Волейбол: България – Бразилия 0:2 гейма

Спорт 08.07.2010 21:18

Пред близо 6000 зрители, уникална атмосфера и шум от 110 децибела се играе супер сблъсъкът България – Бразилия. След два гейма игра, "селесао" води на България с 2:0 след 25:22 точки в първата част и 25:23 във втория гейм. В предпоследния мач от Група А на Световната волейболна лига нашите са със зелени екипи, а бразилците в жълто. Президентът Георги Първанов уважи официалната публична покана на капитана Владимир Николов на живо да подкрепя тима ни в решителните срещи за класиране за финалната шестица на най-престижната световна комерсиална надпревара в Кордоба от 21 до 25 юли. От ляво на държавния глава седнаха кметът на Варна Кирил Йорданов, президентът на БФВолейбол Данчо Лазаров, Петър Кънев, Любо Ганев, Борислав Кьосев. В ложата са още Огнян Герджиков, спонсори на националите и други.

Силвано Пранди според очакваното от Гонг заложи като титуляри на: Андрей Жеков, Николай Николов, Виктор Йосифов, Матей Казийски, Тодор Алексиев, Владимир Николов и либеро, възстановяващият се с дни от вирус Теодор Салпаров. Бернардо Резенде пък залои на:

Бруно Резенде, Леандро Висото, Мурило Ендрес, Родриго Сантана, Лукас Сааткамп, Данте Амарал, либеро Марио Жуниор да Силва Педрейра. Звездата Жиба остана резерба заради контузия в гърба

40 минути преди мача бразилците загряха с футбол на волейболното поле. Те първи бяха изведени и със светлинен следач в залата поименно.

Трудно може пък да се опише атмосферата, когато пред публиката бяха представени волейболистите на Силвано Пранди. В затъмнената зала с прожектор под бурните аплодисменти според номера на фланелката бяха представени родните национали, които минаваха и през шпалир от мажоретки.

Капитанът Владимир Николов постигна първата точка за България от игра (2:2), след като първата в нашия актив бе след атака в аут на Бразилия. В първите минути играта бе равностойна, зрелищтна, точка за точка и с размяна на водачеството постоянно, но с по една точка аванс. След шестото равенство при 6:6 с пусната топка от разпределителя на селесао Резенде-младши и точка на Висото, гостите дръпнаха с две точки – 8:6 на първото техническо прекъсване.

Пасивът ни достигна 3 точки при 8:11, но Николов прекъсна противниковата серия (9:11). Казийски в свой стил след сервис на Жеков и двойна блокада донесоха изравняване (11:11). И отново Матей изравни при 13:13 след атака през центъра. Бившият съотборник на посрещача ни и Соколов в Тренто пред погледа на Радостин Стойчев Леандро Висото бе в основата и на второто техническо прекъсване да губим в резултата – 15:16. По великолепен начин по диагонала Владо Николов обаче изравни за 16:16. Силвано Пранди се възползва от първата си почивка при 17:19, след няколко тежки разигравания, при които имаше и консултации с първия съдия Акихито Тано от Япония.

Методи Ананиев пък тогава смени на полето при посрещачите Тодор Алексиев, но само за едно разиграване. При 19:20 Валентин Братоев смени за изпълнение на сервис Ники Николов, но топката срещна мрежата (19:21). При 20:22 Жиба и Де Соуза влязоха да поиграят в решителните минути на първия гейм на местата на Бруно Резенде и Висото. Родригао обаче бе добър на блокада – 20:23. българският отговор бе чрез нова успешна атака на Владо Николов (21:23). Гейм-болът за Бразилия бе реализиран от Родригао (21:24), а Мурило затвори частта при 22:25 след 28 минути игра.

Трудно бе началото на втория гейм за България. Най-резултатният Владимир Николов изравни за 4:4 като това бе негова 7-ма. Казийски пък направи първата по-голяма разлика в наша полза при 6:4. Атака през центъра на Алексиев в аут обаче изравни резултата при 7:7, но първото техническо прекъсване за първи път в мача бе за нас – 8:7 след успешна акция на Ники Николов. Успяхме и при равенствата да си връщаме аванс от 1-2 точки (10:8, 11:10, 12:11, 13:12, 14:13) в този момент Алексиев пак бе заменен от Ананиев.

Доста спорове предизвика 15-тата бг-точка срещу 13 за бразилците. Мурило дълго спори със съдията, че атаката на селесао излязла в аут след като е докоснала тройната ни блокада. Резенде взе прекъсване, но неговите играчи бяха при рефера, който бе подпомогнат и от помощника си словака Юрай Мокри. Родригао се разписа за гостите, но Казийски закова резултата на 16:14 за второ техническо прекъсване при родна преднина. Чрез Висото и Мулиро обаче бяхме настигнати – 16:16, но пък пак те сбъркаха (17:16).

Серията от грешки продължи с такава на Казийски от сервис (17:17). Данте Амарал дълго „говори” на един от реферите на линиите и това накара Акихито Тано за последно устно да предупреди Бразилия. Пранди поиска прекъсване получилия се наш пасив 18:20. Лукас Сааткамп и Мурило с двоен блок дори постигнаха 18:21 и 20:22. Марион и де Соуза пак влязоха за Бразилия в игра при 21:23. Казийски реализира своята шеста точка в мача при 22:23, но Йосифов сгреши сервис и това даде първи гейм-бол за противника (22:24). Данте повтори грешката от начален удар, но и Жеков прати и той топката в мрежата това изведе Бразиля до втори гейм в своя полза след пак 28 минути игра и 23:25 точки./Дарик радио