ВМРО: Познава ли персоналът на НС закона?

България 02.02.2012 13:34

Първото нещо, което човек трябва да направи, когато постъпва да работи в българското Народно събрание, е да прочете Конституцията и законите. И да ги спазва! Това се отнася както за всеки редови депутат, така и за председателя на НС и за целия назначен политически антураж около тях, съобщават от пресцентъра на ВМРО.

Че хората, обитаващи в момента българския парламент, не са чели законовите текстове и не желаят да ги спазват, доказва писмо, получено днес във ВМРО. То е подписано от една чиновничка с гръмкото „Началник на кабинета на председателя на НС”.

Ние се съмняваме дали въпросната Евгения Илиева, както и нейната началничка Цецка Цачева, изобщо са прочели Конституцията и Закона за прякото участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление. Защото никак не ги спазват.

През 2010 г., съвсем според изискванията на закона за референдумите, инициативен комитет с представители на ТВ „СКАТ” и на ВМРО събра над 300 000 подписа из цялата страна за свикване на референдум „за“ или „против“ членството на ТУРЦИЯ в ЕС. Подписката бе внесена по установения ред и срок в Народното събрание. Законът повелява в 3-месечен срок председателката на Народното събрание да насрочи дебат в парламентарната зала. Близо 2 години, обаче, това не се случва. На поредното запитване към г-жа Цачева от страна на Инициативния комитет каква е съдбата на подписите и защо вече 2 години не се спазват законът и конституцията, пристигна поредното писмо, подписано от въпросната началничка на кабинета на председателката на НС.

В него с витиеват текст ни се обяснява как „съгласно изискванията на Правилника за организацията и дейността на Народното събрание” въпросът бил разпределен с разпореждане от Председателя на Народното събрание на постоянните комисии по правни въпроси, по европейските въпроси и контрол на европейските фондове и комисия по външна политика и отбрана”.

И виждате ли, след 2 години към настоящия момент доклад бил представен само от Комисията по правните въпроси. И заради това, че другите две комисии не се били произнесли, дебат в залата по темата за референдум не можел да се насрочи.

Излиза, че председателят на българския парламент, който е призван да спазва стриктно законите, е намерил вратички как да ги заобикаля и неглижира.

Народното събрание не е мястото, в което законите и конституцията могат да се прехвърлят като топка. Питаме се тогава, каква държава сме и кой в нея трябва да спазва законите? Само обикновените граждани ли? Щом в самия парламент не го правят!

Изказваме за пореден път възмущението си от поведението на председателката на парламента и ще продължим да настояваме за отговор от името на над 300 000 граждани, включили се в искането за референдум.

Както предупредихме още през юли 2011 г., не ни остава друго, освен да потърсим пред българските и пред европейските институции правата на тези стотици хиляди хора.

CHF CHF 1 2.00413
GBP GBP 1 2.2865
RON RON 10 3.93029
TRY TRY 100 5.64706
USD USD 1 1.82822