нагласа за непрекъснато увеличаване обема на предоставяната информация. Административен съд - Ямбол за втори път съд-модел за изключително успешна комуникационна политика, с външната публика - с медиите и с гражданите, отличена от ЕК и СЕ с "Кристалните везни на правосъдието" за 2010 година и за това, че плува уверено и във водите на новите медии с присъствие дори във Фейсбук.

Окръжен съд - Варна - първи достигнал постиженията на съд-модел за постоянните усилия да се анализира работата и практиката на съда, и да се утвърждават нови модели на модерно и ефективно правораздаване. Окръжен съд - Враца за водещата роля за инициативата по изготвянето на Наръчник за Интегрирана система за управление и контрол, основни процедури и работни инструкции за всички съдилища в страната", с решение на ВСС обявен за препоръчителен стандарт за всички съдилища. Окръжен съд - Добрич - за втори път съд-модел заради авангардната информационна политика на съда, който се ангажира са информационни кампании, фокусирани към специфични потребители на услугите на съда и заради сериозната работа по утвърждаване института на медиацията и популяризирането й в региона и за работата за повишаване компетентността на съдебните заседатели.

Окръжен съд - Смолян за предоставянето правото на адвокатите от съдебния регион да оценяват работата на съдиите и за успешно осъществяваната програма "Спогодби", за ревностно следене за изпълнението и анализирането на времевите стандарти и решаването на делата в разумен срок. Районен съд - Благоевград за прилагането на авангардни технологии в процеса на правораздаване като безплатния отдалечен достъп до дела за адвокати. Районен съд - Чепеларе - сред първите, приели правила и процедури за осъществяване на електронна кореспонденция и първият съд в България, въвел системата Спийчлаб, обслужваща незрящи, както и за изграждането със собствен ресурс и с подкрепата на местните институции стая за изслушване на деца.

Деветте съдилища бяха поздравени от Ленко Ленков, програмен директор във фондация "Америка за България". Водещата тема на Срещата на председателите е електронното правосъдие, в което България изостава, по думите на председателя на Управителния съвет на ПРСС Велислава Делчева. Няма видими инициативи, все още липсват лидери и лидерски позиции в съдебната система, посочи тя при откриването на Срещата. ПРСС ще започне да ги търси, но не само сред познатите лица, но и други съдии и съдебните заседатели.

Ако се обърнем назад, ще видим, че през последните пет години, между 2007 и 2012, има чувствителна разлика. Но когато говорим за реформа, не можем да кажем: реформата е приключила, посочи министърът на правосъдието Диана Ковачева. Реформата по думите й не може да бъде привнесена отвън, а изисква усилия вътре в съдебната система. Министерството може да даде насока, но не може да я наложи. Министър Ковачева изтъкна важността на партньорството между съдебната система и неправителствения сектор.

В първия ден на срещата Георги Ангелов, старши икономист в Институт "Отворено общество" - София говори за програмното бюджетиране в съдебната система. Измененията в Закона за съдебната власт: статут на съдии, прокурори и следователи; електронно правосъдие; отчитане натовареността на магистратите бяха представени от заместник-министъра на правосъдието Деница Вълкова.

Това е четвърта среща на председателите на съдилища-модели и съдилища-партньори в рамките на тригодишния проект (2010 - 2012 година на ПРСС. 85 са участниците в срещата - представители на съдилища от цялата страна, от Министерството на правосъдието, членове на Висшия съдебен съвет (ВСС), Върховния касационен съд и на Националния институт на правосъдието, гости от чуждестранни мисии, акредитирани в България.

Проектът "Усъвършенстване на работните процеси в съда" акцентира върху няколко ключови области: достъп до правосъдие; система за управление и контрол на делата; равнопоставеност и безпристрастност; независимост; повишаване на доверието в работата на съда. Екипът на Сдружение "Програмата за развитие на съдебната система" (ПРСС) насърчава съдилищата да разработват и прилагат свои управленски инструменти. ПРСС подпомага работата на съдилищата в няколко насоки: съдейства за идентифициране и разпространение на добри практики в цялата съдебна система; дава външна и независима оценка на постиженията им; предоставя механизми за подобряване на взаимодействието между тях, както и между съдилищата и Висшия съдебен съвет. /Дарик радио

CHF CHF 1 1.99738
GBP GBP 1 2.28285
RON RON 10 3.93045
TRY TRY 100 5.61254
USD USD 1 1.82447