Съюз на съдиите: Нагнетяването на напрежението между изпълнителната власт и съда се задълбочава

България 22.07.2010 16:25

Вече повече от половин година работим в трудни и враждебни условия - при изключителна криза на общественото доверие, в атмосфера на непрекъснати скандали с представители на съдебната власт и без авторитетът на правосъдието да получи адекватна институционална защита от органите, призвани да го правят, се казва в обръщение на българските съдии.

Под “защита” разбираме опазване на независимостта на съда да формира вътрешното си убеждение единствено върху изискванията на закона и доказателствата по делото. Тази защита може да бъде ефективна, само когато бъде проведено ясно разграничение между почтения и непочтения магистрат, между компетентния и посредствения. В писмото си до министър-председателя от месец февруари 2010 г. по повод на медийните изяви на заместник-министър председателя Цветан Цветанов ние призовахме да се спре публичното конфронтиране на гражданите съc съда от страна на висши представители на изпълнителната власт. Заявихме, че за последен път се обръщаме към българското правителство, макар да го правим с доверие, защото считаме, че правовата държава е наша обща грижа.

Сега, след четвъртия годишен доклад от установяване на Механизма за сътрудничество и оценка за напредъка на България по изпълнение на специфичните показатели в областта на съдебната реформа, борбата с корупцията и организираната престъпност, нагнетяването на напрежението между изпълнителната власт и съда се задълбочава. Факт е докладът на Европейската комисия, изявите на министъра на вътрешните работи по медиите, в които се изразява недоволство или задоволство от действията на съда по определени дела – също. Не е наша работа, нито е във възможностите ни да въздействаме върху представителите на изпълнителната власт да зачитат основните принципи за функциониране на държавните власти.

Предупредихме, че разграждането на авторитета на съдебната власт е опасна и безотговорна дейност. Знаем, че изпълнителната власт разполага с мощен ресурс по Конституция да влияе върху процесите в съдебната система чрез законодателната инициатива да променя правилата за функционирането на съдебната власт. Законодателната власт може да въздейства чрез попълване на парламентарната квота на ВСС с изявени професионалисти за укрепване на управленския капацитет на кадровия орган на съдебната власт.

Министърът на вътрешните работи е длъжен да представя на прокуратурата данните за корупция сред магистратите, ако е извършено престъпление или на ВСС, ако с поведението си магистратът е уронил престижа на съдебната власт. Последната практика на ВСС дефинира различен стандарт на доказване по дисциплинарните производства от този по наказателни дела и показа на практика, че и сега законът позволява да се реагира радикално при съмнения за недопустими зависимости.

Каква обществена полза носи съобщената вчера от министър Цветанов обща информация, че 5 % от магистратите са свързани с престъпността? Не осигурява общественото спокойствие, нито помага за разобличаването на корумпираните, а единствено подкопава доверието в работата на съда и причинява незаслужено неудобство и обида на почтените съдии. Считаме, че наличието на класифицирана информация не може да се ползва като претекст за бездействие на изпълнителната власт. Въпрос на професионален капацитет и на воля от страна на МВР е да бъдат предоставени на ВСС данните, събрани чрез оперативни способи, които не би следвало да представляват държавна тайна.

Тъкмо така се случи по дисциплинарните производства на магистратите, общували с Красимир Георгиев. Независимо от конюнктурните реакции, това, което с Вас можем да направим заради отговорността пред обществото и професията, е да подходим с разум и да използваме активно всички законни възможности за промяна. Без да разчитаме на никого да направи това вместо нас. Без да напомняме чие е това задължение по служба според закона. ССБ се обръща към вас, за да ви съобщи за действията, които счита, че е наложително да предприеме.

По отношение на констатациите в доклада на ЕК за работата на съдиите и Висшия съдебен съвет в становище до министъра на правосъдието ще изложим разбирането си за значението им и ще предложим конкретни мерки за по-ефективното и демократично управление на съдебната власт. Опасяваме се, че част от предлаганите изменения в ЗСВ за провеждане на местни конкурси и за атестирането влизат в директно противоречие с отправените препоръки от ЕК.

По отношение на продължаващия процес по уронване на престижа на съдебната власт създадохме работна група, която приключва дейността си по изготвяне на мотивирано искане за сезиране на институции на Съвета на Европа за дълбочинно проучване и експертиза на състоянието на независимостта на съда в България. Искането не съдържа единствено изброяване на случаите, в които висши представители на властта решават съдебни дела в медиите и чрез неконкретизирани нападки създават страх и несигурност у магистратите.

Тези събития са разгледани в контекста на дългогодишното непоследователно управление на съдебната власт и е направен анализ на тяхното значение.
Уважаеми колеги, дължим да покажем и на себе си, и на гражданите, че имаме професионален капацитет за реформа – както в мисленето, така и в делата си. Сигурни сме, че формалният подход – да създадем привидност, че отговаряме на препоръките на ЕК, не е онова смислено действие, което ще доведе до установяване на върховенството на закона.

Държавноотговорното решение не изисква осъдителните присъди да се увеличат безкритично от 96% на 100%, нито да бъдат задържани под стража всички лица, изброени от министъра на вътрешните работи, ако не са налице основания за това. Необходимо е реално повишаване на качеството на правосъдието.

В рамките на нашите институционални възможности това означава – ефективно управление на кадрите в съдебната власт и повишаване на професионалната ни квалификация. Заедно можем да предприемем действия, които имат полезна цел и ясна посока. Обръщението е подписано от председателя на ССБ Мирослава Тодорова.

CHF CHF 1 2.00269
GBP GBP 1 2.28725
RON RON 10 3.9325
TRY TRY 100 5.59629
USD USD 1 1.80911