За пета година ДКЦ I “Света Клементина” осигури медицинското обслужване на варненските плажове

България 05.07.2010 11:49

За пета поредна година ДКЦ I “Света Клементина” с управител д-р Иван Иванов осигури медицинското обслужване на варненските плажове. Осигурена е работа на 46 души: 11 лекари – реаниматори, 4-ма фелдшера, 25 медицински сестри и 6-ма шофьори за четирите реанимобила. Медицински пунктове са разкрити на 21 плажа от курортите “Златни пясъци” и “Двети Константин”, през трите плажа на “Кабакум” и цялата варненска плажна ивица от буните до кв. “Аспарухово” включително. Всички участници в екипите са висококвалифицирани и притежават сертификат след проведеното обучение през миналата година с правоспособност за извършване на медицинска дейност на морския бряг.

Управителят д-р Иван Иванов е осигурил на всички членове от екипа мобилни телефони, с които поддържат безплатна връзка помежду си и могат своевременно да реагират на водните инциденти и при нужда да пренасочват специалисти от един пункт на друг.
Обслужването на плажовете стана възможно след подписването на договори с концесионерите на плажа, които оказаха голяма помощ на екипите, като осигуриха навсякъде помещения, особено на местата, където старите пунктове бяха пометени от бурното море през пролетта. Извършиха ремонти и създадоха благоприятни условия за работа. Пунктовете на медиците са оборудвани с медикаменти, консумативи и апарати за извършване на реанимационна дейност при водни инциденти, както и за оказване на първа помощ при медицински проблеми на летовниците извън водата на плажната ивица.

Официално сезонът започна от 1 юни и ще продължи до края на лятото, като при застудяване в края на септември и октомври, ще започне поетапното закриване на пунктовете. Практически медицинските екипи започнаха да обикалят плажовете още през май. Така още на 14 май медиците се озоваха при спасяването на двама удавника – мъж и жена от Румъния на плажа на “Азалия” в курорта “Св. Константин” и на централния плаж на “Златни пясъци”. През юни медиците спасиха над 10 давещи се, сред които две деца на 7 и 9 години и 4 деца между 14 и 16 години. Инцидентите са станали както в курортите, така и по варненските плажове, като медиците са се справили с тях на място и само един мъж е отведен за наблюдения в Университетска болница “Св. Марина”, съобщи д-р Иван Иванов.

Близо 20 са неводните инциденти като колабиране, порезни рани и травми, хипертонични кризи и алергични реакции. Част от инцидентите са били с хронично болни диабетици и хипертоници, други след употреба на алкохол. Двама колабирали – мъж на пясъка и жена в морето са спасени на неохраняемия плаж на Военно-почивния дом.

С летален край –удавяне, има два случая. Още на първи юни преди работно време на Южния плаж във Варна се удави 28-годишен мъж, когото спасителите са извадили вече безжизнен от водата, но въпреки това медицински екипи са провели нужните мероприятия, докато установят смъртта. Вторият тежък инцидент е в неохраняема зона – мостчето до плаж “Сириус” в курорта “Св. Константин”. Само за 2 минути след сигнала там се е оказал медицински екип, който е извършил всички необходими реанимационни действия, като поставяне на адреналин, обдишване, интубиране и в крайна сметка кардиограма за установяване спирането на сърдечната дейност. Мъжът е от Плевенско село на 50 години и по данни на оцевидци се предполага, че е влязъл в морето след употреба на алкохол.

Статистиката за миналия сезон 2009 сочи, че екипите на ДКЦ I “Света Клементина” са спасили с реанимационни мероприятия 121 давещи се плажуващи, а в 118 случая е дадена първа помощ при неводни инциденти. 50,8 % от водните инциденти са станали с деца до 18 години, като въпреки изискванията тези до 14 години обикновено са били без придружител. Оказаната медицинска помощ при неводни инциденти е прилагана главно при колабиране, хипертонични кризи, алергични реакции, травми и счупвания на крайници, опарване от медузи и други. Най-често помощ с медикаменти и системи е оказвана директно на плажа, като пристъпите са овладявани своевременно и в повечето случаи не се налагало превеждането в болнично заведение.

Натрупаният вече петгодишен опит на екипите от здравното заведение показва, че е дошло време да се инициира законодателна инициатива, която да регламентира поведението на плажа и оторизирани органи определени от концесионерите да налагат глоби на нарушителите, които не се съобразяват с указанията и предупрежденията на спасители и медицински екипи. Още повече, че такава е практиката в повечето Европейски страни и САЩ, коментира още д-р Иван Иванов.

CHF CHF 1 2.02049
GBP GBP 1 2.28431
RON RON 10 3.93021
TRY TRY 100 5.63146
USD USD 1 1.83594