Шампионът най-после падна, серията Лукойл-Рилски отива на четвърти мач

Спорт 17.05.2011 22:16

Лукойл Академик не успя да се класира на финал в НБЛ в три мача, и серията срещу Рилски спортист продължава в четвърти двубой. Самоковският тим се наложи с 82:72 и така намали изоставането си с 1-2 победи.

Лукойл губи за първи път този сезон изобщо, след като приключи без поражение редовния сезон, а отстрани съперника си в първи кръг с две бързи победи.

Двубоят стартира обещаващо, с четири поредни точки за Рилски спортист, но след това Лукойл бързо изравни играта, и оттук започна непрестанна промяна на водачеството. След няколко смени, домакините успяха да осъществят лек превес, след като успяха в няколко далечни стрелби, а от другата страна се справиха и в защита, не позволявайки кош в заключителните минути. Първият период приключи при 22:17 в тяхна полза, като отлично начало имаше бившият играч на „студентите” Владимир Мийович, реализирал 10 от първите 12 точки за своя тим. Капитанът на Лукойл Тодор Стойков пък държеше своите в срещата, и не позволи да се стигне до разлика.

Втората четвърт започна още по-добре за Рилецо, и набързо самоковският тим дръпна с осем точки при 28:20, и задържа така аванса си продължително време. Домакините осъществиха прекрасно една атака, секунда преди изтичането на 24-те секунди за нея, чрез Иван Лилов, за да поведат и с девет при 37:28. В това време капитанът на гостите Тодор Стойков почиваше на пейката, а публиката в „Арена Самоков” започна още по-бурно да подкрепя своите след тройка на центъра Драгомир Мароевич от върха, която напраиви 42:30. Появата на Стойков отново на терена успя да върне пак Лукойл на осем точки зад съперника на почивката, като опитният гард реализира последните четири точки за „студентите” и изобщо в полувремето, за 42:34 след 20 минути игра.
Надъханият Мийович бе реализирал почти половината точки за своите на почивката – 19, за 14 минути игра, а Рилецо категорично превъзхождаше Лукойл и в борбата под коша. Също за 14 минути Тодор Стойков имаше 13 точки за шампионите, но резервите на Академик се включиха далеч по-лошо от колегите си от тима на домакините, и логично целият състав на „студентите” изостана.
Две бързи тройки на Грийн и Хийт, и атака с кош и фаул на Питърсън бързо върнаха нещата на място за Лукойл, само до точка пасив, в първите две минути от второто полувреме.
Мощна серия за домакините от 10-0 обаче отново ги изведе напред до 54:43, но Лукойл вкара девет безответни точки в следващите минути, и намали само до две изоставането си при 54:52. Над пет минути Рилецо не успя да вкара кош от игра, и единствените реализирани точки дойдоха от фаул линията, а чак в последните секунди на третата част Иван Лилов отбеляза от игра. Гостите обаче не се възползваха съвсем от това, и не поведоха, макар че завършиха четвъртината само с една-единствена точка назад – 59:58.
Два наказателни удара на Ламонт Мак дадоха начало на последната част, и за първи път – преднина на Лукойл след началните осем минути на мача. Последва нова размяна на водачеството на няколко пъти, преди Академик да осъществи контрол, и да спре атаките на домакините, за да поведе вече с четири при 61:65.
Шест минути преди финалната сирена обаче на светлинното табло пак бе равенство – 65:65, а Александър Груев даде и аванс на своите от 66:65. Следващото равенство вече бе 68:68, две минути по-късно. Караджовски реализира пет поредни точки за Рилецо, и още две минути след това домакините отново водеха с пет – 75:70.
До края атаките на Лукойл така и не успяваха, а вече окрилен тимът на Рилски спортист успя да завърши успешно мача, и да остане в полуфиналната серия.
С 27 точки за успеха завърши Мийович, а Димитър Караджовски и Иван Лилов добавиха по 14. За Лукойл Тодор Стойков отбеляза 24 точки, а Девин Грийн 16, но резервите на тима реализираха само три точки, при това всичките от фаул.