П. Стоянов: Нямаше две папки на БСП на 4 февруари 1997

България 05.02.2012 11:24

През последните 15 г. рядко съм говорил по темата за 4 февруари 1997 г., защото си мислех, че историята ще постави всичко на мястото си. Никога не съм определял себе си като герой от 4 февруари. Това каза пред БНР Петър Стоянов, президент на България от 1997 до 2002 г.

Героят на 4 февруари са ентусиазираните млади хора, които излязоха по улиците на България и които бяха наричани лумпени от Георги Първанов. Те протестираха срещу циничното нежелание на БСП да се трансформира. Тези хора изживяха своята много закъсняла Пражка пролет, затова смятам, че тези хора са герои. Затова е важно и е важна историята с двете папки - заради историята, добави Стоянов. Нямаше две папки – имаше само една със състава на кабинета на БСП, каза Стоянов.

"Няма по-голям майстор при създаването на митове от левицата като цяло. Левичарските митове са най-устойчиви. На 4 февруари спасихме гражданския мир, защото отидохме с двете папки при президента - този мит всичко го знаят. В едната папка има кабинет, в другата папка има отказ. Аз свиквам КСНС след три часа и чак след това излизам да обявя, че БСП се е отказала. Искаха след това втори кабинет на принципа ако мине номерът и аз им отказах. Не съм героя и на КСНС, на него всички бяха уплашени от случващото се около нас, това бяха хора - протестиращи 25 дни - гневни, отчаяни. Аз затова свиках КСНС да използвам колективен натиск и той успя. По време на този съвет БСП се отказа от мандата. Знаейки нравите на тяхната партия, оцених това много високо, затова 10 години мълча. Благодарение на този техен жест се реши проблемът", подчерта Петър Стоянов.

Той каза, че е разбрал от медиите, че Първанов сега влиза в люта битка със Станишев. "Нямам фаворит в тази битка, а и не ме интересува, но да ползват друга дата. Това е все пак 4 февруари – това е датата на народното недоволство срещу БСП. Ако това не помним след 15 г., какво помним", попита риторично Стоянов.

Когато бях президент имах невероятен рейтинг, защото бях президент по време на драматични събития. Аз тогава повтарях като зубрач НАТО, НАТО, за мен стана ясно, че България не може да стане член в ЕС, ако не е член на НАТО, каза Стоянов. За бомбардировките над Белград Стоянов каза, че е изключително неприятно и драматично събитие. Тогава веднага се обадих на Хавиер Солана и казах категорично тогава, че България застава зад тази позиция на НАТО. Ако Чехия се забави с три дни с решение по въпроса не е важно, ако Полша се забави с 5 дни – отново не е толкова важно, но ако България се забави с 4 дни, това е балканското увъртане на бившия сателит на СССР. България не можеше да си го позволи това. Никой не обича войната, но интересите ни налагаха в този момент да вземем решение, че заставаме зад НАТО, подчерта Петър Стоянов. Той допълни, че решението на Слободан Милошевич тогава е разбило едно 100-годишно възходящо развитие на Сърбия.

За движението "Окупирай", Стоянов каза, че това е част от митологията. Нито един от тези богати хора ако го срещнете на улицата няма да ви направи впечатление на самозабравил се човек. Богаташите не са откъснати от света. Мнозина от тях се отнасят с по-голяма отговорност към света, отколкото тръгналите по пътя на славата и богатството хора от Източна Европа и Русия, заяви Стоянов. По въпроса за конфликта между изпълнителната власт и съдебната система, Стоянов каза, че е много важно думите да могат да бъдат овладявани, като не отрече, че има силови методи от страна на МВР, които са неприемливи.

За посещението на Хилари Клинтън, Петър Стоянов каза, че няма представа за параметрите, върху които ще се водят разговорите. "Няма да имам възможност и да се видя с нея. За тези 3 часа и половина те трябва да водят сериозни разговори. Но със сигурност ще изпратя SMS "Добре дошли на българска земя". Колкото пъти идва държавният секретар на САЩ у нас, толкова по-добре", каза още Стоянов. /БГНЕС

CHF CHF 1 2.00269
GBP GBP 1 2.28725
RON RON 10 3.9325
TRY TRY 100 5.59629
USD USD 1 1.80911