Христо Мутафчиев и "Упътването на усмихнатия инсултаджия"

Избрано 07.11.2011 13:39

"Чувствам се като барон Мюнхаузен, който се самоизтегля от блатото, хванат за косата си", каза актьорът Христо Мутафчиев в интервю за БГНЕС.

"Понякога ме питат какъв дух трябва, за да се пребориш с това. Отговорът е "не ти трябва дух, а приятели, които го хранят". Ако ги нямаш си загубен", споделя Христо Мутафчиев на представянето на книгата на Яна Борисова "Да бъдеш Христо Мутафчиев". Когато занимавам хората със себе си, предпочитам да ги занимавам с това, което мога да правя, а не с това, което не мога. Книгите не са моята стихия, но съм щастлив, че Яна Борисова беше в стихията си", казва той за авторката, с която освен колеги, са и много близки приятели.

Начинът, по който се почувствал, когато прочел книгата той назова с една дума - "глупаво". "Когато прочетох книгата се почувства леко отвит. Все едно някои ми беше отвил одеялото, почувствах хладен въздух, който нахлу в мен. Книгата е прекалено разголваща. Не очаквах, че съм бил чак толкова искрен. Мислих, че някои неща съм спестил, но в последствие се почувствах удовлетворен, защото разбрах, че ако искам да въздействам с това което правя, трябва да съм искрен", обяснява Мутафчиев.

Актьорът вярва, че най-лесно е да изразиш себе си с мисълта, защото и театър да правиш и книга да пишеш трябва да ползваш мисълта си. "Хубавото на човек е, че има разум и просто трябва да го ползва. Мозъкът е генералът, който командва войниците. Яна ми помогна като психотерапия с писането на книгата. Тя беше като паднал ангел, който вкара тирбушон в главата ми и отпуши емоционалните канали в нея", споделя актьорът.

Мутафчиев приема книгата като "наръчник на усмихнатия инсултаджия" и се надява, че тя може да помогне на човек, попаднал в подобна ситуация. Причината за съществуването на книгата актьорът обяснява с едно изречение " Ако някой някога беше описал такова преживяване, сега аз щях да имам какво да прочета". Освен като упътване за него написаната история е "нещо като "сървайвър". "Най-страшното в една такава ситуация не е това дали можеш да станеш и да излезеш от стаята. По-страшни са емоционалните пропадания на човешкия разум и шегите, които мозъкът може да ни изиграе. Много е важно да има някои до теб, който да те измъква от тази дупка. Неслучайно казвам, че с тази книга се чувствам като барон Мюнхаузен. Идеята е всеки да се почувства барон Мюнхаузен, да се хване за косата и да се изтегли нагоре. Когато започнахме да пишем тази книга, когато започнах да разказвам през какво съм минал, аз се освобождавах от мисълта за това, което се е случило, освобождавах се от шока. Това породи импулса в мозъка ми, който ме накара да ставам, да излизам, да се срещам с приятели", разказва актьорът.

Още по-трудно за него е било да преглътне, че "опаковката му не го слуша". "Хората с тази професия продаваме тялото си, продаваме лицето си, мисълта си. Ние се грижим непрекъснато за тази опаковка. За това се ядосах, когато бях предаден от своята, когато ми трябваше най-много", споделя той.

Мутафчиев обеща един ден да направи филм за тази история, в който освен зад камерата, ще бъде и главния герой. Той е категоричен, че сам ще изиграе себе си, защото е трудно някои друг да бъде теб в такава страшна и тежка ситуация и да бъде истински, ако не е преминал през това.

Едновременно с премиерата на книгата тази вечер предстои и премиера на филма "Христо Мутафчиев: Диагноза", заснет от Георги Тошев. Режисьорът отрече филмът да е биографичен, а по-скоро за нещата, които се "случват днес и сега, извън всичко друго, което е измислица". Това е филм за разминаването с реалността - такава, каквато я мечтаем такава, каквато я живеем", казва Тошев. /БГНЕС

CHF CHF 1 2.02049
GBP GBP 1 2.28431
RON RON 10 3.93021
TRY TRY 100 5.63146
USD USD 1 1.83594