Страшно е, че битпазарът и чалгата създадоха света на младите, казва Стефан Мавродиев

България 12.04.2012 13:02

Провалянето на културния модел на държавата е уникалното пропадане на последните 20 години. Това каза в интервю за Дарик актьорът Стефан Мавродиев. Въпреки обърканата според него ситуация на родния филмов пазар и въпреки години на застой, поставили под въпрос съществуването на българското кино, актьорът вижда надежда в онова, което се прави днес - и на малкия и на големия екран.

По думите му безпаричието е станало като зъбобол за българите, които не мислели за нищо друго освен откъде да намерят пари. „Политиците вече ми омръзна да ги псувам - значи явно, че ние всичките нещо не доразбираме за себе си", казва актьорът.

Пазарната икономика била опасна за културата

„Имам противоречиви мисли, когато говорим за театралната реформа - от една страна е правилно да се сложи критерий на средствата, които се отделят от страна на държавата. Но от друга страна пълното ангажиране само с паричния превод, насочва вниманието на мениджърите към едни по-комерсиални неща", обясни Стефан Мавродиев.

В изкуството е добре комерсиалното да върви ръка за ръка със съдържанието и качеството, смята актьорът. Според него обаче много често у нас се прави не това. „Тук е опасността от чалгализацията, от угаждането на един масов вкус. Тази чалгализация е опасна, защото пазарната икономика е много опасно понятие в областта на културата и навсякъде, на света май бая му писна от пазарната икономика", каза Мавродиев.

Масовата култура за жалост според Стефан Мавродиев е особена страшна сред младите. „Дано се лъжа, но те друго не знаят - интересът им към понятието „култура" покрай битпазара е стеснен. Създаването на света им стана чалгата, текстовете и маанетата на чалгата стават техния свят. Те имат друг свят, но битпазара им е продал стока, която ги засища и те се примиряват", коментира актьорът.

„Това е логиката и на българския гласоподавател - той си избира някаква глупост, която му се струва, че е вярна. И си държи на нея и го мачкат, и го превръщат на маймуна, той обаче търпи и оцелява", разсъждава Мавродиев. „Принизяването на високата култура, слагането й на по-долен ред едва ли не на подсъдимата скамейка в името на личния или партиен интерес - това е фатално за един народ", споделя актьорът.

„Абе, гледай си в душичката, бе - в себе си гледай и в това към какво се стремиш. Гледай в себе си бога, който си и се стреми да го направиш наистина бог, а не боклук!", репликира Мавродиев за мисленето на българите.

Надежда за киното и театъра - въпреки всичко

Въпреки годините на криза актьорът вижда надежда за българското кино. „По едно време беше много страшно, не искам да говоря за това, но махахме и ритахме във въздуха без никаква полза - щеше да изчезне това за малко", каза Стефан Мавродиев. Според него въпреки че до известна степен е разбита съществувалата система, през последните години се появявали качествени филми. Самият той участва в два от тях - „Кецове" и „Лов на дребни хищници".

„Сега се раздвижи и малкия екран, в новите сериали има надежда - важното е, че ги има", коментира още актьорът. Който приема по-скоро като нормално това, че малко творци от неговото поколение участват в новите сериали.

Въпреки всичко в театъра се правят силни представления със сериозна драматургия, каза Мавродиев, който играе в „Любов и пари" в Младежкия театър. За ролите си в тази постановка той е номиниран за тазгодишните награди „Аскеер" в категория поддържаща мъжка роля.

Ще боядиса няколко яйца, но козунака ще си го купи

Макар и пропуснал възможността призори да боядиса яйца на Велики четвъртък Стефан Мавродиев обеща, че ще го направи. „Ще боядисам поне шест яйца, защото толкова имам", каза той. Не защото цената не била по силите му, а просто да има „за цвят - да сложи пред Богородица и другите икони в къщи".

За месенето на козунаци смята, че е добра идеята хората да си ги правят в къщи, но той лично не смятал, че ще се справи. „Технологията не ми е ясна - има си хора за всичко", обясни актьорът. Не планирал пътуване за празниците до родната Варна, защото пътят бил дълъг, а и често отскача там, за да играе. „Искам да си почина, за мен Великден е така - това е „велик ден" да си отдъхне човек", каза с усмивка Стефан Мавродиев. /Дарик радио

CHF CHF 1 2.00003
GBP GBP 1 2.2837
RON RON 10 3.93021
TRY TRY 100 5.61962
USD USD 1 1.82549