Меглена Кунева: Още не съм решила дали ще се кандидатирам за президент

Избрано 21.03.2011 14:09

- Г-жо Кунева, как ще коментирате актуалната ситуация в Либия? Според вас доколко адекватна е реакцията на ЕС спрямо предизвикателствата възникнали след арабските революции?
- ЕС имаше в началото на миналата седмица среща на министрите. Всъщност тази среща на външните министри е много определяща за интензивността на политиката на ЕС. Ние сме в основата на създаването на една обща външнополитическа служба на ЕС и мисля, че двете решения, които бяха взети за хуманитарна помощ и за възможност за икономическо ембарго са правилни и адекватни. Колкото до военната намеса, след като имаме решение на Съвета за сигурност, това вече са легитимни стъпки в посока на ясна и интензивна защита на гражданите на Либия. Аз се тревожа искрено за хората там, за жертвите, за майките, за децата, за възрастните хора-тези, които са най-безпомощни. Ние на трябва да си правим никакви илюзии, като граждани на ЕС, че ако ние не поискаме отчетливо от своите правителства защита на тези хора, те няма да имат достатъчно сила и аргументи да се намесят в защита. Затова е много важна гражданската позиция и е важно журналистите в България и хората, че се интересуват толкова много от тази тема. За да вземе една страна решение дали да участва във военната част на операцията трябва точно да се прецени, това е в момента голяма отговорност на правителството. Аз мисля, че в момента една готовност с това, което имаме като сили и възможности да направим, би била добре приета. Франция, която в момента е начело на военните действия изигра много решаваща роля за спасяването на българските медици. Това също е въпрос на солидарност. Пак казвам, че трябва да се осъразмери с нашите възможности, но когато са застрашени живота и здравето на хората готовност да ги защитим трябва да има.

- Какво е вашето мнение относно ядреното бъдеще на България и имали страната ни такова бъдеще след трагедията в Япония?
- Япония и това, което стана там е много важен сигнал отново да възобновим темата за безопасността. Бившият шеф на германския регулатор за ядрена енергетика е съобщил, че сто процента безопасност не може да се постигне. Комисарят Йотингер сравни с апокалипсис случващото се в Япония и каза, че няма да се поколебае да препоръча и на собствената си страна извеждане от експлоатация на ядрени реактори. Когато аз водих преговорите Германия беше взела решение за извеждане от експлоатация и започна извеждане от експлоатация на 30 реактора. Същото беше и във Великобритания. Една част от моите разговори, с които настоявах за удължаване на живота на старите реактори, получиха следния отговор: “Но ние ви даваме пари за безопасност.“ Това е било впрочем винаги техния ъгъл. България има 850 милиона за извеждането от експлоатация на старите си реактори. Смятам, че ние имаме готовност да продължим с ядрената си енергетика, но не трябва да поставяме безопасността на друго място освен първото.

- Кога смятате да обявите официално кандидатурата си за президент?
- Още не съм решила този въпрос. Четох едно изказване на премиера, в което той казва че е добре кандидатурите на неговата партия да бъдат през юни и юли. Мисля, че ако това е покана всички да се съсредоточим върху най-важните въпроси днес за страната ни, която не е добро състояние нито икономическо, нито политическо е добра индикация, че ние искаме да правим практични неща. Всичко, което става в България всеки ден, ме интересува. Аз съм тук и съм тук, защото така избрах. Когато свърши мандата ми няколко пъти казах „не“ на постове, които бяха свързани с работа навън. За мен в момента е повратна точка в съдбата на България и между желанието ми да работя за страната и осъществяването на това желание не стои пост. Стои активно гражданско общество, което има нужда от това, което аз знам, мога да кажа и организирам.


- Какво е посланието ви към варненци?
- За свобода. Хора, които живеят до открита граница, каквато е морето имат почти физическо усещане за тази свобода. Лекцията, с която ще завърша днешния ден е за свободата. Тя е за свободата в икономиката, в личния ни живот, в ЕС. Така че посланието ми е едно и също към всички нас, но много разчитам, че варненци ще бъдат лидери в осъществяването на тази мечта да бъдем свободни.

- Вашата лекция във Варна ще бъде на тема „2011- новите измерения на свободата“. Според вас по-свободни ли сме pпрез 2011 година?
- Довечера ще цитирам в лекцията си едно изказване. То е всъщност статистика какво означава свободата в икономиката. Това е да можеш да упражняваш свободно и неограничено от държавата професията си и да защитаваш собствеността си. И тогава, когато държавата се намесва с регулации, тя да се намесва само, за да гарантира тези свободи. България е с 64% индекс на свобода на икономиката. Това е по-малко от средното ниво за ЕС.

CHF CHF 1 2.00269
GBP GBP 1 2.28725
RON RON 10 3.9325
TRY TRY 100 5.59629
USD USD 1 1.80911