Идат ГЕРБерендумите

Избрано 22.11.2011 11:11

Двадесетина дни след изборите правителството на ГЕРБ узря за нуждата от референдуми и това не е случайно. Тези дни икономическият министър Трайчо Трайков се врътна наопаки и заяви, че според него е по-добре да се направи допитване до хората за това дали да се разреши на “Шеврон” да прави сондажи за шистов газ. Това става буквално “минути” преди копчето на сондите да е пуснато. “Шеврон” вече е на границата и нервно чака правителството да си доизпипа работите.
По-рано министърът мислеше обратното и
бягаше от референдума като дявол от тамян
Сега обаче правителството имало нужда да се разбере, че проблем няма и българите всъщност са безразлични към дискусията. Тези думи на Трайчо Трайков прозвучаха като ехо на нечии други думи, но ние не знаем на кого – на Борисов ли, на неговите приятели от “Шеврон” ли или на някакви чужбински пиари, които съветват правителството как по-красиво да излъже хората. Тъкмо пиарите дадоха акъл темата “шистов газ” да се тушира преди изборите, а Борисов дори се извини на местните от Нови пазар, които протестират срещу отровите. Така загубата на ГЕРБ в Шумен и в Нови пазар стана по-малко болезнена. И в двете общини спечели БСП, защото искаха референдум за шистовия газ и бяха против проучавнията.
Референдумът (заедно с изборите) е
висша проява на властта на народа
След като ГЕРБ на 25 октомври си направиха пилотен проект как се печелят избори, вече могат да приложат наученото и към референдумите. Добър резултат се постига с масово поощряване на вота на циганите и маргинализираните групи чрез подправяне на гласове, чрез изнудване на местния бизнес и неформалните лидери и чрез заплахи за още по-голямо обедняване и още по-голяма криза, ако не се подкрепи политиката на ГЕРБ.

Затова Трайчо Трайков толкова смело даде заявка тези дни за референдум. Само не каза Цветан Цветанов и МВР ли ще организират този референдум. След като хората са готови да продадат гласа си за 20-30 лева на изборите за президент или за кмет,
защо да не подкрепят шистовия газ срещу 50-60 лева
Парите правят референдумите, както парите правят изборите, прозря ГЕРБ. Ако на един безработен от Нови пазар предложиш малко пари и много благинки като нови улици, намаление на данъци и такси, нови детски градини, нови табели по улиците, по-добри магарета за разплод и какво ли не, той може и да склони. Хората нямат много ясни позиции по темата с шистовия газ защото това е експертен въпрос. При един референдум правителството е в състояние да осигури и добре платени експерти, които да защитят “правилната” позиция. Накрая може да се окаже, че шистовият газ ни е потребен като въздуха и слънцето за всяко живо същество. А резултатите от подобно допитване ще отнемат моралната тежест от раменете на правителството. Очевидно това много тревожи Борисов, защото той не се смята за еднодневка в политиката. Другата му идея е парламентът да узакони пускането на “Шеврон”, пак, за да се размие отговоронстта и тя да не бъде персонална. Когато депутатите от ГЕРБ под строй гласуват за “Шеврон”, Борисов дори театрално може да им се поскара, че не мислят чак толкова за здравето на хората и природата.

Това, което ни предлага министър Трайков е нещо като ГЕРБерендум за шистовия газ. Ако тази формула проработи (а защо да не проработи), след това
ръцете на управляващите ще бъдат развързани да узаконят всякакви беззакония
Може да има референдум за пенсионната възраст. Сега правителството изненадващо (пак след изборите, защото изобщо не са лицемерни) обяви, че от началото на 2012-а вдига с една година пенсионната възраст. В момента жените се пенсионират на 60, а мъжете – на 63 години. Защо референдум да не легализира още по-радикална идея на финансовия министър Симеон Дянков възрастта за пенсиониране да се вдигне до 70 години – и за мъжете, и за жените. Така ще се направят максимални икономии в бюджета на НОИ, а минималната пенсия може да се вдигне със 100% и от 145 лева да я направят 300 лева. Хайде на бас, че и за такава щура идея ще се намерят достатъчно поддръжници. Или пък властта да си организира референдум за закриване на общини с под 10 000 жители. И за това ще се намерят гласове “за”.
Референдумът има смисъл, само когато се решават общи задачи на една общност. Но не и когато се решават задачи на една партия, една клика, бизнесгрупа или дори на отделен човек. За всяко нещо има начин да бъде впрегнато да работи за доброто на общността или срещу нея. Старите хора казват: “Каквото човек си направи, друг не може да му го направи.” Сега е на път да се появи нова поговорка: “Каквото ГЕРБерендумът направи, и референдум после не може да го поправи.” А иначе шистовият газ е тест за демокрацията в страната и тест за силата на ГЕРБ да се противопостави на нечистите сили и интереси в себе си.
Вероника Георгиева /argumenti-bg.com

CHF CHF 1 2.01549
GBP GBP 1 2.2841
RON RON 10 3.93068
TRY TRY 100 5.63583
USD USD 1 1.83147