Митрополитите: Едни ги нямаше, други се каеха

България 18.01.2012 20:24

Шокиращи данни за взаимно следене между митрополитите, които са сътрудничили на бившата Държавна сигурност, разкрива репортер на БНТ, прекарала няколко часа в читалнята на Комисията по досиетата.

Някои от висшите духовници са донасяли срещу патриарха, други срещу царското семейство, но основно всички са описвали дейността на чужденци в България или на български владици в чужбина.

Днешната литургия, с която варненският храм "Св. Атанасий" отбелязва своя празник по случай деня на светеца, не бе отслужена от варненския и великопреславски митрополит Кирил - въпреки че той трябваше да я води според предварителната информация от митрополията.

Името му бе сред оповестените вчера висши духовници, които за различни периоди преди 1990 г. са били агенти на тайните служби. В обявения списък са имената на 11 от действащите 15 митрополити в Светия Синод на Българската православна църква.

Митрополията в Стара Загора пък остана затворена днес цял ден. Хората наоколо казваха, че не вярват, че митрополит Галактион е допуснал да бъде агент.

"Какво да коментирам - това е поредното доказателство, че нашата църква е като нашата власт - корумпирана", посочил обаче разочарован мирянин.

Врачанският митрополит Калиник, поиска прошка днес пред журналисти в митрополитския параклис.

Ако някой нещо е засегнат като епархиот (жител) на Врачанска епархия, вярващ или невярващ, бих помолил за извинение, моля пред Бога и Всечистия кръст да бъда простен, заяви той.

Врачанският владика, който миналата година навърши 80 години, заяви още намерение да изкара земния си живот по монашеския обет, който е дал, както и да изпълни поетите обети при ръкополагането му като епископ, а след това и като митрополит.

За никого не съм донасял нищо лошо,

увери той и изрази единствено учудване, че е имал псевдоними като агент. Той добави, че при многобройните си пътувания зад граница е правил доклади до председателя на Светия синод, но отрече да е бил принуждаван да сътрудничи на Държавна сигурност.

Имал съм свои виждания, свои разбирания, както е казано в Библията, че "всяка власт е от Бога", така ние сме били длъжни да сме в синхрон с държавността за доброто на народа, обясни той агентурното си минало.

Викарият на митрополита - траянополският епископ Киприян, свидетелства пред журналистите, че разкритието на комисията не е изненада за никого, включително за свещениците, тъй като владиката многократно е

признавал и в изповед този факт

Врачанският епархийски съвет разпространи днес становище, в което се изреждат заслугите на митрополит Калиник за защита и утвърждаване на християнската вяра и църквата, включително и чрез "сделка с властта в онези сложни времена'.

В изявлението се напомня, че "прошката от свещенството и миряните, ако има какво да се прости, отдавна е дадена" и всички категорично застават зад църковния архиерей.

Не се чувствам виновен към никого и не съм предавал никого, а просто съм изпълнил нещо, което в онова време е било изискване, когато е трябвало да се пътува извън страната, каза пред журналисти русенският митрополит Неофит, който също е с агентурно минало.

По думите му "това е било желание на Държавна сигурност и затова съм спокоен и чист пред съвестта си, че не служа в църквата като предател".

Според доклада Неофит, с гражданско име Симеон Николов Димитров, е бил вербуван на 20 октомври 1983 г. и е бил регистриран като агент с псевдонима Симеонов.

Отношението ми към тази служба е чисто като човек на църквата,

който е изпълнявал с преданост своите задължения спрямо църковния ни живот, обясни той и припомни, че всички пътувания извън страната по онова време са били наблюдавани от ДС.

За излизанията си в чужбина той имал срещи с ДС, в които се разменяли мисли за съвременното международно положение, за обстановката, в която ще се провеждат конференциите, и т.н. След връщането му пък е имало интерес към случилото се, срещите, които е имал, и т.н.

Духовникът е категоричен, че сведенията му с нищо не са увредили живота, авторитета, официалното отношение към лицата, за които се е водел някакъв отчет.

На въпрос дали Светият Синод ще поиска отстраняването от длъжност на някои митрополити с досие, Неофит отговори, че органът има такова право, ако става дума за случай на

недобро представяне на църквата и накърняване на авторитета й

Митрополитът отбеляза, че следващият понеделник и вторник ще има заседание, което е било насрочено още преди да излезе докладът на Комисията по досиетата.

Трудно понасям това положение, в което съм поставен, защото никога не съм имал в мисълта си желанието да злепоставя някого и да ползвам привилегии на ДС, каза още митрополит Неофит.

Първото му пътуване в чужбина е било през 1983 г. във Ванкувър за конференция на Световния съвет на църквите.

"От мен се искаше информация за българите в чужбина

и какви са отношенията, настроенията на тамошните християни към Българската православна църква и изобщо към България.

Старал съм се да бъда съвсем дискретен и просто да се получи едно разрешение, което е необходимо на църковния ни живот. Интересът, който е проявявала ДС, си е вече нейна инициатива и нейно провеждане", обясни Неофит.

На въпрос дали е изненадан от това досие митрополитът заяви, че не може да отговори с да или не. Но, че ще бъда "агент" звучи много обидно - не съм очаквал, че ще се лепне такова звание, призна той.

"Ако някой се е почувствал засегнат от някои мои действия, да ги сподели и да ме изобличи, но вече минаха повече от 20 години след демократичните промени и никой не каза нищо по този въпрос", обърна внимание митрополит Неофит.

Не съм служил на Държавна сигурност,

заяви днес в Разград главният мюфтия Мустафа Алиш Хаджи по повод оповестеното му от Комисията по досиетата агентурно минало.

По думите му тази информация за него не е новина, защото за първи път е бил обвинен и обявен като служител на Държавна сигурност през 2006 г.

Оттогава насам аз съм избиран три пъти за главен мюфтия и не виждам нещо да се е променило в отношение на мюсюлманите към мен, припомни той.

Мустафа Хаджи обясни, че не е служил на ДС, но е бил викан многократно в милицията и е писал обяснения за своята нерегламентирана, според тогавашните закони, религиозна дейност. Това е ставало в периода от 1986 до 1989 г.

През това време той бил обучаван за духовник и в същото време

тайно възпитавал деца в религиозна дейност

След падането на комунистическия режим не съм бил викан, а периодът, който се посочва в медиите, е от 14 ноември 1989 г., в продължение на около два месеца, обърна внимание духовникът.

Той разказа, че още като ученик бил възпитаван за духовник. През това време намалили поведението му и едва не го преместили в друго училище. След това в казармата също го викали на разпити, били иззети религиозни книги, касетофон и касети от дома му.

Не търсим мъст, готови сме да дадем прошка на всички, които са обявени за агенти и доносници, заключи той. Хаджи бе гост на срещата с имамите и председателите на мюсюлманските настоятелства в районно мюфтийство в Разград. /vesti.bg

CHF CHF 1 2.00105
GBP GBP 1 2.27568
RON RON 10 3.93076
TRY TRY 100 5.62834
USD USD 1 1.83027