Декларация на ПП „Другата България” във връзка с подготвените промени в Семейния кодекс

Любопитно 24.06.2010 14:29

ПП „Другата България” изразява своето силно безпокойство от подготвените промени в Семейния кодекс. В проекта на Закона за изменение и допълнения на Семейния кодекс, както и в мотивите към него, се ощетява сериозно интереса на българските граждани в чужбина.
Ние, от ПП „Другата България”, категорично се противопоставяме на тиражираната информация в медиите, че българите в чужбина ще имат улеснения при осиновяването на деца от България.

В тази връзка искаме да внесем следните уточнения. Нашите партньори от Гражданска инициатива на българи, живеещи в чужбина за равни прави при осиновяване ясно отбелязват и обособяват няколко групи български кандидат-осиновители от чужбина, засегнати от новия Семейния кодекс, влязъл в сила през месец октомври 2009 г.
Вписани в национален регистър с определено за осиновяване дете;
Вписани в национален регистър без все още определено за осиновяване дете;
Започнала процедура по стария Семеен кодекс, но невписани в национален регистър;
Всички нови кандидат-осиновители, подали документи вече по новия Семеен кодекс или бъдещи такива.

Гражданите по точка 3 са загубили много време и средства и ще трябва да започнат процесите отново по международна процедура след всички чужденци, чакащи от 2005-2006 г. Не става ясно колко са тези български граждани. Почти сигурно е, че са повече от вписаните в националния регистър. Те отново трябва да чакат години наред, за да осиновят деца, които вече са получи 3 отказа от България. А това като че ли поставя под съмнение, че нашите сънародници зад граница не са български семейства.

Недопустимо е в 21 век да има такива дискриминационни формулировки, още повече щом става дума за най-добрия интерес на детето, който е водещ за всички нас, както и за институциите.

Вярно е, че гражданството не е критерий по Хагската конвенция за международното осиновяване, но тя не задължава държавите-членки да приравняват напълно чужденци и техни граждани или лица от техен произход в процедурите по осиновяване, нито поставя пречки вътрешното законодателство да създав преференциялни условия за българи или лица от български произход, живеещи в чужбина.

Искаме още веднъж да подчертаем, че за разлика от старите европейски демокрации, България е изпращаща страна - предоставяща деца за международно осиновяване и защитата на най-добрия интерес на тези деца изисква да се подсигурят максимално възможности за израстването им в близка до родната им културна, и като обичаи среда, дори когато ще живеят в чужбина.
Ние, от ПП „Другата България” настояваме българските граждани, в която точка на света да се намират, да имат равни права при осиновяване с българските граждани на територията на България.

Наблюдаваме следния парадокс към днешна дата, а именно: чужденци, постоянно пребибаващи в България, могат да осиновят без проблем български деца по национална процедура, а български граждани в чужбина, които искат да осиновят деца от България, са възпрепятствани и преминават през дългодишни процедури и административни спънки.
След проведената онлайн дискусия, съвместно с информационна КРОСС в края на месец май 2010 г. и последвалата дискусия при Омбудсмана на Република България г-н Гиньо Ганев, стана ясно, че се подготвят промени в Семейния кодекс, които да позволят на близо 200 семейста да завършат процедурите по осиновяване в националния регистър, започнали при стария Семеен кодекс.

В подготвените промени виждаме, че тези поправки са залегнали. Това е ясно и беше логично да се случи, защото тези хора имат влезли в сила решения за вписване в националния регистър и няма законово основание за отмяната им.

ПП „Другата България” призовава политическите централи да обърнат внимание на тези поправки. Този въпрос е надпартиен, той е от национално значение.

Ние, от ПП „Другата България” разчитаме, че политиците ще прояват зрялост, демократичност и човещина и ще ни подкрепят, за да се направят промени в Семейния кодекс, такива, каквито са най-добри за децата, техните кандидат-осиновители, български граждани в България или извън пределите й, спазвайки всички европейски правила, закони, норми, конвенции и спогодби.

Редно е да спазваме и зачитаме чл. 26 от Конституцията на Република България: (1) Гражданите на Република България, където и да се намират, имат всички права и задължения по тази Конституция.

CHF CHF 1 1.99738
GBP GBP 1 2.28285
RON RON 10 3.93045
TRY TRY 100 5.61254
USD USD 1 1.82447