20 години от убийството на о. Александър Мен

Избрано 10.09.2010 17:11

На 9 септември 1990 г. по жесток начин е убит руският свещеник и богослов Александър Мен – една от големите личности на руското и световно богословие, проповедник и благовестител на Евангелието през най-трудния за руското православие период на атеизма.

Отец Александър (Александър Владимирович Мен) е роден на 22 януари 1935 г. Учи в Московския кожарски институт и в Иркутския селскостопански институт, откъдето е изключен заради религиозните си убеждения. Ръкоположен за дякон през 1958 г. Две години по-късно завършва Ленинградската духовна семинария и е ръкоположен за свещеник. През 1968 г. завършва Московската духовна академия, а година по-късно защитава и дисертация на тема „Елементи на монотеизма в предхристиянските религии и философии.”

Служи в много енории в района на Москва. В началото на 70-те години на ХХ в. отец Александър Мен става една от най-известните религиозни фигури в Русия, особено популярен сред интелигенцията. Преследван е от КГБ заради активната си мисионерска дейност и общоцърковните си виждания. Представители на някои православни кръгове остро критикуват свещеник Александър Мен за дейността му, която наричат неправославна и дори еврейска. От средата на 80-те години Александър Мен работи активно с медиите. Появява се регулярно в телевизията и радиото, обучава и чете лекции. Посещава и подкрепя тежко болни деца в Детската клинична болница в Москва Той е един от инициаторите за създаването на Руското библейско дружество (1990 г.), основава „Отворен православен университет” и списанието „Светът на Библията.”

Като активен църковен и социален деятел свещеник Александър Мен става непоносим за някои атеистични съветски прослойки. Най-вероятно това довежда и до неговата гибел. На 9 септември 1990 г. на път за църквата, в която служи, е посечен с брадва и умира от раните си. (Това става ден преди честването на празника Отсичане главата на св. Йоан Кръстител). Въпреки личното застъпничество на президента на СССР и по-късно президент на Русия, убийството остава неразкрито.

Наследството на о. Александър Мен е огромно. Запазени са много аудио и видео записи на негови проповеди, дискусии, лекции. Книгите, които той пише са превеждани на английски, литовски, полски, украински и френски езици и са популяризирани в различни страни. До средата на 80-те години трудовете му се издават предимно зад граница (под псевдонимите Е. Светлов, А. Боголюбов и А. Павлов). Най-известните трудове на отец Александър са книгата ”Синът човешки” и поредицата „В търсене на пътя, истината и живота”, в която авторът разглежда историята на нехристиянските религии като път към християнството в борбата на магизма с еднобожието. Отец Александър е автор и на книгите „Тайнство, слово, образ”, „Откъде е дошло всичко това?”, „Как да четем Библията?”, „Библейска исагогика”, Библиологичен речник (ок. 10 хил. термина) и множество статии предимно с проповедническо и апологетично съдържание.

Руският сайт www.alexandrmen.ru - „Наследството на протойерей Александър Мен” създава и непрекъснато обновява фонд с трудовете му, като достъпни до читателите са всички издавани негови книги на руски език, много видео и аудио записи, снимки, проповеди, статии, лекции, писма, интервюта, мултимедия и др.

На българския читател о. Александър е познат с няколко свои труда. Първата книга, която излиза на български език, е на библиотечната поредица „ДИОГЕН” на Великотърновското университетско издателство „Св. св. Кирил и Методий” със заглавие „Произход на религията.” Инициативата е на преподаватели от богословския факултет на ВТУ. През 2000 г. издателство „Омофор” издава „Синът човешки”, която предава разказа за земния живот на Иисус Христос според православното виждане и чуване на евангелската история. Събитията са пресъздадени в контекста на пъстрия религиозен и политически живот в Юдея. През 2004 г. излиза книгата „Вярвам... Беседи за Символа на вярата” (ИК Омофор), която съдържа лекции, изнесени през 1990 г. в Библиотеката за чуждоезикова литература. През 2006 г. на българския пазар излиза книгата „Вестители на Божието царство” (ИК Омофор), разглеждаща библейските пророци от Амос до Реставрацията (VIII-IV в. пр. Хр.). През 2010 г. издателство „Любомъдрие” издава книгата „Да бъдеш християнин”, която съдържа няколко интервюта и беседи, насърчаващи християните да бъдат ревнители за своята вяра.

Свещеник Александър Мен води един изпълнен с трудности, но забележителен и посветен на Бога, живот. Не е лесно да си представим какво означава да бъдеш проповедник, мислител, благовестник в Русия във време, когато думата вяра и думата Бог са забранени. Да бъдеш християнски интелигент в нехристиянска интелигенция, да проповядващ за Христа, когато държавата проповядва Антихриста. О. Александър изпълни своето служение – изпълни го до край, изпълни го до смърт. Нека на днешния ден, когато си спомняме за неговото мъченичество си спомним и думите на апостол Павел до Тимотей: "С добрия подвиг се подвизах, пътя свърших, вярата опазих; прочее, очаква ме венецът на правдата, който ще ми даде в оня ден Господ, Праведният Съдия, и не само на мене, но и на всички, които са възлюбили Неговото явяване" (II Тим. 4:8-9).
Пламен Иванов, богослов /pravoslavie.bg

CHF CHF 1 2.00269
GBP GBP 1 2.28725
RON RON 10 3.9325
TRY TRY 100 5.59629
USD USD 1 1.80911