Антон Фажев: „Инжстрой” и д-р Янко Станев спасиха „Спартак” от пълно унищожение

Спорт 03.12.2010 14:27

Антон Фажев e бивш футболист на „Спартак”, дългогодишен член на ръковдството на клуба, председател на спортно-техническата комисия на Зоналния съвет на БФС. Той е един участниците в реформирането на клуба. „Спорт днес” потърси неговата гледна точка на събитията около варненския футболен клуб и публикува разказа му без редакторска намеса.

В края на миналия сезон и преди началото на този стана ясно, че ситуацията в “Спартак” е трагична в няколко отношения – юридическо, икономическо, счетоводно, да не говорим организационно – само един човек контролираше нещата. При това така, че в качеството си на изпълнителен директор Живко Великов направи всичко, че имиджът на “Спартак” да е най-лошият в цялата 92-годишна история на клуба. От единичните акционери аз имам най-много дялове в професионалния футболен клуб, винаги съм бил в ръководството след като прекратих футболната си кариера, а и познавам повечето хора, които много достойно допринесоха за съществуването на “Спартак” през годините. Такива са бивши кметове на града, профсъюзни ръководители и още много други, работили за идеята на клуба. Заради такива личности “Спартак” е седми в класацията за всички времена на българските отбори, което не е малко за скромен клуб като нашия. В личен план изпитвам дълг към тези хора да направя това, което е възможно, защото клубът бе пред унищожаване.

Така създадохме инициативния комитет за спасение на “Спартак”, който се състои от бивши футболисти и деятели. В него влязоха Краси Зафиров, Живко Господинов, Бойчо Боев, Димитър Енчев, Димо Карачобанов, Хугас Месропов, Благой Калфов, Иван Тодоров, Иван Иванов. Трябваше да тръгнем с програма и срещи с кмета на Варна, политици и представители на бизнеса в града.

Но нямаше как да не минем първо през д-р Янко Станев като представител на Общината в “Спортен комплекс Спартак” АД. Тогава се запознах с него и сега мога да кажа, че той измъкна “Спартак” от пълното унищожаване на клуба с решенията и действията си. Беше напълно възможно и логично той да го направи, нямаше друг човек като него – спартаклия и вярващ в каузата от една страна и фигура в обществено-политическия живот от друга. Ако някой го обвинява, че преследва някакви интереси, мен не ме интересува какви са, щом съвпадат с тези на “Спартак”. А сега се оказа, че всичко, на което той е инициатор, е правилно.

Заедно с д-р Янко Станев инициативният комитет започнахме изясняване на собствеността на “Спартак”, направи се счетоводна експертиза и одитът показа кредит в размер на 4,8 млн. лв. 3,8 млн. от тях са от времето, когато е бил ръководен от Николай Ишков, а последния милион от Иван Славков и неговия изпълнителен директор Живко Великов. След като имахме яснота за ситуацията в клуба се обърнахме към варненския бизнес, защото знаехме, че външен човек няма да се ангажира, въпреки запитванията. Предложихме на Янко Станев “Хидрострой”, но те се отказаха бързо. Проведохме разговори с Неделчо Михайлов, той първо се съгласи, но след това отказа, не знам защо. След това уж постигнахме 100 % уговорка с Веселин Марешки, беше готов да поеме задълженията, а след една седмица се отказа. Така се стигна до “Инжстрой” – те се съгласиха да поемат клуба като направиха разчетите си, но без да плащат задълженията. Юристите подсказаха тази юридическа операция за обявяването клуба в несъстоятелност. Междувременно на ПФК “Спартак” бе отнет лиценза за професионалния футбол и бе пратен да участва в А областна група, според наредбите на БФС. Какво можехме да направим в тази ситуация? По най-бързия начин да регистрираме нов клуб, който да вземе лиценза на отбор В група, за да не започне от най-долните дивизии. Колкото и тъжно да беше на всички, това е единствения изход. И когато “Инжстрой” в лицето на Пламен Стилиянов прие, събрах всички ветерани, инициативния комитет и феновете да им предложа да станат учредители на този нов клуб като единствена алтернатива на оцеляването. Но група фенове и двама от ветераните отказаха. Мотивите им за мен са ясни – някой друг иска да решава нещата. Тези, които са наясно с реалността учредиха новия клуб, тъй като нямаше вече никакво време и “Инжстрой” влезе във владение на “Спортен комплекс Спартак” АД чрез договор с Общината. С новата структура събрахме отбор 45 дни преди старта на шампионата. Ясно е, че не можехме да вземем 11-е най-добри в света, а тим, който да се коригира в движение. След известно време към отбора се присъединиха Живко Господинов, Румен Димов, Краси Зафиров. Целта бе да обединим усилия, а не да има конфронтация като на първия мач, където станаха едва ли не ексцесии. Това не биваше да се допуска, но група фенове се опитаха да направят друг клуб. Не успяха, но с отбора на “Тополите” някои футболисти и фенове създадоха тежка за спартаковската публика обстановка. Знаете кой е основна фигура там, никой от тях така и не пожела да разговаряме и да преосмислим реалностите.

В договора с “Инжстрой” е записан ангажимент компанията да осигури бюджет в зависимост от участието на тима във В, Б или А група. Освен това се задължава да работи върху материалната база, условие което изпълнява и в момента с изграждането на двете нови игрища и ремонтът на комплекс “Локомотив”.

Едно от нещата, които не преценихме е да разясняваме какво точно се случва. ПФК “Спартак” и 100 години да стои без лиценз, ако влезе в професионалния футбол, веднага трябва да плати тези милиони задължения. Почти никой не знае, че клубът е обявен във фалит през 2003-а г. от Ишков, но той не е провел мероприятия за несъстоятелност. Но от тази година УЕФА вече се намеси и нещата не могат да останат безнаказани. Що се отнася до атаките дали новия “Спартак 1918” е правоприемник на стария клуб, това най-точно е описал футболният статистик и историк Димчо Димитров. Той е признат от световните издания документалист и обяснява, че една юридическа пререгистрация не може да промени историята на един клуб.

На противниците на каузата “Спартак” и сегашното ръковдство мога да кажа само, че ако са спартаклии, би трябвало да се радват, че се намери начин как да се излезе от тежката ситуация и да го признаят. Иначе е ясно, че се търсят други интереси далеч от клуба и футбола. /SportDnes.bg

CHF CHF 1 2.00413
GBP GBP 1 2.2865
RON RON 10 3.93029
TRY TRY 100 5.64706
USD USD 1 1.82822