Атанас Кузев: Общинската администрация работи нормално

Избрано 05.03.2012 12:44

- Има ли безвластие в Община Девня?
- Не може да се говори за безвластие в Община Девня. Общината има законно избран кмет, кмет на кметство с. Кипра, общинска администрация, която изпълнява функциите си съгласно разпоредбите на законодателството на РБългария. Който твърди обратното говори неистини.
Общинската администрация работи нормално въпреки действията на мнозинството в ОбС – Девня, целящо демотивация на администрацията и общинското ръководство. Моята цел и тази на администрацията е въпреки тежките последствия от икономическата криза в национален и световен мащаб да успеем да реализираме заложените проекти, но с така провежданата политика на отхвърляне от мнозинството в ОбС – Девня се възпрепятства работата на цялата администрация.

- Как се отразяват на дейността на общинската администрация, обструкциите на мнозинството в ОбС – Девня?
- На всички е ясно, че действията на съветниците от „Коалиция за Девня” и „Промяна за Девня” затрудняват работата на общинската администрация. Всяко едно предложение, което администрацията счита, че е приоритетно и за което е положен труд от служителите, за да бъде реализирано и резултата да е в полза на общината е посрещано с отхвърляне. Не се зачита ползата от неговата реализация. Не се прави допитване до гражданите, чийто представители и избраници са общинските съветници, просто предложенията на администрацията не се гласуват. Не мисля, че гражданите на Девня не желаят да имат модернизирана и отговаряща на Европейските стандарти пречиствателна станция при положение, че капацитета на сегашната е изчерпан или не искат за децата им да бъде реализиран проекта за енергийна ефективност в детските градини и училищата на територията на общината.
Бих допълнил, че с тези си действия общинските съветници – мнозинство в ОбС –Девня не пречат само на дейността на администрацията, чиято структура пренаредиха по длъжности, без да имат правното основание, а най-вече лишават гражданите на общината от жизнено важни придобивки за поколения наред.

- Ще опитате ли да изгладите различията си с мнозинството в ОбС – Девня?
- Аз съм отговорен човек. Гражданите на Община Девня ми гласуваха доверие за управление на общината втори мандат. Винаги съм отворен и готов за разговори, но с позитивен край. Всеки мой опит до сега срещна неразбиране от мнозинството в ОбС – Девня. Необходимо е реално и обстоятелствено разглеждане на нещата, какво искаме да се случи и как да се случи в нашата община, след като по-голямата част от общинските съветници явно желаят нищо да не се случва.
Аз лично се надявам, че изглаждането на различията ни не е задача непосилна и е необходимо да се случи за благото на Девня и нейните граждани.

- На каква основа са различията ви с мнозинството в ОбС – Девня? Различията принципни ли са, политически ли са или има икономически интереси? Може ли да се говори за лична вражда?
- Една част от различията бих казал са политически, но в по-голяма степен са на лична основа. В сегашния общински съвет има съветници, който два поредни мандата губят изборите за кмет на община Девня. Не мога да приема, че личната непрязан към мен е толкова силна и не може да бъде овладяна, за което трябва да страда цялото население на общината. Всеки от нас си има лични амбиции и ги следва, но не може те да бъдат за сметка на хората, които дадоха гласовете си за всеки един от нас.

- Страда ли социалната програма на Община Девня от войната кмет - мнозинство?
- По-голямата част от дейността на общината е със социална насоченост. По въпроса за социалната политика на Община Девня бих подчертал, че Общинска администрация трудно изпълнява социалната програма на общината. В едно от първите си заседания Общинския съвет промени Правилника за отпускане на еднократна финансова помощ на граждани, като ОбС – Девня иззе функции на администрацията и се започна прехвърляне на молби от канцеларията на Общински съвет към Общинска администрация. С тази промяна се усложни процедурата за обслужване на гражданите.
Друга важна част от социалната програма е дейността на Домашен социален патронаж. На територията на общината живеят много възрастни и самотни хора, които имат нужда от тази услуга. Дейността на патронажа е неизменна част от социалната политика на общината. Потребителите на тази услуга са 147. Друг важен момент от социалната политика на общината е работата на Дневен център за възрастни хора с увреждания. При това Дневния център е делегирана от Държавата дейност с утвърден щат и потребители от МТСП.
Във връзка с реализиране на социалната програма Община Девня е една от четирите одобрени общини в страната, освен Бургас, Видин и Дупница с възможност да кандидатства за безвъзмездна финансова помощ по пилотен проект „Подкрепа за осигуряване на съвременни социални жилища за настаняване на уязвими, малцинствени и социално слаби групи от населението и други групи в неравностойно положение в община Девня”. Декларира, че поема ангажимент да се реализират мерки за осигуряване на достъп до образование и здравеопазване, осигуряване на заетост, социално приобщаване на представителите на целевата група. Със социална насоченост общината предоставя за отдаване под наем на 18 апартамента в кв. Повеляново на крайно нуждаещи се от жилища граждани, картотекирани като такива. Част от тези жилища при бедствия ще бъдат използвани като кризисни жилища. Това според мен е добра социална политика.

- Спечелихте проекти за милиони, мнозинството в ОбС – Девня ги отхвърли. Какво ще се случи сега с тези проекти?
- За да бъда пределно ясен за гражданите на община Девня и коректен към всички читатели, отговорите на тези два въпроса ще обединя в едно.
С няколко свои решения ОбС-Девня даде съгласие общината да кандидатства за финансиране на проект „Повишаване енергийната ефективност на образователната инфраструктура в Община Девня, съпътстваща устойчиво развитие” и проект Техническа помощ за подготовка на инвестиционен проект: “Разширение и модернизация на пречиствателна станция за отпадъчни води – гр.Девня”.
Проекта за разширение и модернизация на пречиствателната станция е изключително приоритетен, както за община Девня, така и на национално ниво, с оглед на изтеклия преходен период, които съгласно ангажиментите на Република България по Договора за присъединяване към ЕС следва да се изпълнят изискванията на Директива 91/171/ЕС относно пречистването на градските отпадъчни води. За неизпълнение на поетите ангажименти страната ни е заплашена от налагане на сериозни финансови санкции.
В последствие ОбС - Девня реши и не гласува реализирането на тези важни за общината проекти.
На 20.02.2012г. ОбС-Девня прие единодушно Мандатна програма 2011-2015 г. и План за 2012 г., в противоречие с предишните си решения. И в двата документа са заложени за реализация и изпълнение описаните по-горе проекти.
Сами виждате, че политиката на мнозинството в ОбС –Девня е много противоречива. Вземат се решения за кандидатстване по проекти, а когато нещата се стигнат до конкретика и реализация на самите проекти се гласува против.
В първите две години от мандат 2007-2011 г. общината не спечели проекти и не й бе даден шанс за решаване на редица проблеми. Задаваме си въпроса, защо когато имаме прекрасната възможност и сме кандидатствали и одобрени за реализиране на такива жизнено важни проекти част от общинските съветници, които би трябвало да изразяват волята на гражданите на общината не желаят тези проекти да се случат.
Община Девня няма да се откаже от осъществяването на тези приоритетни за мандат 2011-2015 г. проекти. За целта е необходимо мнозинството в ОбС – Девня да загърби личните отношения и политически амбиции.
Аз лично се надявам всеки един от общинските съветници да защити интересите на девненци и да гласува по съвест, а не под давление на «ГРУПАТА», както се определя мнозинството.
Искам да благодаря на другата част от общински съветници от «ГЕРБ», Либерален алианс и БСП за тяхната дълновидност и желание за напредък и развитие на общината.
На всички ни е ясно, че без кандидатстване и спечелване на проекти финансирани от оперативните програми на ЕС със собствени средства е невъзможно да се реализират приоритетно набелязани проблеми на общината.

В предвид на горе изложеното възникват въпросите:

Каква политика води ОбС-Девня? Последователна? Законосъобразна? В интерес на гражданите на общината? Лични амбиции или корпоративни интереси са в основата на тези «не до там разумни и твърде странни политики »?


CHF CHF 1 1.99738
GBP GBP 1 2.28285
RON RON 10 3.93045
TRY TRY 100 5.61254
USD USD 1 1.82447